Mieszkanka ul. Bałtyckiej: Miałam śmierć przed oczami

2018-07-24 07:15:00(ost. akt: 2018-07-23 21:53:33)
Mieszkańcy Likus, Gutkowa i Redykajn po wakacjach chcą znowu blokować ulicę Bałtycką

Mieszkańcy Likus, Gutkowa i Redykajn po wakacjach chcą znowu blokować ulicę Bałtycką

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Dość — mówią mieszkańcy mieszkańcy Likus, Gutkowa i Redykajn po serii wypadków na ulicy Bałtyckiej. Po wakacjach chcą znowu blokować ulicę Bałtycką, domagając się budowy Nowobałtyckiej. Inaczej będą kolejne tragedie.
Helena Góralska z olsztyńskiego Gutkowa ma za co dziękować Bogu. — Miałam śmierć przed oczami — mówi kobieta, która mieszka z rodziną w domu tuż przy ul. Bałtyckiej. W miniony wtorek wielka ciężarówka omal nie uderzyła w ich dom.

— Nie mogę spać. Wciąż widzę tę ciężarówkę, która wpada na nasz dom. To cud, że żyjemy — uważa Góralska.

Bo rzeczywiście niewiele brakowało, a zginęłaby we własnym domu, na własnej kanapie, zmiażdżona przez 40-tonową ciężarówkę.

Było popołudnie.

— Czytałam, rozwiązywałam krzyżówkę, nagle widzę w oknie pędzącą na mnie kabinę ciężarówki. Serce podeszło mi do gardła, Odskoczyłam, tak jakby to mnie miało uratować — opowiada. — Huk był niesamowity, straszny.

Ciągnik siodłowy z naczepą nie uderzył w sam w dom, przeorał ogród i zatrzymał się dosłownie dwa centymetry przed ścianą. Cud. Szczęście. Może moc trzech podków, które wiszą na ścianie domu Góralskiej.
Przybiegli sąsiedzi, przyjechały służby.

— Nie wiedziałam, że mam takich dobrych sąsiadów, każdy chciał pomóc — mówi.

W nocy strażacy wyciągnęli tira z ogródka. Został po nim przeorany ogródek, zniszczony chodnik, który ściął.

— I strach — nie kryje Góralska. — Co zamknę oczy, to widzę tę pędzącą na mnie ciężarówkę.

Do tej pory Góralska najbardziej bała się deszczu, bo ciągle ich zalewa. Ich dom leży ok. dwóch metrów poniżej drogi i co większy deszcz, to wszystko spływa z okolicznych ulic do ich ogródka . Raz już mieli pół metra wody w pokoju. Dlaczego ktoś postawił w tym miejscu dom.

— Dom stał niemal na równi z ulicą, ale jak budowali Bałtycką, to ją podnieśli i nasz dom znalazł się w dole — tłumaczy pani Helena. — A przy tym brakuje odpowiedniej sieci burzowej. Za Niemców pod drogą biegła rura „sześćsetka”, która odprowadzała wody w stronę jeziora. Kilkanaście lat temu przebudowali sieć i teraz są tylko dwie „setki”. Jak mocno pada to od razu w naszym ogródku robi się jezioro.

Był ktoś z ratusza, zapytał może potrzebna jest jakaś pomoc? — A skąd — wzrusza ramionami Góralska. — Najbardziej wdzięczna jestem strażakom, bo spisali się na medal, no i sąsiadom , że okazali mi tyle serca.

Wiadomo już, dlaczego tir wjechał do ogródka. Traf chciał, ze w jadący w stronę Olsztyna ciągnik z naczepą uderzyła toyota, bo jej kierowca z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu. Kierowca tira próbował jeszcze uniknąć zderzenia , ale stracił panowanie nad pojazdem, który wpadł w niekontrolowany poślizg. Kierowcy obu pojazdów trafili do szpitala.
To już kolejny w lipcu wpadek na Bałtyckiej. Tydzień wcześniej na przejściu dla pieszych 83-letni kierowca Land Rovera potrącił 84-letniego mężczyznę, który — niestety — zmarł w szpitalu.

Dość — mówią mieszkańcy mieszkańcy Likus, Gutkowa i Redykajn po tej czarnej serii wypadków na ulicy Bałtyckiej. Są zdesperowani. Po wakacjach chcą znowu, tak jak w listopadzie 2016 roku, blokować ulicę Bałtycka, domagając się budowy Nowobałtyckiej.

