Polonusi na uniwersytecie

2018-08-25 13:00:29(ost. akt: 2018-08-25 13:07:00)
Uczestnicy  Akademii Kultury i Języka Polskiego z prof. Ryszardem Góreckim, rektorem UWM

Uczestnicy Akademii Kultury i Języka Polskiego z prof. Ryszardem Góreckim, rektorem UWM

Autor zdjęcia: Wspólnota Polska

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego po raz pierwszy została zorganizowana w Olsztynie na UWM. Uczestnikom, którzy przyjechali z Odessy, Kamczatki, a nawet z dalekiej Brazylii i Paragwaju, Olsztyn bardzo się podobał.
Organizatorem Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego jest stowarzyszenie Wspólnota Polska. Przedsięwzięcie dofinansowuje Senat RP. Zajęcia Akademii są adresowane do osób z całego świata, posiadających polskie korzenie.

Dotychczas spotkania Akademii odbywały się m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Toruniu. W tym roku po raz gospodarzem i ich organizatorem był UWM. — Choć ze Wspólnotą Polską współpracowaliśmy już wcześniej, prowadząc kursy językowe — powiedział nam dr Sebastian Przybyszewski z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM, organizator i opiekun Akademii ze strony uniwersytetu. — W tym roku na zajęcia w Akademii do Olsztyna przyjechało 30 osób. Najwięcej było z Ukrainy, sporo z Białorusi, byli też goście z Rosji. Przyjechały trzy osoby z Brazylii i jedna z Paragwaju. Ich historie były czasem fantastyczne. Brazylijski geolog opowiadał mi, jak odkrył swoje polskie korzenie. Jego dziadek przybył do Brazylii jeszcze przed I wojna światową. Z dokumentów, jakie geolog znalazł podczas swoich poszukiwań wynika, że zajmował się m.in. łapaniem węży. Brazylijczyk postanowił poznać kraj swojego przodka bliżej i dlatego przyjechał do Olsztyna. Z kolei jedna z kobiet przyjechała do nas aż z Kamczatki, kilka osób przybyło z Odessy. 


Dr Przybyszewski dodał, że prawie połowa z uczestników Akademii posługiwała się językiem polskim na bardzo wysokim poziomie. Były to osoby, które w swoich krajach były lektorami — uczyły języka polskiego w szkółkach sobotnich. Na zajęciach, które prowadził dr Przybyszewski, doskonaliły m.in. frazeologię. Ale zajęcia, w których brali udział przez dwa pierwsze tygodnie sierpnia, uczestnicy Akademii nie ograniczały się tylko do lektoratów. Uczestniczyli także w wycieczkach, m.in. do Olsztynka, Gdańska i Torunia, warsztatach teatralnych, prowadzonych przez Tomasza Czaplarskiego, aktora Olsztyńskiego Teatru Lalek i oglądali polskie filmy w kinie Awangarda 2.

— Uczestnikom Akademii w Olsztynie bardzo się podobało — podkreśla dr Sebastian Przybyszewski. — Byli zadowoleni z pobytu. Niektórzy z nich deklarowali, że gdyby była taka możliwość, chętnie przyjechaliby do Olsztyna w przyszłym roku. Niewykluczone, że za rok Akademia Kultury Języka Polskiego powróci do UWM. Dobrze układa się nasza współpraca ze stowarzyszeniem Wspólnota Polska. 


Przypomnijmy, że jej prezesem jest Dariusz Bonisławski, pochodzący z Ostródy ekspert w dziedzinie edukacji i autor wielu edukacyjnych projektów, a w samej Ostródzie działa Dom Polonii. 


mzg

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci