"Transparentność, ochrona obywateli oraz ochrona prawna funkcjonariuszy". Policjanci dostaną kamery osobiste

2018-07-31 20:24:25(ost. akt: 2018-07-31 20:49:06)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Policjanci otrzymają ponad 2000 tzw. kamer nasobnych. Zdały egzamin, gdy były testowane w trzech województwach. Kiedy dostaną je policjanci z Warmii i Mazur?
Kamery osobiste zostały zakupione z funduszy Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Program pilotażowy kamer nasobnych dla policjantów trwa od grudnia 2017 roku. Testowano go w trzech województwach: mazowieckim, dolnośląskim i podlaskim. Na potrzeby programu kupiono 180 kamer wraz z niezbędnym wyposażeniem. Korzystali z niego policjanci ruchu drogowego, a także patroli interwencyjnych.

— Wartością tego rozwiązania technicznego jest przede wszystkim transparentność, ale także ochrona obywateli oraz ochrona prawna funkcjonariuszy — powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA, na konferencji prasowej w Warszawie.

Zdaniem ministra, dzięki rejestracji działań zmniejszył się poziom wątpliwości dotyczących pracy policjantów, a działania te stały się bardziej przejrzyste. Zdecydowanie mniej zanotowano także skarg na interwencje funkcjonariuszy, a w garnizonie dolnośląskim nie było ich wcale.

Przypomnijmy, że to właśnie we Wrocławiu miała miejsce tragiczna sprawa Igora Stachowiaka. Mężczyzna zmarł 15 maja 2016 roku w komisariacie Wrocław-Stare Miasto po zatrzymaniu przez policjantów na wrocławskim Rynku tego samego dnia. Miesiąc po śmierci 25-letniego mężczyzny biegli medycyny sądowej w raporcie z sekcji zwłok jako prawdopodobne przyczyny zgonu podali 
obecność w ciele denata między innymi amfetaminy,
 kilkukrotne rażenia prądem z paralizatora, a także prawdopodobnie wielokrotny, silny ucisk na szyję przez osobę lub osoby podczas obezwładniania.


Minister Jarosław Zieliński podkreślił, że kamery sprawdzają się i dlatego resort zakupi 2110 takich urządzeń. To będzie pierwsza transza, w kolejnych latach będą kupowane następne kamery.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, obecne prawo zezwala na stosowanie kamer nasobnych wyłącznie w miejscach publicznych. By możliwe było nagrywanie interwencji w miejscach niepublicznych, konieczna jest zmiana prawa. Dlatego, jak dodał minister, rząd chce wprowadzić zapisy pozwalające na rejestrację działań policjantów w miejscach niepublicznych.

Będzie jednak to możliwe w trzech przypadkach: podczas interwencji domowych, podczas przewozu osób zatrzymanych w policyjnych radiowozach i podczas działań kontrterrorystycznych.


Komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk stwierdził, że przetarg na zakup kamer i ich oprzyrządowania, pozwalającego na gromadzenie nagrań, jest już ogłoszony. — Kamery nasobne to absolutna nowość w polskiej policji — przyznał. 


Jak dowiedzieliśmy się od Krzysztofa Wasyńczuka, rzecznika komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, jeszcze nie wiadomo, kiedy ta nowość trafi na Warmię i Mazury.


MZG

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Walter #2547390 | 188.146.*.* 1 sie 2018 14:28

  Policjant z kamerą teraz nikogo nie tknie z obawy o własną d...ę. Nagrzane ćpuny dopiero będą miały swobodę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz Pisiewicz #2547240 | 213.184.*.* 1 sie 2018 11:41

  Januszom totalnej opozycji wyjaśniam wątpliwości: to oczywiste że w ramach transparentności Policja będzie nagrywać transparenty demonstrantów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zuzia #2547141 | 178.235.*.* 1 sie 2018 09:50

   gdzie są patrole piesze po osiedlach i parkach godzinach wieczornych ,jeż długie zbyt niebezpieczne spacerowiczów

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kebiz #2547061 | 88.156.*.* 1 sie 2018 08:24

   Może "nagrają" tych debili niszczących rowery miejskie i ławki na przystankach !

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. babcia #2547010 | 193.243.*.* 1 sie 2018 07:05

    Polecam krótką lekturę: https://kobieta.onet.pl/dziecko/male-dzi ecko/dzieci-rozwodnikow-chca-zostac-z-oj cem/9hm4f

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (13)