Przedstawiciele PiS i PO komentują dla nas konwencję Prawa i Sprawiedliwości

2018-12-17 20:10:50 (ost. akt: 2018-12-17 20:14:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na konwencji PiS w Szelągach pod Warszawą głos zabrali Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i była premier Beata Szydło. O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli PiS i PO.
Usłyszeliśmy, że Polska jest sercem Europy, że celem obecnej władzy jest europeizacja, modernizacja oraz płace na poziomie krajów unijnych. Plan działań rządu ma być gotowy w styczniu lub w lutym. O komentarz poprosiliśmy posła Wojciecha Kossakowskiego z PiS i Janusza Cichonia z PO.
Konwencja była udana i została zorganizowana w odpowiednim czasie. Polacy przy wigilijnych stołach będą rozmawiali o polityce, a może nawet nie tyle o polityce, ile o tym, co ich bezpośrednio dotyka. A to są pieniądze i bezpieczeństwo. I my jako PiS na te sprawy kładziemy największy nacisk.
Konwencja pokazała naszą siłę i energię. Mnie osobiście bardzo spodobało się hasło premiera Morawieckiego Polska Sercem Europy. Nie chodzi tu oczywiście tylko o położenie geograficzne, ale o sferę idei, wartości i rozwoju. Patrząc na Francję czy inne kraje europejskie widzimy to szczególnie wyraźnie.
Kiedy Polacy wchodzili do Unii Europejskiej marzyli o takim życiu, jakie prowadzą nasi zachodni sąsiedzi. I wydaje mi się, że teraz nastał czas, żeby te marzenia spełniać. Polska idzie w dobrą stronę. W ciągu trzech lat PiS udowodniło, że można dobrze rządzić, że można strzec bezpieczeństwa Polaków, jeśli chodzi o imigrantów. A PO pomyliła się co do budżetu — prof. Belka mówił, że deficyt przekroczy 100 mld zł, a my pokazaliśmy, że można zbudować nadwyżkę.
Nie składamy pustych obietnic, przygotowując ustawy, bo chcemy Polakom wyjść naprzeciw. A w Warszawie zarządzanej przez Pawła Trzaskowskiego zmniejszono bonifikatę przy wykupie mieszkań z 98 do 60 proc. Za czasów PO bezrobocie sięgało niekiedy 13 proc., a dzisiaj mamy około 5 proc. Na konwencji premier Morawiecki mówił, że wprowadzamy coraz mniej ustaw, by nie utrudniać działalności przedsiębiorcom. W ciągu trzech lat zrobiliśmy naprawdę dużo. Nie wszystko jest idealne, ale nie myli się ten, kto nic nie robi. 


Wojciech Kossakowski (PiS):


Kradną nam ewidentnie nasze sztandarowe hasło Silna Polska w zjednoczonej Europie. A z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli PiS coś deklaruje, to efekt tego będzie odwrotny. Nie wierzę w tę proeuropejskość PiS. Jest to gra pod publikę, ponieważ PiS się zorientował, że jednak Polacy chcą być w Europie.
Modernizacja według PiS to
 zabijanie OZE (odnawialnych źródeł energii, np. z elektrowni wiatrowych). Węgiel to spadek jeszcze po PRL. Ale jednak w 2015 roku udział OZE w miksie energetycznym wynosił 14 proc.. Teraz wynosi 11, a może już tylko 10 proc. Inwestujemy w energetykę węglową i uzależniamy się od węgla kupowanego w Rosji.
Poza tym rząd PiS okazał się nieudolny, jeżeli chodzi o darmowe limity emisji C02, które mogliśmy ze względu na charakter naszej gospodarki uzyskać. A do tego wszystkiego nie mamy energetycznych połączeń transgranicznych. Nie możemy kupować taniej energii elektrycznej np. od Niemców, zamiast kupować węgiel w Rosji. Jeśli chodzi o wzrost cen prądu — być może PiS uda się zatrzymać go na krótką metę w przypadku odbiorców indywidualnych. Na pewno jednak nie uda się tego zrobić w przypadku biznesu i samorządów. Są firmy, które już podpisały umowy na 2019 rok, gdzie cena prądu jest wyższa od 60 do 100 proc.! Skok cen jest nieuchronny. To już widać jeśli chodzi o śmieci, wkrótce wzrosną ceny wody. Wzrosną też ceny biletów komunikacji miejskiej oraz kolejowej. A przemysł spożywczy? Produkcja żywności jest bardzo energochłonna.
Spodziewam się też protestów pracowników sfery publicznej. Bo dlaczego, skoro jest dobrze, nauczyciele, podobnie jak inni pracownicy budżetowi, muszą obejść się smakiem?

Poseł Janusz Cichoń z PO:

Not. MZG

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hyży_ruj #2646868 | 5.173.*.* 19 gru 2018 13:04

  Jasiu. Weź się nie kompromituj. Te wasze hasła ....... za darmo ich by nikt nie wziął a co dopiero ukradł

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. nur_fur_polen #2646688 | 5.173.*.* 19 gru 2018 09:38

  Panie Cichoń. Zakapował Pana szef Rostowski. Olsztyniacy czekają z zapartym tchem na przesłuchanie przed komisją. Znamy Wasze sztandarowe hasła na pamięć ...... moje dzieci budzą się w nocy i krzyczą, że chcą spływać z tej zielonej wyspy. (Irlandia ?)

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Franek #2646682 | 213.76.*.* 19 gru 2018 09:34

  Nie w Szelągach tylko w Szeligach pod Warszawa... Ktoś to w ogóle sprawdza przed publikacją?

  odpowiedz na ten komentarz

 4. glob #2646301 | 95.160.*.* 18 gru 2018 17:57

  Cichoń to niech wsadzi mordę w kubeł bo nikt więcej nie kłamie niż Partia Oszustów przykład Trzaskowskiego w W-we ile POzwolili ukraść tylko na VAT a on przecież był w-ce ministrem finansów może coś więcej POwie o tej sprawie???

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. olsztyński #2646160 | 81.190.*.* 18 gru 2018 15:18

  Krętacz,ściemniacz i hochsztaplerek polityczny MATOŁUSZEK-PINOKIO ;kto uczciwy traktuje na poważnie tego Gościa - jak bym miał w rodzinie takiego KRĘTACZA to kopnął bym go w zadek na DROGĘ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD