Minister Anna Zalewska podpisała deklarację, która ma pomóc podnieść jakość nauczania

2019-02-12 19:51:21(ost. akt: 2019-02-12 18:59:54)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W poniedziałek 11 lutego br. (poniedziałek) minister Anna Zalewska podpisała ''Deklarację na rzecz edukacji przyszłości”. Dokument to apel o podjęcie wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości polskiej oświaty. Jest skierowany przede wszystkim do związków zawodowych, ale również samorządowców, nauczycieli i rodziców.
—To ważna deklaracja, bo koncentruje się wokół ucznia, koncentruje się wokół dziecka, wokół systemu edukacji, gdzie wiele podmiotów troszczy się, by dziecko było bezpieczne, by realizowało swoje konstytucyjne prawo do nauki—powiedziała szefowa MEN, przedstawiając założenia dokumentu.

Jak zaznaczyła minister Anna Zalewska, deklaracja powstała, by podjąć wspólną pracę nad szeregiem wyzwań, jakie dotyczą systemu edukacji, a także podnieść jakość nauczania.

Początek deklaracji to krótki opis najważniejszych działań podjętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przez ostatnie 3 lata. Kolejne punkty dotyczą rozmów ze związkami zawodowymi i stanowiska, jakie wobec postulatów strony związkowej zajęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To również odniesienie do zaplanowanych i realizowanych podwyżek płac nauczycieli oraz zobowiązań MEN podjętych w celu wprowadzenia nowych regulacji w zakresie podniesienia wynagrodzeń nauczycieli. Jednym z elementów deklaracji jest harmonogram prac legislacyjnych dotyczących m.in. nowelizacji Karty Nauczyciela oraz prac ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczących uproszczenia systemu wynagrodzeń.

W podsumowaniu dokumentu Minister Edukacji Narodowej przypomniała o egzaminach gimnazjalnych, ósmoklasisty, zawodowych i maturalnych, do których wiosną przystąpi część uczniów. —To ważny czas nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wierzymy, że egzaminy w tym roku szkolnym przebiegną w przyjaznej i spokojniej atmosferze, która umożliwi uczniom osiągnięcie jak najlepszych wyników— napisała minister Anna Zalewska.

Szefowa MEN zaapelowała również do wszystkich stron o przyjęcie deklaracji i współpracę w jej realizacji.

Całość deklaracji można zobaczyćtutaj

źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. moderator puście to i nie dziekujcie #2680529 | 81.15.*.* 12 lut 2019 22:01

    sz. pani minister jakość nauczania uzależniona jest od pieniędzy

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz