Wysyp kleszczy na Warmii i Mazurach. Atakują nawet w centrum miasta

2019-02-26 15:06:24(ost. akt: 2019-02-26 18:34:51)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Warmia i Mazury są na drugim miejscu w kraju pod względem zachorowań na boreliozę. Tymczasem podobno już teraz mamy wysyp kleszczy. Mieszkańcy Olsztyna ostrzegają, że atakują nawet w parkach w centrum miasta. Sprawdziliśmy, czy tak jest.
Mam wielu znajomych, którzy zostali ukąszeni przez kleszcza i teraz ciężko chorują — przyznaje Ewa Orzoł, olsztynianka. — Są leczeni neurologicznie, przechodzą rehabilitację. To bardzo groźne dla zdrowia schorzenie i na kleszcze trzeba naprawdę uważać. Chronić siebie, zwierzęta, bo to naprawdę paskudna choroba.
Podobnego zdania jest Danuta Wojniusz, siostra pani Ewy.

— Na boreliozę zachorowało dwóch leśniczych, z którymi pracowałam, cały czas się leczą — wspomina Danuta Wojniusz. — Ta choroba dotyczy nie tylko ludzi. Miałam psa, który również chorował na odkleszczową chorobę i musieliśmy go uśpić.
— Mnie kleszcz ukąsił kilka lat temu w ogrodzie, w mieście — wspomina pani Wanda. — W walce z chorobą pomaga mi picie naparów z ziół. Znakomicie nadaje się tutaj szczeć, czarci pazur, ale też popularny czystek, który podobno zmienia zapach skóry i nie przepadają za nim kleszcze.

— Mieszkam obok lasu, kilka razy ukąsił mnie kleszcz, ale na szczęście nie zachorowałem — przyznaje Jan Dziubiński, elektromonter. — Kiedyś też mówiło się o tym, że kleszcze można spotkać jedynie w lesie, a dziś są też w centrum miast.
Pierwsze sygnały o ukąszeniach przez kleszcze w lutym docierają już do Sanepidu.
— Myślę, że powodem jest to, że wszyscy bardziej niż kiedyś interesujemy się tematem boreliozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych — podkreśla Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. — Szczyt zgłoszeń zachorowań mamy jeszcze przed sobą.

Jednak w statystykach jesteśmy na drugim miejscu w kraju pod względem zachorowań na boreliozę.
— Mamy też w naszym przypadku do czynienia z nadzgłaszalnością. Chodzi o to, że często choroba jest zgłaszana na podstawie wyników badań, a bez objawów klinicznych. Często robimy badanie tuż po ukąszeniu przez kleszcza, a to błąd — dodaje Janusz Dzisko. — Po ukąszeniu przez kleszcza pozostaje ślad w naszym organizmie w postaci przeciwciał, ale nie zawsze jest to dowód, że taka osoba zachorowała. Wyniki zawsze wymagają konsultacji z lekarzem chorób zakaźnych i potwierdzenia m.in. metodą Western Blota.

Dr Piotr Kocbach, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, potwierdza, że coraz więcej mówi się o boreliozie.
— Ostatnie badania wskazują też, że jest mniej kleszczy zakażonych boreliozą, niż sądzono do tej pory — uspokaja. —To nie 30 procent kleszczy, a jedynie 10-12 procent. Ryzyko zakażenia jest więc mniejsze. Obserwujemy, niestety, że co roku wrasta liczba przypadków zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu. W tym przypadku jednak na odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mamy szczepionkę.
Coraz większa liczba zachorowań na boreliozę ma przełożenie na kolejki do specjalistów. Na wizytę w poradni chorób zakaźnych czeka się około roku. Poradnie i oddziały zakaźne są tylko w Ostródzie, Elblągu, Giżycku i Piszu.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as #2690297 | 213.184.*.* 1 mar 2019 10:02

  Kolejny artykuł naganiający do pseudo lekarzy od boreliozy, miałem boreliozę kilka lat temu trzy tygodnie antybiotyku i czuję się lepiej niż przed ukąszeniem i co na to powiecie specjaliści? lekarzy to lepiej unikać - szkoda zdrowia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lyr #2689508 | 37.47.*.* 27 lut 2019 22:05

  Kleszcze grasujace przy ujemnych temperaturach-toż to odkrycie na miarę Nobla z biologii.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. frost #2689240 | 213.216.*.* 27 lut 2019 14:51

  Kiedyś w początkowym PRL-u panowała plaga stonki, którą Jankesi zrzucali z samolotów. Teraz lokalne koła PiS-u rozrzucają kleszcze, że też jeszcze GW nie poszła tym tropem. Temat na pierwsza stronę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Rad #2689202 | 37.249.*.* 27 lut 2019 14:14

  Genialny sposób na kleszcze to ubrania odstraszające to i inne robactwo, komary, moskity jak jedziesz w tropiki, bo zakładasz i już, nie trzeba się nawet niczym spryskiwać, np. z firmy nano outfits, idealne też dla dzieci na kolonie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kudo #2689036 | 188.147.*.* 27 lut 2019 10:34

  Mam nadzieję że zachoruja ci hujce co zamiast pozadnej zimy kochają lato

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (17)