Żagle Warmii i Mazur dodają skrzydeł [ZDJĘCIA]

2018-10-16 09:33:36(ost. akt: 2018-10-16 10:00:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Takich firm trzeba nam w regionie. Innowacyjnych, nowoczesnych. Dzięki nim rośnie gospodarka Warmii i Mazur, która decyduje o sile regionu. O tym, jak żyje się mieszkańcom. Wczoraj poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody marszałka województwa „Żagle Warmii i Mazur”.
Są jak perły. Stawiają na innowację, na nowoczesność. Warto brać z nich przykład, pokazywać i nagradzać, bo dzięki nim region się rozwija, może konkurować z innymi. I taka jest idea konkursu „Żagle Warmii i Mazur”, którego celem jest wyłonienie i promocja najlepszych przedsiębiorstw, produktów, usług i projektów promocyjnych w regionie.

Wczoraj poznaliśmy tegorocznych laureatów tej cenionej nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Galę, która odbyła się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, otworzył występ chóru dziewczęcego Cantabile pod batutą Agaty Wilińskiej. — Żagle to symbol piękna, potęgi i prestiżu. Siły pozwalającej sterować ku obranemu celowi — powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Chcemy wyróżniać tych, którzy stanowią wzór do naśladowania.

Marszałek mówił też o rozwoju regionu. — Chcemy się rozwijać gospodarczo i chcemy, aby był to rozwój zrównoważony. Mamy inteligentne specjalizacje, takie jak meblarstwo, ekonomia wody i produkcja żywności. To są nasze mocne strony, ale nie zamykamy tego katalogu. W każdej dziedzinie, sferze, jesteśmy otwarci i ciągle poszukujemy mocnych gospodarczo stron Warmii i Mazur — zaznaczył.

Gustaw Marek Brzezin podkreślił również, że rozwój Warmii i Mazur jest możliwy również dzięki środkom unijnym. Zapewnił też, że nie grozi nam utrata pieniędzy z UE po 2018 roku (chodzi o tzw. rezerwę wykonania).

Tegoroczny konkurs był wyjątkowy nie tylko dlatego, że w filharmonii pojawił się czerwony dywan. W tym roku obchodzimy dwie ważne rocznice — stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także dwudziestolecie samorządu województwa.

W tej edycji konkursu wzięło udział ponad 60 firm i instytucji z Warmii i Mazur. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłoniły komitety konkursowe powołane przez marszałka. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone w dwóch kategoriach: Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur oraz Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie WaMaBoss. W każdej kategorii zostały wydzielone podkategorie.

W kategorii Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur, podkategoria produkt, nagroda główna trafiła do firmy Erko Sp z o.o. spółka komandytowa z Jonkowa za stanowisko do obróbki szyn prądowych SH 900. Firma jest jednym z kluczowych dostawców w swojej branży. Nagrodzone stanowisko przeznaczone jest do precyzyjnego cięcia, gięcia, otworowania, wciskania nakrętek, odsadzania szyn miedzianych i aluminiowych niezależnie od ich twardości.

W tej podkategorii przyznano też wyróżnienie 
za konstrukcję wsporczą Corab WS-007 pod panele fotowoltaiczne, której autorem jest firma Corab Sp z o.o.
 z Olsztyna.

W podkategorii produkt lokalny główna nagroda powędrowała do firmy Polish Snail Holding Damian Gajewski i Wspólnicy Sp. j. z Elbląga za Molluscoo Multi Effect Snail Cream 20%. Delikatna formuła kremu oparta jest na naturalnych składnikach aktywnych zawartych w śluzie ślimaka. Kosmetyki produkowane są w Elblągu. — Ta nagroda pomoże nam rozwinąć skrzydła. Liczymy, że dzięki „Żaglom Warmii i Mazur” wzrośnie zainteresowanie naszymi produktami i nawiążemy szerszą współpracę z kontrahentami — powiedział Damian Gajewski, prezes spółki produkującej krem.

W tej podkategorii wyróżnienie otrzymała firma Pol-Foods Sp. z o.o. za makaron kukurydziany sotelli alphabet.

Nagrodą główną w kategorii Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur, podkategoria usługa, została wyróżniona Europejska Noc Naukowców „Fusion 2Night” Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Ostatnie cztery edycje odwiedziło niemal 50 tys. osób. — To kolejne już wyróżnienie Nocy Naukowców w regionie utwierdza nas w przekonaniu, że działania popularno-naukowe naszego Instytutu zostały dostrzeżone i na stałe wpisały się na listę „bestsellerów” Warmii i Mazur — stwierdziły Katarzyna Capłap i Iwona Kieda, koordynatorki wydarzenia. — Noc Naukowców jest najbardziej prestiżową imprezą popularyzującą naukę w Europie i jako jako Instytut jesteśmy dumni, że mogliśmy być jej gospodarzem w Polsce, a tym samym w naszym mieście.

Wyróżnienie w tej podkategorii otrzymała Restauracja z Zielonym Piecem Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Magdalenka” Aliny Janeczek z Olsztynka.

W tej kategorii została przyznana także nagroda publiczności. Laureata wybrali internauci w głosowaniu internetowym na gazetaolsztynska.pl. Nagrodę otrzymały pierniki ręcznie malowane białym lukrem produkowane przez Piernikarnię Moniki Martyn.

W drugiej kategorii konkursu „Żagle Warmii i Mazur” — Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie WaMaBOSS — nagrody zostały przyznane w trzech podkategoriach.

Pierwsza to mikro przedsiębiorstwo. Nagroda główna trafiła do Auris Media Group z Olsztyna, wydawcy magazynu lifestylowego „Made In Warmia & Mazury”. Przyznano także dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymała Szkoła Tańca i Wdzięku Spółka Cywilna Barbara Przemieniecka, Wojciech Przemieniecki z Olsztyna, a drugie Instytut Zdrowia i Hortiterapii „Zielony Promień” 
z Mrągowa.

W podkategorii małe przedsiębiorstwo nagrodą główną została wyróżniona ITM Sp. z o.o. z Olsztyna, która zajmuje się projektowaniem, programowaniem, wdrażaniem oraz utrzymywaniem i unowocześnianiem systemów informatycznych. W tej podkategorii zostały przyznane cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „Przem-Gri” Sp. z o.o. z Olsztyna, firma Dar Med Sp. z o.o. spółka komandytowa z Biesala, Bartbo Sp. z o.o. z Butryn i Zakład Produkcyjny „Dorex” z Dorotowa.

Nagrodę główną w podkategorii średnie przedsiębiorstwo otrzymał Niczuk Metall-PL Sp. j. z Wilimowa. Firma zajmuje się produkcją systemów zamocowań dla branży instalacyjnej oraz przenośników łańcuchowych i innych urządzeń transportowych dla branży zbożowo-młynarskiej.

Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia przedsiębiorstwom: Termy Warmińskie Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego, Plast-Fol Sp. z o.o. z Lubawy oraz Expom S.A. z Kurzętnika.

Galę zakończył koncert muzyki filmowej w wykonaniu olsztyńskich filharmoników pod batutą dyrektora Piotra Sułkowskiego.