Zbadają antarktyczne porosty
2018-12-20 16:13:28(ost. akt: 2018-12-20 16:14:31)
Naukowcy z UWM w styczniu wyruszają na Antarktydę. Spędzą tam prawie cztery miesiące, badając bakterie występujące w polarnych porostach.
Dr Dorota Górniak i prof. dr hab. Aleksander Świątecki z Katedry Mikrobiologii i Mykologii UWM w stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego poprowadzą badania w polarnych warunkach.
Przypomnijmy, że Wyspa Króla Jerzego należy do archipelagu Szetlandów Południowych.
Naukowcy z Olsztyna będą się zajmować badaniem bakterii występujących w porostach antarktycznych. Do tej pory niewiele wiadomo na temat tych mikroorganizmów. Naukowcy liczą, że wśród mikroorganizmów arktycznych są też takie, które mają potencjał biochemiczny i mogą być wykorzystane w medycynie do produkcji antybiotyków lub w produkcji biopolimerów.
Podróż będzie wieloetapowa. Z Warszawy polecą do Santiago de Chile, następnie do Punta Arenas w Patagonii na Ziemi Ognistej. Z Punta Arenas do arktycznej stacji chilijskiej zabierze ich wojskowy samolot Hercules. Bagaże naukowców zostały wyekspediowane już we wrześniu. Spakowali sprzęt do badań, materiały naukowe i odczynniki. Naukowcy muszą zabrać także specjalne kombinezony, w których poprowadzą badania z pontonów. Kombinezon ma odblaski, specjalne klamry do podnoszenia ze statku lub z helikoptera, jest wyposażony w nóż. Kombinezon jest dwuwarstwowy, nieprzemakalny, można w nim pracować w mróz, ale waży 18 kg.
Naukowcy prace badawcze zaplanowali na ponad trzy miesiące, ale wszystko zależy od pogody. Na wyspie czasem o tej porze roku jest ciepło i zieleni się trawa, a czasem śnieg sięga dachu stacji i nie można wyjść na zewnątrz.
RED
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.
![Obrazek w tresci](http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)