Internetowy atlas pomoże poznać historię
2018-11-29 10:51:55(ost. akt: 2018-11-29 11:01:57)
Interaktywny atlas historyczny Królestwa Kongresowego powstanie dzięki pracy naukowców z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM.
Jest to projekt ściśle naukowy, jednak z atlasu będą korzystać także miłośnicy małych ojczyzn — powiedział nam prof. Krzysztof Narojczyk, kierownik projektu. — Dzięki danym, jakie zgromadzimy i przedstawimy, będą mogli poznać strukturę narodowościową swego miasta czy powiatu, stopień analfabetyzmu, ilość i gatunki hodowanych zwierząt oraz sprawdzić, gdzie były wielkie majątki ziemskie.
Zespół naukowy, w skład którego wchodzą — oprócz prof. Narojczyka — dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz dr hab. Konrad Wnęk i dr hab. Lidia Zyblikiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymali grant w wysokości prawie 1,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To największy z grantów, zdobytych dotychczas przez przedstawicieli nauk humanistycznych UWM.
— Nie docieramy do nieznanych źródeł na temat Królestwa Kongresowego — dodaje prof. Narojczyk. — Ale po raz pierwszy zgromadzimy je wszystkie i przedstawimy za pośrednictwem map, tabel, diagramów i kartogramów. Będzie wtedy można prześledzić wiele ciekawych zjawisk. Na przykład to, że najwyższy wskaźnik umiejętności czytania w Królestwie Polskim występował wzdłuż granicy z Niemcami. Dlaczego? Bo tam było najlepiej rozwinięte szkolnictwo. Zresztą wtedy, tak jak i dzisiaj, im dalej na zachód, tym było zamożniej, tym wyższe były dochody ludności i lepsze warunki życia.
Interaktywny atlas pokaże także m.in. stan higieny mieszkańców Kongresówki. Można go określić m.in. na podstawie śmiertelności, ale też liczby osób niewidomych.
Dzięki portalowi internetowy atlas będzie dostępny dla wszystkich. Naukowcy planują także wydanie atlasu na DVD.
Ewa Mazgal
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Olsztyn #2634157 | 88.156.*.* 29 lis 2018 20:01
Brawo historycy z Uwm. Super wiadomość. Dumny z naszych historyków. Najlepszego dla Państwa.
Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz