Jak skuteczne są kontrole zwolnień lekarskich?

2018-08-03 09:30:26(ost. akt: 2018-08-03 09:49:29)

Autor zdjęcia: Arch. GO/ bsz

Każdemu z nas może przydarzyć się choroba. Ale musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się sprawdzenia przez pracodawcę lub ZUS, czy faktycznie tego zwolnienia potrzebujemy. Właściciel firmy ma prawo do kontroli pracownika deklarującego niezdolność do pracy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
W pierwszym półroczu tego roku w województwie warmińsko-mazurskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował wypłatę świadczeń chorobowych na kwotę ponad 600 tys. zł. To prawie 208 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadła również liczba osób, które Zakład pozbawił prawa do zasiłku. W tym roku wydano 530 decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę świadczenia, co stanowi 92 proc. zeszłorocznej liczby (573). W I półroczu tego roku Oddziały ZUS w naszym regionie przeprowadził 7,2 tys. kontroli osób, które korzystały ze zwolnienia lekarskiego. Było to o blisko 1,3 tys. mniej kontroli niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek prowadzić systematyczną kontrolę zarówno prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W przypadku pierwszego rodzaju kontroli, lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora i tym samym niezdolna do pracy, a w przypadku drugiej z kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy osoba wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie remontuje mieszkanie lub wypoczywa na wczasach.

Zgodnie ze swoimi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniża podstawę wymiaru świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, gdy osoba na zwolnieniu lekarskim traci tytuł do ubezpieczenia chorobowego np. w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę. Od 1 czerwca 2018 r. jest to kwota 4 622,84 zł. Z tego tytułu w I półroczu tego roku w województwie warmińsko-mazurskim obniżono zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne 968 osobom, na kwotę blisko ponad 1,3 ml. zł.

Do czasu powszechnego wejścia w użycie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co stanie się 1 grudnia 2018 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie, wszystkim tym, którzy w ciągu 7 dni nie dostarczą zwolnienia do pracodawcy lub ZUS-u. Świadczenie jest obniżane za każdy dzień zwłoki, począwszy od 8 dnia zwolnienia. W I półroczu tego roku w naszym województwie Zakład obniżył z tego tytułu świadczenia chorobowe o kwotę 41,5 tys. zł.

Łącznie, w I półroczu 2018 r. Oddziały ZUS w Elblągu i Olsztynie wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę prawie 2 ml zł.

Mat. prasowy ZUS

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. okradany polak #2549604 | 188.146.*.* 4 sie 2018 20:29

  A mamusie pracujące w budżetówce na rzekome karmienie piersią biorą zaświadczenia do 3, nawet 4 roku życia dziecka, a karmią pół roku, do roku max., dłużej nie, bo... "cycki się wyciągną". Dzięki takiemu zaświadczeniu taka "karmiąca mamusia" pracuje codziennie godzinę krócej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. A w 2- lub 3-dniowe delegacje jeździ bez dziecka i jest ok. Tj. okradanie państwa w biały dzień! I co wy na to?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. lech #2549041 | 188.146.*.* 3 sie 2018 18:14

  Znam przypadek,że kobieta wykorzystała cały max okres zasiłkowy,dostarczając do pracodawcy zwolnienia lekarskie /kilka/ na okresy 14 dniowe od lekarza rodzinnego.Nikogo to nie zainteresowało ,ani ZUS ,ani pracodawcę.Do chwili obecnej kobitka kombinuje śmiejąc się z naiwnych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. CWANIAK #2549029 | 79.184.*.* 3 sie 2018 17:47

   Złapać to oni debili. Kiedyś przyszli do mnie kontrolę, oczywiście w domu mnie nie było bo fuchę waliłem na boku. Dzwonię do króla ZUS-a a on na to, że muszę wyjaśnić dlaczego mnie w domu nie było. A ja mu na to, że mam 2 na zwolnieniu - chory może chodzić. Nie było mnie w domu bo byłem w aptece, u rehabilitanta itd. Gówno mogą. Łapią tylko tłumoków którzy biorą długie zwolnienia. Jak ktoś bierze krótkie nic nie mogą. Jak chcą skontrolować zwolnienie to zwolnienie już się skończyło .... hehe idioci jednym słowem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Oburzony #2548898 | 94.254.*.* 3 sie 2018 15:20

    NIEROZSMIESZAJCIE MNIE I NAS!!!! KOGO, KOGO PYTAM SIĘ ZUS KONTROLUJE????? GDZIE BYLI JAK PIELĘGNIARKI W WIELU SZPITALACH BYŁY NA ZWOLNIENIACH!!???? GDZIE. TYLE LEWYCH ZWOLNIEN W JEDNYM CZASIE A ZUS GDZIE??!!!!! ZABIERAJĄ LUDZIOM KTÓRZY ZDYCHAJA Z GŁODU!!! CZASAMI TO ZWOLNIENIE JEST WYBAWIENIEM JAK SIE STRACI PRACĘ! ALE NIE, TAKIM LUDZIOM TRZEBA ODEBRAĆ. A HURTOWKOM WŁOS Z GŁOWY NIE SPADNIE.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

   2. wew #2548855 | 176.221.*.* 3 sie 2018 14:39

    a ile naprawdę chorych ZUS uzdrawia na zwolnieniach, na zasiłkach rehabilitacyjnych czy nie daje rent. Jak ci ludzie są upadlani ,traktowani jak coś gorszego. Wystarczy iść na komisję a nawet biegli ,dla nich ci ludzie udają symulują . to jakiś koszmar. większość tych ludzi pracowało płaciło składki i jak zachorują czy wypadek to nie ma dla nich. Kiedy ci ludzie będą mieli godne życie ,na leki opłaty ,bo wiele z nich żyją dzięki bliskim . smutne

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)