Na matematyce pora uczyć excela, na biologii reklam

2018-09-10 07:00:00(ost. akt: 2018-09-06 22:19:55)
Patriotyzm niegdyś oznaczał to, że panowie byli w każdej chwili gotowi do zbrojnej obrony ojczyzny, a panie do czekania i ewentualnego leczenia ran bohaterów. Tak było na całym świecie, ale w Polsce ten romantyczny mit był szczególnie silny. Rzecz jasna, że wpływ na to miała polska historia. Bo przecież bliscy nam na przykład Czesi patriotycznego romantyzmu mają tyle, co kot napłakał.
Dzisiaj powiada się, że nowoczesny patriotyzm to na przykład płacenie podatków czy zatrzymywanie się na czerwonym świetle. Na początku naszego tysiąclecia może i tak było, ale teraz już chyba znowu tak do końca nie jest. Bo już nie jest tak bezpiecznie jak 20 lat temu. No i najłatwiej walczyć o pokój jest jednak wtedy, kiedy jest się uzbrojonym po zęby.

Historia przez wieki zrobiła z Polaków wojowników. Gorzej było już z przedsiębiorczością (za wyjątkiem Wielkopolski). Teraz jednak szybko się to zmienia i Polacy coraz częściej stają się rzutkimi przedsiębiorcami. Potwierdzają to na przykład dane, które niedawno opublikował "Dziennik Gazeta Prawna". Otóż w pierwszym półroczu 2018 roku w RP zarejestrowano 193 tys. nowych firm. To najlepszy wynik po 1989 roku.

To cieszy, ale nadal mam wrażenie, że nasz system nie jest nastawiony na to, aby rozwijać i wspomagać młodych, przedsiębiorczych ludzi. Nie chodzi mi tutaj o system podatkowy, ale bardziej o oświatę, która nadal tkwi w smętnej przeszłości. Nie chodzi o Sienkiewicza czy Mickiewicza. Bo uczniowie i tak ich od dawna nie czytają. Więc szkody w tym żadnej nie ma.

Idzie mi o brak wychowania ku przedsiębiorczości. O nauczanie na lekcjach historii właściwie tylko o wojnach i pomijanie pionierów polskiego kapitalizmu. O zmianę nauczania matematyki tak, by uczeń 8 klasy znał Excela. O to, by na biologii obok pantofelka było też miejsce na pokazanie np. jak mózg człowieka reaguje na reklamy. I tak dalej i tak dalej. Wierzę, że kiedyś tak ułożymy te szkolne programy. Z poszanowaniem przeszłości, ale uwzględniając ducha przemian.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Oooo... #2576851 | 176.221.*.* 10 wrz 2018 09:03

    A o lesie, że to przypadkowe skupisko drzew???

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz