Patriotyzm w 100-lecie niepodległości

2018-11-20 15:33:30 (ost. akt: 2018-11-20 15:36:21)
Jaki był i jest polski patriotyzm? Będą się nad tym zastanawiać uczestnicy ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Instytut Polonistyki i Logopedii UWM.

Oblicza polskiego patriotyzmu to tytuł ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Instytut Polonistyki i Logopedii UWM. Literaturoznawcy, kulturoznawcy, medioznawcy i językoznawcy będą mówić literaturze, kulturze i języku w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć, jak podkreśla prof. Joanna Chłosta-Zielonka z komitetu organizacyjnego konferencji, temat wystąpień będzie dotyczył różnych epok w historii naszego kraju.

— Będziemy mówić na wybranych przykładach o znaczeniu słów takich jak ojczyzna, patriotyzm i obywatel — tłumaczy prof. Chłosta-Zielonka. — Zajmiemy się modelami patriotyzmu w literaturze i kulturze różnych epok. Zastanowimy się, co znaczy patriotyzm w PRL, czy nastąpił zmierzch paradygmatu romantycznego i jakie były modele Polki patriotki.


Wśród autorów, których twórczość będzie analizowana znajdą się m.in. Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Barańczak, Marcin Świetlicki, Agnieszka Osiecka i Jarosław Iwaszkiewicz. 


O tym ostatnim opowie prof. Zbigniew Chojnowski. — Przedstawię nigdzie niepublikowany wiersz Iwaszkiewicza zatytułowany „Wigilia Polski” — powiedział nam profesor. — Autor „Panien z Wilka” napisał go w latach 30. XX wieku. W tym czasie skarżył się, że niektórzy współobywatele nie uważali go za Polaka, tylko za Ukraińca.
 Przypomnijmy, że Iwaszkiewicz pochodził ze zubożałej ziemiańskiej rodziny osiadłej na Kijowszczyźnie. Tam spędził dzieciństwo i wczesną młodość. 

Konferencja „Oblicza polskiego patriotyzmu” odbędzie się w czwartek i piątek 29 i 30 listopada w Centrum Humanistycznym UWM (ul. Kurta Obitza 1). 


MZG

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci