Nasz uniwersytet rozpoczął dwudziesty rok akademicki! [ZDJĘCIA]

2018-10-02 12:10:14(ost. akt: 2018-10-02 14:25:14)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Już dwudziesty rok akademicki rozpoczął się wczoraj na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jubileusz to nie tylko wspomnienia sukcesów i plany na przyszłość, ale też wielkie wyzwanie — wdrożenie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli Konstytucji dla Nauki.

Agnieszka Michalska przyjechała do Olsztyna z województwa kujawsko-pomorskiego. Jest absolwentką technikum i lada dzień rozpocznie studia na technologii żywności UWM. Dlaczego chce studiować w Olsztynie? — UWM ma opinię prężnie rozwijającej się uczelni — odpowiada Agnieszka, która swoją przyszłą pracę widzi w przemyśle mleczarskim.

Iwona Bordzio pochodzi z Olecka. Jest studentką pierwszego roku pedagogiki i wczesnej edukacji. — Byłyśmy na UWM ze szkołą i bardzo to miejsce nam się spodobało — mówi. — Wiele osób chwaliło uniwersytet. Poza tym jest blisko.


Magdalena Budowicz z okolic Sejn rozpoczyna studiowanie bioinżynierii. W przyszłości chce pracować w laboratorium.

Agnieszka Michalska i jej koleżanki zaczynają  studia na UWM


Dziewczyny spotkałam na inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na UWM. Studentów pierwszego roku jest ok. 7000. To wyjątkowy rok, bo uniwersytet obchodzi właśnie 20. urodziny. Wszystkich przybyłych — wśród których byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwa, instytucji kultury, biznesu i Kościoła katolickiego — przywitał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Wśród gości była pokaźna grupa byłych pracowników uczelni, w tym byli rektorzy — profesorowie Tadeusz Krzymowski, Jerzy Strzeżek i Stefan Smoczyński. 
Rektor Górecki przypomniał, że to on w 1999 roku przewodniczył uroczystości inaugurującej działalność UWM.


— Było to wydarzenie niezwykłe — mówił rektor. — Na naszych oczach tworzyła się historia. Zmieniły się losy naszego miasta i regionu. Bez UWM nie byłoby takiego rozwoju. A uczelnia to nie tylko Wydział Lekarski, ale też inne nowe kierunki i nowe uprawnienia do nadawania doktoratów i habilitacji. 

Jak dodał Górecki, UWM zatrudnia ponad 3000 osób, w tym 1900 to nauczyciele akademiccy, wśród których jest 620 profesorów. Rektor wyliczał również nowe obiekty, sale dydaktyczne i laboratoria, pierwszą w Polsce Akademię Biznesu, studia dualne, realizowane we współpracy ze znanymi firmami, m.in. z fabryką Michelin.

Prof. Górecki zapowiedział też, że w rozpoczynającym się właśnie roku akademickim będzie więcej przedmiotów wykładanych w językach obcych. Więcej będzie też zagranicznych studentów. Już dzisiaj są to młodzi ludzie z krajów tak odległych jak Kazachstan, Tajwan, Wietnam i Indonezja.

Z inwestycji rektor wymienił nowy budynek Wydziału Prawa i Administracji, budowę uniwersyteckiego centrum popularyzacji nauki i budowę nowego skrzydła Szpitala Uniwersyteckiego.


— Droga młodzieży, niech jubileuszowy rok przyniesie wam szczęście — powiedział na zakończenie swego wystąpienia prof. Górecki. — Korzystajcie ze studenckiego życia! Przedstawiciele studentów pierwszego roku złożyli ślubowanie, przyrzekając, że będą zdobywać wiedzę, dbać o dobre imię uniwersytetu, będą wierni ideałom humanizmu i wiedzą służyć ojczyźnie. Doktoranci złożyli podobne ślubowanie. 

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tytuł jego wystąpienia brzmiał „Innowacyjność w uniwersytecie katolickim”. Ksiądz profesor zastanawiał się najpierw nad definicją innowacyjności, potem przypomniał o tym, że to Kościół katolicki założył pierwsze uniwersytety w Europie, w tym Sorbonę.

Wyjaśniając istotę uniwersytetu katolickiego, rektor UKSW powołał się na nauki Jana Pawła II, który porównał uczelnię do matki, wykazującej troskę o kształtowanie nie tylko umysłów, ale też serc. Stąd tradycyjna łacińska nazwa uniwersytetu Alma Mater, czyli matka karmiąca. Zdaniem Jana Pawła II uniwersytet katolicki jest miejscem spotkania rozumu i wiary, a jego zadaniem jest odróżnienie prawdy od fałszu, dobra od zła, prawdy i fikcji. Uniwersytet katolicki jest budowany na miłości, fundamentalnej wartości nadającej sens ludzkiemu działaniu. 


Czy jednak uniwersytet katolicki może być innowacyjny? Ks. rektor jako przykład podał KU Louven, zajmujący w tym roku pierwsze miejsce na liście Reutersa najbardziej innowacyjnych europejskich uniwersytetów. Znajdująca się w Belgii uczelnia, założona w 1425 roku przez papieża Marcina V, dwa lata temu na badania naukowe wydała ponad 460 milionów euro. Holenderskojęzyczny uniwersytet jest otwarty na studentów wszystkich wyznań i autonomiczny wobec Kościoła.


A co zmieni na UWM tzw. Konstytucja dla Nauki ministra Jarosława Gowina? — Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w swoich założeniach ma podnieść jakość polskiej nauki — odpowiada prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM ds. kształcenia i studentów. — Jednym ze środków poprawy jest wprowadzenie ewaluacji pracy naukowej w poszczególnych dyscyplinach, a nie — jak do tej pory — pracy wydziałów. Każda dyscyplina będzie oceniana oddzielnie. 


I od tej oceny zależy, podkreśla prof. Przyborowski, absolutnie wszystko — przede wszystkim status uczelni. Może być ona uniwersytetem, politechniką albo akademią. — By utrzymać status uniwersytetu, trzeba mieć ocenę minimum B plus w minimum sześciu dyscyplinach — tłumaczy prorektor. — Jeżeli tych warunków się nie spełni, uniwersytet stanie się akademią. Ustawa nakazuje też reorganizację uniwersytetu, który postawi na silne dyscypliny. To na nich będzie budował swoją markę. Najważniejsze jest zachowanie prawa do nadawania stopni naukowych i utrzymanie jak największej autonomii.Prof. Przyborowski dodaje, że nowa ustawa zmiany w życiu studentów przyniesie dopiero w przyszłym roku akademickim. Nowością będą m.in. szkoły doktorskie. — Stypendia doktoranckie będą dużo wyższe niż obecnie — zapowiada. — Każdy doktorant przejdzie ocenę śródokresową. Jeżeli będzie dobry, dostanie wyższe stypendium. Będziemy też wynagradzać dodatkowo twórczych naukowców.

Na uroczystości głos zabrał m.in. wojewoda Artur Chojecki. Nazwał UWM wizytówką regionu. — Każdy uniwersytet podkreśla miasto i przyciąga młodych, zdolnych ludzi — mówił. — A oni są skarbem nie tylko dla województwa, ale też Polski i Polaków.

Zdaniem marszałka Gustawa Marka Brzezina, absolwenta UWM, powołanie uniwersytetu to najważniejsze wydarzenie na Warmii i Mazurach ostatnich lat. — I sukces UWM przekłada na nasze codzienne życie. Czyńcie region jeszcze lepszym — zwrócił, się do studentów. — Zostańcie u nas i tutaj pracujcie!

Autor cytatu:


Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zaznaczył, że UWM ma ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu. — Chciałbym pogratulować tym, którzy rozpoczynają studia — powiedział. — Życzę wam wspaniałego okresu studiów. Wszystkiego najlepszego życzę również pracownikom UWM.

Michał Wypij odczytał list od ministra Gowina. Minister przypomniał w nim, że prace nad ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce trwały dwa lata i towarzyszyły im największe po 1989 roku konsultacje społeczne. Jest to zdaniem Gowina reforma głęboko wolnościowa. Zapowiedział też większe nakłady na szkolnictwo wyższe, także na podwyżkę wynagrodzeń.

mzg

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci