Policjanci apelują: widzisz dziecko bez opieki? Nie bądź obojętny. Reaguj!

2018-06-22 14:27:25 (ost. akt: 2018-06-22 18:56:26)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Codziennie polscy policjanci interweniują w sytuacjach, w których życie i zdrowie dzieci jest zagrożone przez nieodpowiednią opiekę dorosłych.
Początek wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć, że pozostawienie dziecka bez opieki osoby dorosłej, narażają się na odpowiedzialność prawną.

Pamiętajmy, że dziecko wymaga ciągłej uwagi i koncentracji. A przede wszystkim trzeźwości opiekuna.


Nie bądźmy obojętni, reagujmy w sytuacjach, kiedy widzimy pozostawione bez opieki dzieci. Czasami sygnał od sąsiada, zwykłego przechodnia czy jakiejkolwiek innej osoby zainteresowanej losem dziecka może zapobiec tragedii.

Przypominamy, że za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat więzienia.Policja apeluje:


Niestety, pomimo apeli i powtarzających się tragedii, rodzice lekceważą przestrogi i nie uczą się na błędach innych.

Pamiętajmy, że wypadki z udziałem dzieci nie dotyczą wyłącznie rodzin patologicznych - mogą zdarzyć się wszędzie i każdemu. Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy, gdy widzimy dzieci pozostawione bez opieki.


Coraz częściej w mediach słyszymy o tragediach, w których cierpią dzieci,

Ich różnorodność i skala jest ogromna. Zdarzają się wypadki losowe, a także zdarzenia kryminalne.

Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest to, że w pewnym momencie zabrakło odpowiedniej opieki ze strony dorosłych.

O powszechności wypadków świadczą przykłady z kilku ostatnich dni. W Słupsku 3-letni Marcel podczas zabawy z 5-letnią siostrą udusił się w pralce. Z kolei na jednym z osiedli w Łodzi 4-letni Czarek wypadł z okna na 6 piętrze. Niestety nie udało się go uratować. Podobnie zresztą jak 3-letniej dziewczynki z Rybnika pozostawionej przez ojca w upale w samochodzie. Często też słyszymy o nieodpowiedzialności pijanych rodziców i opiekunów.


Spożycie alkoholu powoduje u opiekunów utratę poczucia rzeczywistości, wolniejszej reakcji i pogorszenie koncentracji. Dziecko wymaga ogromnej uwagi, starannej opieki i ciągłej kontroli. Nie można go zostawić samemu sobie,bo może to się skończyć tragedią.

Dlatego będąc zobowiązanym do opieki nad dzieckiem - czy to z mocy ustawy (rodzice, opiekunowie), czy też umowy (np. opiekun na kolonii) - należy pamiętać, że odpowiadamy prawnie za bezpieczeństwo tych osób.

Źródło: KWP


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. -....... #2524667 | 37.47.*.* 24 cze 2018 10:12

  Dziecko 12 lat pije i pali pszy matcze Dyjach z Sztynordu Małedo powini matke zamknac w pszychatryku wegorzewie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Viki #2524359 | 89.228.*.* 23 cze 2018 15:37

  Zima, dzień mroźny, chłopiec w rozpiętej kurtce, zmarznięty, wbiega na jezdnię. zatrzymałam jego i zapytałam skąd jest i co sam robi na ulicy. Zachowywał się bardzo dziwnie, przy ECK-u zauważyłam policjanta i co się dowiedziałam gdy poprosiłam żeby coś z tym zrobił. Niech jego pani odprowadzi do "bidula" słowo dla mnie obce. Odeszłam ale policjant nie odprowadził dziecka, poczekał, aż ten zniknął za budynkiem. Oni mają to w głębokim poważaniu po prostu, więc po co te apele?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. q-ku #2524315 | 195.136.*.* 23 cze 2018 14:10

  "dziecko wymaga ciągłej uwagi i koncentracji." chwałą Bogu że ja miałem dzieciństwo jakieś to te "wymagające ciągłej uwagi i koncentracji." go mieć nie będą

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. eda krzyczec #2524080 | 89.228.*.* 23 cze 2018 06:34

  pedofil

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. renata #2524039 | 5.172.*.* 22 cze 2018 22:52

  trzeba zwracać uwagę,sama ostatnio byłam światkiem kiedy to babcia zgubiła 4 -letnią wnusię,kiedy udało się tą babcię znaleść, jeszcze była obrażona,wkurzyłam się i powiedziałam,kobieto radio maryja i tv trwam zaćmiło ci logiczne myślenie? a ta na to-obraża pani mnie wierzącą.NO WŁAŚNIE-TRAFIŁAM W SEDNO!!! ŻAŁUJĘ ŻE NIE ZAWIADOMIŁAM POLICJI. BO TA BABA NAWET DZIĘKUJĘ NIE UMIAŁA POWIEDZIEĆ. DLATEGO JEŻELI POMAGAĆ TO WZYWAĆ OD RAZU SŁUŻBY,!!!!.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)