Planujesz remont w czasie zwolnienia lekarskiego? Możesz za niego zapłacić więcej niż przypuszczasz

2018-08-20 08:56:42(ost. akt: 2018-08-20 11:23:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Problemy zdrowotne mogą się okazać mniej istotne, kiedy przyjdzie nam się tłumaczyć przed pracownikiem ZUS. Niedawno przypominaliśmy naszym czytelnikom, że urzędnicy regularnie kontrolują zwolnienia lekarskie. Tymczasem wiele osób nadal nie wie, co nam wolno w czasie przebywania na L4. Sprawdzamy, czy otrzymując zwolnienie lekarskie możemy wyjść z domu i co oznacza "1" i "2" wpisywane na zwolnieniu lekarskim w rubryce” wskazania lekarskie”.

Pracownik, który otrzyma od lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, ma obowiązek powiadomić o tym swojego pracodawcę w ciągu 48 godzin.

Ten czas pozwoli pracodawcy na szybkie znalezienie zastępstwa do wykonywania obowiązków chorego pracownika. Wówczas nie zostanie zachwiana praca w firmie, a bardzo ważne jest aby zachować dobre relacje. Tyle samo czasu na podanie przyczyny swojej nieobecności ma pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu, przy końcu trwania obecnego zasiłku chorobowego.

Podczas wystawiania zaświadczenia, musimy podać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać. Przy jakiejkolwiek zmianie miejsca naszego pobytu podczas zwolnienia, jesteśmy zobowiązani poinformować o tym płatnika zasiłku (może to być ZUS lub nasz pracodawca).

Jeśli podczas leczenia zaistnieją przesłanki do zmiany miejsca pobytu, np. wymaga tego nasz stan zdrowie i potrzebujemy opieki rodziny, oczywiście możemy to zrobić bez względu na wskazania lekarskie. Musimy o tym fakcie jak najszybciej powiadomić płatnika naszego zasiłku.

Zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Kontrolerzy udadzą się pod adres wskazany na zwolnieniu. Jeżeli mamy wpisaną „1” we wskazaniach lekarskich, musimy bezwarunkowo przebywać w domu. Jedynym usprawiedliwieniem naszej nieobecności może być wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy wizyta w aptece. Mając wpisany symbol „2”, możemy udać się na spacer, do sklepu po podstawowe produkty czy do apteki.

Jeżeli lekarz wypisał choremu receptę, to ma on obowiązek wykupić niezbędne leki i stosować się do zaleceń odnośnie ich dawkowania.

Niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek prac remontowych, zarobkowych czy wyjazd na wakacje podczas naszej absencji chorobowej. W przypadku wykrycia nieuczciwości pracownika, jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego.

Musimy pamiętać, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą, to nie tylko same prawa to również obowiązki, których musimy przestrzegać. Nie ma również znaczenia, czy lekarz wystawi nam zwolnienie w formie elektronicznej, czy papierowej - obowiązują te same zasady.

Mat. prasowe ZUS/ Anna Ilukiewicz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wstg #2561660 | 46.230.*.* 23 sie 2018 15:57

  kontrole przeprowadzane w firmach lub instytucjach są zapowiadane. Ale jakoś wątpię, żeby obowiązywała ta zasada jeśli chodzi o zwykłego, chorego Kowalskiego. Podpowiada mi to intuicja nabyta przez życie w Polsce

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kkk #2560616 | 31.135.*.* 22 sie 2018 09:21

  Bardzo zawiłe znaczenie maja te numerki 1 i 2, trzeba to tłumaczyć, nie straszcie, a co jak ktoś ma dom otoczony wysokimi drzewami i nie ma domofonu?Według zasady " Dom moja twierdza" i nikogo nie wpuści. Rzygać się chce z tego pierdzielenia o L4.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. hela w opałach #2559940 | 84.81.*.* 21 sie 2018 10:31

  co za bzdury zus kontroluje... pracownicy biorą L4 i idą do drugiej pracy po wysłaniu do zus otrzymuje odpowiedź zwolnienie zasadne ... odpowiedź w 10 przypadkach przez 6 miesięcy

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jgh #2559763 | 31.0.*.* 21 sie 2018 01:05

  Koalicja Obywatelska kojarzy mi się z Milicją Obywatelską. A Wy, jak zagłosujecie?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. jarek #2559214 | 82.177.*.* 20 sie 2018 11:24

  Dlaczego mam płacić? Remont robi ekipa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)