— Tyle, że teraz nie będzie litości zablokujemy na amen — zapowiada Edward Nowakowski, przewodniczący rady osiedla Likusy. — Bo to, co teraz się dzieje na ulicy Bałtyckiej, przekracza wszelkie normy. W ciągu dwóch tygodni mam trzy wypadki, w tym jeden śmiertelny. A co byłoby, gdyby ciężarówka uderzyła w przyłącze gazowe, albo była to cysterna z paliwem czy amoniakiem. To byłaby katastrofa.


— Blokowaliśmy już raz i jak będzie trzeba to zrobimy to jeszcze trzy razy — mówi Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo. — Codzienne tą ulicą przejeżdża ok. 25-30 tys. aut na dobę. To jest problem.

Mieszkańcy mówią, że mają dość tego, co się dzieje na ul. Bałtyckiej. Smród, hałas, korki i wypadki.

— Zmieniamy nazwy ulic, to zmienimy Bałtycką na wypadkową albo na aleję śmierci — dodaje przewodniczący Nowakowski, przypominając, że mieszkańcy od 40 lat walczą o nową ulicę.

Nowobałtycka ma mieć około 5 kilometrów i odciążyć zakorkowaną obecną ulicę Bałtycką. Koszt budowy to ponad 119 mln zł. W ubiegłym roku miasto złożyło wniosek do Ministerstwa Rozwoju o dofinansowanie te inwestycji z programu Polska Wschodnia, ale Olsztyn nie dostał dotacji. Olsztyński projekt znalazł się na liście rezerwowej.

I w sprawie budowy Nowobałtyckiej od ubiegłego roku nic nie drgnęło.

— Sytuacja jest jest bez zmian — mówi Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Inwestycja będzie realizowana, gdy uda nam się zdobyć pieniądze na to zadanie.

AM

Komentarze (66) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Plik #2543856 | 188.146.*.* 26 lip 2018 12:47

  Jadą z pracy znów przy domu była STAŻ LAŁO i znalazło posesje i Woda wchodziła do domu, czepianie sie starszej pani, o to że dom Tak stoi. POWIEM WAM ŻE DOM STAŁ NA RÓWNI Z ULICĄ A PRZEBUDOWA INSTALACJI BURZOWEJ I NAWIERZCHNI PODNIEŚLI DROGĘ O PRAEIE 2METRY OD TEGO ZACZEŁY SIĘ ICH PROBLEMY. PANIE GRZYMOWICZ MIASTO SPIERDZIELIŁO INWESTYCJĘ I CIERPIĄ LUDZIE TEGO DOMU ZALEWANIE PO KAŻDYM DESZCZU I JESZCZE TO Ż TIREM ILE MOŻNA K........

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Znajomy rodziny #2543132 | 188.146.*.* 25 lip 2018 12:06

  DAJCIE SPOKÓJ PANI HELENIE MAŁO TO PRZESZŁA GŁĄBY NAZYAWJĄ STARSZĄ PANIĄ MOCHEROWYMI BERETAMI ALBO PODKOWIARAMI , BYSICIE INACZEJ PISALI GDYBY TO WAM TIR PRZELECIAŁ PRZEZ OGRÓD .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dru #2543109 | 188.146.*.* 25 lip 2018 11:42

   Mieszkań w Gutkowie i chce by dzieci docierały ca lo e i zdrowe do Szkoły i powrotem , a przejście przez ulicę na pasach graniczy z cudem

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ewka #2543037 | 5.172.*.* 25 lip 2018 09:43

   Popieram sss protestować to idźcie pod dom prezydenta lub pod ratusz. Zrobicie problem tylko pracującym ludziom. W tym regionie już i tak wszystko pada. Dobijcie więc Olsztyn. Szkoda, że o tym nie myślicie. Trochę przykre podejście.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Dru #2543027 | 188.146.*.* 25 lip 2018 09:27

   OLSZTYN pewnie miesza na Brzezinach gdzie tirów nie ma ZAMYKAMY BAŁTYCKĄ DLA TIRÓW NIECH PRZEZ CENTRÓM POMYKAJĄ

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (66)