Quantcast

Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Belfer Roku lubi pszczoły i robaki [ZDJĘCIA]

2019-01-24 14:48:11 (ost. akt: 2019-01-24 15:13:27)
Plebiscyt Belfer Roku UWM

Plebiscyt Belfer Roku UWM

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dr Maria Michalczyk z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej została Belfrem UWM 2018. W pracy naukowej zajmuje się pasożytami i pszczołami i przekonuje studentów, że „robaki” są fajne. Robi to skutecznie, bo później studenci zakładają pasieki.

Dr Maria Michalczyk jest osobą otwartą i bezpośrednią. O swojej pracy opowiada z pasją. Na trzecim roku prowadzi zajęcia z parazytologii, czyli chorób pasożytniczych u zwierząt, a na piątym roku ma ćwiczenia z chorób owadów użytkowych, czyli potocznie mówiąc pszczół. Zapytałam ją, dlaczego zajmuje się „robakami”, na widok których dziewczynki i kobiety raczej się wzdrygają.

— Już na studiach, kiedy miałam zajęcia z parazytologii, stwierdziłam, że te „robaki” mogą być fajne — wspomina. — Portem pojawiły się pszczoły i zaczęłam poznawać biologie pszczół i zaczęłam wczytywać w zagadnienia głębiej, stwierdziłam, że jest to niesamowity świat przyrody. Osobie, która tylko widzi latająca pszczołę, trudno to sobie wyobrazić. Po zachowaniu się pszczół w ulu, gdzie może być ich 60 tys., można stwierdzić, czy coś im jest. Próbuję przekonać moich studentów że i pszczoły i parazytologia są fajne — tłumaczy. — Przekonuję, że cykle rozwojowe „robaków” ich budowa i to dzieje się z nimi w organizmach zwierząt nie jest takie straszne, ale ciekawe. Stosunek studentów do pszczół jest już nieco inny, bo zajęcia prowadzę na piątym, roku kiedy studia dobiegają końca.
Każdy już wie, czy będzie leczył bydło czy świnie albo psy i koty. Studenci pszczoły dopiero poznają i ja próbuję zaszczepić im bakcyla fascynacji tymi owadami. Pszczoły są szalenie inteligentne i niezbędne do przetrwania świata. Nie tylko latają, brzęczą i czasem żądlą, ale tworzą fantastyczne rodziny, gdzie każda jest zależna od innej. Staram się pokazać studentom, że w tym fragmencie przyrody, o którym mniej się mówi, też jest coś fajnego. I powiem pani, że studenci to czują. Na zajęciach zawsze staram się pokazać, oprócz tego co muszę, bo wiadomo, że obowiązuje nas program, coś innego, nowego, czego nie ma w podręcznikach. Szukam ciekawostek, by studenci polubili i parazytologię, i pszczoły. Bo są naprawdę fajne.

— Z filmów przyrodniczych wiem, że świat „robaków” jest niezwykle bogaty i zróżnicowany, jeżeli chodzi o kształty, zachowania, warunki, w jakich żyją i jak żyją. Owady, nie tylko pszczoły, tworzą społeczności. Ale czy któryś z pani studentów, już po ukończeniu uczelni, zainteresował się bliżej dziedzinami, które pani wykłada?
— Powiem pani, że tak. Absolwenci piszą maile czy dzwonią, informując, że maja pojedyncze ule albo że zakładają pasiekę. Dostaję też zdjęcia różnych pasożytów, bo ktoś chce wiedzieć o nich więcej. I to jest dla mnie duża satysfakcja, bo to sukces przekonać studentów do swojej dziedziny wiedzy i do siebie.

— Była pani zaskoczona wyborem na Belfra Roku?
— Bardzo! Na gali był doping niesamowity. Mam tak fantastycznych studentów, że o lepszym nie mogłam marzyć. Byli poprzebierani za pszczółki, z czółkami i skrzydłami. Cały zresztą tydzień głosowania był niesamowitą zabawą i ja traktowałam ten plebiscyt jako zabawę. Ale zaangażowanie i serce, jakie studenci włożyli w to wszystko, uważam za najlepszy prezent, jaki mogłam dostać. Cenniejszej nagrody niż uznanie studentów dla nauczyciela akademickiego nie ma.

mzg


Głosowanie na Belfra UWM 2018 odbywało się za pomocą Facebooka. W trakcie 8 dni studenci oddali 35 tys. głosów. Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajął dr Damian Wiśniewski z Wydziału Matematyki i Informatyki, a trzecie dr hab. Paweł Wysocki z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Dr Maria Michalczyk pracę na UWM rozpoczęła w 2008 roku.
Każdy nominowany otrzymał pamiątkową tabliczkę, kwiaty i 1000 zł. Zdobywca trzeciego miejsca dodatkowo dostał 2000 zł, drugiego – 3000 zł, a pierwszego – 5000 zł. Wszyscy laureaci otrzymali również skrzynki z miodami od Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM, nagrody rzeczowe od Fundacji „Żak”, vouchery do wykorzystania w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach oraz w kinie Helios i Fitness Club „Sylwetka”.
XIII Gala Belfra UWM odbyła się w środę w Centrum Konferencyjnym. Obecni kandydaci do tytułu oraz prof. Ryszard Górecki - rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski — prorektor ds. kształcenia i studentów, prof. Mirosław Gornowicz — prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju oraz prof. Sławomir Przybyliński — prorektor ds. kadr. Przybyli również dziekani i laureaci tytułu Belfra z ubiegłych lat oraz sponsorzy.
Wystąpili: Akademicka Orkiestra Dętej UWM, sekcja tańca towarzyskiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM zespół Studio Accantus. Plebiscyt zorganizowała Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM.


Plebiscyt Belfer Roku UWM

Klaudia Wiecek, studentka III roku weterynarii na WMW:
Dr Maria Michalczyk to idealny Belfer. Wyróżnia ją energia i ogromny zapał, z którym prowadzi zajęcia. Zawsze nam powtarza, że parazytologia jest fajna i dzięki niej faktycznie taka jest. Wiedzę przedstawia bardzo przystępnie, nawet te trudniejsze tematy. Jest uprzejma, wyrozumiała i zawsze dla nas pomocna.

Plebiscyt Belfer Roku UWM

Prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów: Najlepszy nauczyciel to taki, który jest sprawiedliwy, wymagający, konsekwentny i zawsze pomocny studentomWięcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.pngPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB