Zaginiona Królowa Śniegu

2018-09-12 15:10:00 (ost. akt: 2018-09-12 15:26:52)
Okładka książki „Wielka afera w teatrze lalek” Beaty Sarnowskiej

Okładka książki „Wielka afera w teatrze lalek” Beaty Sarnowskiej

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Nasza akcja\\\ Kradzież kukły, afera w teatrze lalek, międzynarodowy skandal i mali detektywi. O tym opowiada najnowsza książka Beaty Sarnowskiej „Wielka afera w teatrze lalek”. Miejscem wymyślonego zdarzenia jest Olsztyński Teatr Lalek.
Kama, Zuza, Krzysiek i Święty to uczniowie klasy czwartej. Przyszli z nauczycielką i z kolegami do teatru na spektakl „Królowa Śniegu”. Tytułową rolę „gra” lalka pochodząca z Danii i wypożyczona naszemu teatrowi.

Po przedstawieniu dzieci zostają na lekcji teatralnej. Przypadkowo dowiadują się, że lalka królowej zaginęła. W tajemnicy przed dorosłymi postanawiają rozwiązać zagadkę. Czasu jest niewiele, bo następnego dnia trzeba oddać lalkę Duńczykom.
Kto ukradł królową? Zwolniony portier, zadłużona szatniarka czy krawcowa, a może podejrzanym jest któryś z aktorów? Śledztwo małych detektywów gmatwa się. Jak w gąszczu motywów i faktów znaleźć rozwiązanie zagadki?

Książka Beaty Sadowskiej to sprawnie skonstruowana opowieść detektywistyczna dla dzieci, ale dzięki niej możemy również poznać kulisy teatru. Dowiemy się, jak wygląda zaplecze sceny czy pracownia krawiecka, czym różni się pacynka od kukiełki.
„Wielka afera w teatrze lalek” to jedna z wielu pozycji literatury dla dzieci i młodzieży znajdujących się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o wiele wartościowych powieści, opowiadań, baśni, bajek dla dzieci i młodzieży. Są to książki nominowane i uhonorowane nagrodami Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People — międzynarodowa organizacja zajmująca się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej), a także Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego czy Nagrodą im. Astrid Lindgren.

W 2017 roku książką roku Polskiej Sekcji IBBy zostało m.in. „Łopianowe pole”. Opowiadanie Katarzyny Ryrych jest pełne magii i czarów, a dzieje się na zwykłym podwórku pełnym zwykłych dzieci. Dlaczego w skarpetkach rosną czarne dziury, gdzie uciekła nuda z pudełka pani Dory, czy można burzową chmurę trzymać na sznurku? Kto jest za te dziwy odpowiedzialny — może starsza pani i jej kot?

Książka Justyny Bednarek „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour to detektywistyczna opowieść o gangu sympatycznych kun, o kulisach restauracyjnej kuchni, o bezcennym przepisie kulinarnym. W książce mali czytelnicy znajdą mnóstwo rymowanych przepisów na zdrowe i mniej zdrowe, ale zawsze pyszne potrawy. Polecam małym kucharzom, którzy marzą na przykład o gotowaniu w programie telewizyjnym „MasterChef Junior”.

Książki dla dzieci poruszają również trudne tematy. Dla małej dziewczynki — z opowiadania Joanny Papuzińskiej i Macieja Szymanowicza „Asiunia” — wojna zaczęła się po jej piątych urodzinach. Pewnej nocy zniknęła jej mama i cały dom. Dzieckiem zaopiekowała się obca pani. Ta wzruszająca historia została wydana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do wypożyczalni Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej, ponieważ znajduje się tam nie tylko literatura dla dorosłych, ale również książki dla dzieci, pięknie wydane, kolorowe, ze wspaniałymi ilustracjami. Wystarczy tylko po nie sięgnąć, a potem czytać, czytać, czytać...


Fot. Materiały promocyjne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nikt #2710527 | 88.156.*.* 6 kwi 2019 15:33

    Sarnowska bajki nie tylko umie pisać i opowiadać dzieciom ale i obcym mężom. Kobiety uważajcie aby nie wbiła Wam noża w plecy!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD