Uchroniła oszczędności. Naciągacz podawał się za policjanta CBŚ

2019-02-14 12:00:38(ost. akt: 2019-02-16 09:03:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Metodą na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego chcieli wyłudzić pieniądze oszuści, którzy zadzwonili do 60-letniej mieszkanki Mrągowa. Do mrągowskiej komendy policji wpłynęło już zawiadomienie o próbie oszustwa.
Do 60-latniej kobiety zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza CBŚ. Mówił kobiecie, że jej pieniądze ulokowane na koncie bankowym są zagrożone ze względu na atak hackerów. Mężczyzna przekonał kobietę, że jeżeli będzie postępować według jego wskazówek, nie straci pieniędzy.

Dla uwiarygodnienia, że faktycznie jest policjantem, mężczyzna poprosił kobietę, by ta połączyła się z numerem 997. Gdy tak uczyniła, prawdopodobnie inna osoba potwierdziła, iż mężczyzna, który do niej telefonuje w sprawie zagrożenia jej oszczędności jest policjantem CBŚ, co oczywiście prawdą nie było. Kobieta następnie z tego samego telefonu wykonała połączenie na infolinię swojego banku i tam też uzyskała informację, że środki na jej koncie są zagrożone.

Przekonana, że ma faktycznie do czynienia z policją, postępowała zgodnie z wskazówkami oszusta, który następnie połączył się z nią przez telefon komórkowy uzyskując też w międzyczasie informację, ile ma pieniędzy zgromadzonych w banku. W dalszej kolejności mężczyzna powiedział, żeby kobieta poszła do swojego banku i uruchomiła bankowość internetową.

Pokrzywdzona zgodnie z jego poleceniem poszła do placówki. Co ważne, oszust cały czas kontrolował jej zachowanie, ponieważ utrzymywał z nią połączenie telefoniczne. Na szczęście do finalizacji usługi jednak nie doszło, ponieważ zdenerwowanie kobiety wzbudziło czujność pracownicy banku.


W przypadku odebrania telefonu z informacją o ataku hackerskim na konto bankowe, najlepiej rozłączyć się, przyjść osobiście na policję i poinformować o takiej sytuacji. Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

źródło: KPP

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. geo #2681480 | 5.172.*.* 14 lut 2019 12:14

    Tytuł zaprzecza treści artykułu. Dała się oszukać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz