W Olsztynie odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

2018-11-09 21:45:00(ost. akt: 2018-11-10 12:09:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Choć setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypada w niedzielę, świętowanie w tym roku zaczęło się na długo przed tym. Dzisiaj (9 listopada) na uroczystą galę zaprosił w imieniu samorządu województwa marszałek Gustaw Marek Brzezin. Były odznaczenia, koncert i wykład.
Gala z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości była okazją do tego, by uhonorować tych, którzy służyli ojczyźnie. Odznaczenia wręczył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

— Ojczyzna – uroczyste i święte słowo. W tym roku uświadamiamy to sobie ze szczególną siłą. Mocniej niż zwykle odczuwamy radość i dumę, a przede wszystkim związek z przeszłością. Sto lat temu, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Po stu dwudziestu trzech latach niepodległe państwo przestało być dla Polaków marzeniem – stało się faktem. Powstało państwo, w którym w nieskrępowany sposób mogła się rozwijać gospodarka, kultura i nauka — mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Dzisiejsze uroczystości oraz szereg wydarzeń odbywających się w tym roku w całym regionie są najlepszym dowodem na to, jak wielka jest potrzeba w naszym społeczeństwie oddania hołdu tym wszystkim, których poświęcenie i miłość Ojczyzny legły u podstaw naszej wolności. Wyrażamy wdzięczność i szacunek bohaterom tamtych dni. Chylimy przed Nimi czoła i dziękujemy za ich ofiarę i trud.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wręczono odznaczenia kombatantom, weteranom, Sybirakom, więźniom obozów koncentracyjnych, łagrów, stalinowskich i hitlerowskich więzień, a także wszystkim, którzy przyczynili się do budowy polskiej tożsamości.

Wśród oznaczonych był Włodzimierz Wojczys, działacz koła terenowego Związku Sybiraków w Pasłęku. Niezwykle otwarty, zaangażowany i pomagający innym. — Naszą bolączką jest to, że jest nas coraz mniej – mówił w rozmowie z nami. — Ale mimo wszystko sobie radzimy. W Pasłęku przy cmentarzu stanął pomnik dla sybiraków i ofiar zbrodni katyńskich. Zamierzam działać, póki jeszcze sił mi starczy.

Uhonorowana została także m.in. Mirosława Aleksandrowicz, wieloletnia prezes, współzałożycielka Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. — To dzień pełen wzruszeń — nie kryje. — Cieszę się, że udało mi się dożyć tej rocznicy. Tylu Polaków uczestniczyło w tym wielkim dziele odzyskania niepodległości, o ktorych już się nie pamięta. Ja jednak nie czuję się godna wyróżnienia. Wydaje mi się, że zrobiłam tak niewiele... Chciałabym przywołać pamięć swojego ojca, który został zamordowany w Katyniu.

Wśród odznaczonych jest m.in. arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Zgromadzeni w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej mieli okazję wysłuchać wykładu profesora Stanisława Achremczyka. Tytuł jego wystąpienia brzmiał „Drogi do Niepodległości“.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zwieńczeniem gali był koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i występ Chóru Varmienses pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego.Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2621331 | 88.156.*.* 10 lis 2018 19:35

  GRZYMOWICZ ZE STRACHU ZE PRZEGRA Z WYMOJEM , BIEGIEM NA KOLANA DO CZESKA CZESIU RATUJ NAS I STARTUJ W WYBORACH TYLU CZUBOW CIE POPIERA , BO BEDZIEMI SIEDZIELI W BARCZEWIE ZA OSZUSTWA I PRZEKRETY

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kkk #2621152 | 83.9.*.* 10 lis 2018 14:07

  Towarzystwo wzajemnej adoracji. Wszędzie te same twarze. Rozdają sobie odznaczenia, przecinają wstęgi i odsłaniają pomniki. Hipokryzja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. nn #2621131 | 89.228.*.* 10 lis 2018 13:08

  tak sie zastanawiam, przecież nie mamy 100lat niepodległości, od 39r do końca 80'tych to chyba nie była niepodległość? czcimy odzyskanie ale nie 100lat niepodległości, tak? poważnie pytam bez sarkazmu i hejtowania. prosze o uświadomienie mnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. ciagle te same #2620993 | 89.228.*.* 10 lis 2018 10:07

  geby, sluzyli komunistom , teraz czarnym , psami poszczuc te towarzystwo malomioasteczkowe

  odpowiedz na ten komentarz

 5. @Ddec #2620922 | 95.90.*.* 10 lis 2018 08:13

  Jeśli nie jesteś zakłamany i masz rację to możesz fakty zauważone nagłośnić w prasie ogólnopolskiej. Ale tego nie zrobisz! Wiesz dlaczego? Bo kogoś widzisz, a potem wyprzesz się tego, mówisz, że jest tak, a potem powiesz, że jest inaczej i tak z większością. Po co to piszesz jeśli nie chcesz z tym nic zrobić. Niemiecka GO na pewno Ci pomoże, musisz to zrobić sam! Potrafisz?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)