Polak na rozrywce nie oszczędza

2018-07-16 18:03:47 (ost. akt: 2018-07-16 15:34:07)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Zarobki rosną, społeczeństwo się bogaci, a moda na bycie fit kwitnie. Nic dziwnego, że Polacy nie żałują pieniędzy na rozrywkę. Ale mimo że polski rynek usług rozrywkowych rośnie, wciąż jesteśmy w ogonie Europy. Ale mamy potencjał.
Martyna Łęczkowska na rozrywkę pieniędzy nie żałuje. Studiuje turystykę i rekreację oraz pracuje w agencji eventowej. Jak mówi, miesięcznie wydaje 400 zł na zabawę. Tyle też wyniósł jej wypad na Woodstock (teraz Poland Rock Festival). Bo choć był darmowy, to trzeba było za coś dojechać, przeżyć tam dwa dni i wrócić.

Martyna szybko kalkuluje, że rozrywka nie należy do najtańszych. Jeden wieczór na starówce to wydatek 40-50 zł. Jednak tam, gdzie można, Martyna stara się oszczędzić. Chociażby na tych biletach do kina, które można kupić przez internet w promocyjnej cenie. — Ale jest wiele możliwości spędzania czasu wolnego, które nic nie kosztują — zaznacza studentka.

Dorota Gołąb z Olsztyna prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym roku bawiła się na Open'er Festival. — Wydałam na bilet 450 zł. Czyli płać i płacz — mówi gorzko. — Ale to była prawdziwa uczta muzyczna. Nie ma takiego drugiego festiwalu w Polsce, podczas którego jednego dnia można posłuchać pięciu fenomenalnych koncertów! To ogromna dawka emocji i kultury.

Dlatego Dorota nie żałuje pieniędzy na takie doznania. Tak samo jak na filmy i książki. — Zdarza się, że książki wypożyczam z biblioteki albo czytam na tablecie. Ale czytam też e-booki. I kupuję w księgarni — opowiada.

Dorota była na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Obejrzała wstrząsające dzieła o Holocauście. — Wysiedziałam tam dwie godziny i cała się trzęsłam. Ale takie rzeczy trzeba oglądać. Po prostu, żeby myśleć. Jeśli nie będziemy czytać i oglądać, sami skażemy się na zagładę — uważa.

Ile wydajemy na rozrywkę? Z badań przeprowadzonych przez portal PrezentMarzeń wynika, że 26 proc. Polaków wydaje 100 zł miesięcznie. Z kolei 42 proc. wydaje na rozrywkę między 100 a 300 zł, a 11 proc. przeznacza ponad 500 zł.

Co sprawia, że rynek usług rozrywkowych w Polsce rośnie w siłę? — Jesteśmy coraz bogatszym społeczeństwem. Mamy już żelazko, samochód, mieszkanie. Podstawowe potrzeby mamy więc zaspokojone — odpowiada dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM.

Ale to nie wszystko. Zdaniem ekonomisty zmieniło się także podejście do życia. — Kiedyś raz w roku jeździło się na wczasy, albo na ryby czy grzyby. Teraz jest mnóstwo ofert. Niektórzy lubią nawet uciąć wydatki dotyczące żywności czy ubrań na rzecz swobodnego życia czy miłego spędzenia czasu. Zmieniły się możliwości, mamy otwarte granice i bogatą infrastrukturę turystyczną. Wyjście na basen czy wyjazd nad morze nie są aż tak bardzo kosztowne — tłumaczy ekonomista.
Waldemar Kozłowski zauważa, że rozrywka, która daje nam relaks staje się dla nas ważna. — Młodzi ludzie chcą pracować 8 godzin dziennie, a po pracy pójść na piwo czy na krykieta ze znajomymi — kwituje.

Jak podaje portal biznes.newseria.pl, Polacy są coraz bardziej aktywni fizycznie i to również na ten cel wydają wyższe kwoty. Coraz większą popularnością cieszą się sporty ekstremalne. Aż 22 proc. badanych uważa je za ekscytującą przygodę.
Mimo optymistycznych danych, Polacy na rozrywkę wydają znacznie mniej niż obywatele Europy Zachodniej.


at

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KOL #2537600 | 83.31.*.* 16 lip 2018 20:51

  Na krykieta ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Większość alkoholików #2537509 | 109.241.*.* 16 lip 2018 18:52

  wydaje zdecydowanie ponad 500 zł na picie alkoholu.... O czym to świadczy? czy te 11% to oni?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. alkomat #2537502 | 88.156.*.* 16 lip 2018 18:46

  jak siedzisz jeden z drugim na d..pie nie weźmiesz się do roboty , i groszem nie śmierdzisz to dziwisz się że ludzie żyją inaczej ....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ziom #2537496 | 83.21.*.* 16 lip 2018 18:35

  nawet mi sie nie chce tego pierd...komentować....

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. whahaha dobre sobie #2537472 | 89.228.*.* 16 lip 2018 18:05

  "Zarobki rosną, społeczeństwo się bogaci", tyle przeczytałem i stwierdziłem że dalsze czytanie artykułu nie ma sensu

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)