Organizatorzy nielegalnej migracji staną przed sądem

2018-07-06 14:15:16(ost. akt: 2018-07-06 14:21:22)

Autor zdjęcia: W-M Oddział Straży Granicznej

Do Sądu Rejonowego w Iławie wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Polkom, obywatelowi Ukrainy i Białorusi, którzy na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu organizowali i legalizowali pobyt cudzoziemcom. To finał śledztwa prowadzonego od 2015 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.
Główna organizatorka procederu to mieszkanka województwa pomorskiego. Jako pełnomocnik fikcyjnych podmiotów gospodarczych wspólne z pozostałymi oskarżonymi rejestrowała cudzoziemcom oświadczenia o pracę w powiatowych urzędach pracy i uzyskiwała stosowne zezwolenia udzielane przez wojewodów. Od kwietnia 2013 do kwietnia 2015 roku zorganizowała nielegalną migrację dla ponad 1 600 cudzoziemców z krajów Europy wschodniej, m.in. Ukrainy, Uzbekistanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Tadżykistanu i Mołdawii.

W trakcie śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli dokumenty świadczące o tym, że 38-letnia kobieta pomagała imigrantom uzyskać wizy wjazdowe SCHENGEN i podejmować nielegalne zatrudnienie na terytorium Unii Europejskiej. Od obcokrajowców pobierała opłaty w wysokości kilkuset złotych. Uzyskała w ten sposób ponad 270 tys. zł.

W związku ze sprawą przeszukano kilka mieszkań, w których zabezpieczono 8 940 euro zł, ponad 3 tys. zł oraz telefony komórkowe, karty SIM i komputery.

Głównej organizatorce przestępczej działalności grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Pozostali członkowie - 43-letnia Polka, 39-letni Białorusin i 36-letni Ukrainiec dobrowolnie poddali się karze od 7 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat.