„Spotkania teatralno-poetyckie 2018”, czyli kolejny projekt SP nr 8

2018-12-30 19:27:17(ost. akt: 2019-01-03 11:29:16)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Stowarzyszenie Kałyna, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 8 z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach zakończyło realizację kolejnego projektu edukacyjnego pod nazwą „Spotkania teatralno-poetyckie 2018”.
Przedsięwzięcie realizowane było w dwóch tematycznych modułach. Najpierw 18 maja 2018 r. odbył się IX ogólnopolski, a XIV Wojewódzki Konkurs Recytatorski pn. „Poznaj nasz kraj”, w którym wzięło udział 41 uczniów gimnazjum pod opieką 16 nauczycieli humanistów.

Natomiast 26 października 2018 r. miał miejsce jubileuszowy X Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych pn. „Ja i mały teatr”, podczas którego zaprezentowało się 14 grup teatralnych (152 uczestników) z takich miejscowości jak Wydminy, Budry, Sobiechy, Kandyty, Toprzyny, Bartoszyce, Olsztyn.

W celu uświetnienia jubileuszowego przedsięwzięcia teatralnego została zaproszona 30-osobowa grupa dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły z Suchopołowy (Ukraina, obwód czernihowski), która zaprezentowała spektakl na motywach Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”.

Wystąpienia teatralne o różnej tematyce cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów i nagradzane były gorącymi brawami. W związku z małym jubileuszem komisja konkursowa zdecydowała nagrodzić wszystkie grupy tytułem laureata.
Ponadto wyróżnione zostały najlepsze kreacje aktorskie. Liliana Sierant z Toprzyn, Kinga Gałan z Kandyt, Andrij Dańków i Julian Kędzierski z Bartoszyc oraz Orina Szczerbik z Olsztyna otrzymały nagrody za najlepsze role aktorskie w prezentowanych spektaklach.

Teatralne spotkanie od dziesięciu lat cieszy się dużym zainteresowaniem, zaś bartoszycka scena niejednokrotnie gościła uczestników z wielu szkół województwa warmińsko-mazurskiego, a także grupy teatralne z Warszawy, Ukrainy i Rosji. Szczególne podziękowania należą się uczniom i nauczycielce Nadiji Ortyńskiej z Kandyt za coroczny udział w przeglądzie teatralnym.

Przedsięwzięcie wspiera rozwój zainteresowań ukraińską poezją i sztuką teatralną oraz jest doskonałą okazją do integracji młodego pokolenia w wielokulturowym regionie Warmii i Mazur. Ponadto przynosi nieocenione korzyści dla młodego pokolenia Polaków i Ukraińców związane z wzajemnym poznawaniem, a także rozwijaniem pozytywnych postaw związanych z tolerancją, otwartością i patriotyzmem.

„Spotkania teatralno-poetyckie 2018” realizowane było w ramach zadania publicznego (Wspieranie rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych) ze wsparciem finansowym Burmistrza Miasta Bartoszyce Piotra Petrykowskiego.

Coroczna obecność burmistrza lub jego przedstawicieli, zaproszonych gości, a także liczna widownia świadczą o dużym zainteresowaniu taką forma aktywności kulturalnej, zaś Bartoszyce są przykładem miasta, które wzorowo wspiera działalność stowarzyszeń i organizacji mniejszości narodowych, a tym samym promuje markę miasta jako „miasto trzech kultur”.

Wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i sponsorom gorąco dziękujemy za udział w kolejnym naszym przedsięwzięciu, które posłużyło integracji dzieci i młodzieży pochodzącej z różnych środowisk i różnych narodowości oraz promocji kultury ukraińskiej w wielokulturowym środowisku bartoszyckim, jak również w województwie warmińsko-mazurskim.

Lubomira Tchórz
Fotografie: Mirosław Drozd


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki