Rośnie zapotrzebowanie na opiekę

2018-06-24 08:00:00(ost. akt: 2018-06-26 08:41:59)
W spotkaniu wzięły udział osoby zajmujące się pomocą społeczną i opieką nad osobami starszymi.

W spotkaniu wzięły udział osoby zajmujące się pomocą społeczną i opieką nad osobami starszymi.

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

15 czerwca w Reszlu odbyła się konferencja pod hasłem "Gdy kończy się młodość" zorganizowana przez miejscowy Zakład Opieki Zdrowotnej. Okazją był jubileusz 20 - lecia tej placówki. Eksperci rozmawiali o opiece nad osobami starszymi.
Prelegentami konferencji były osoby ze środowiska medycznego, fachowcy i specjaliści, którzy przedstawili problemy z jakimi borykają się na co dzień. — Jest to pierwszy krok do rozpropagowania informacji wśród społeczeństwa o tym, jak się zachować gdy mamy do czynienia z osobą podczas udaru czy wylewu. Jak prawidłowo wezwać pomoc i jak uniknąć takich zdarzeń — mówi Katarzyna Ślimak - Duda, dyrektor ZOZ w Reszlu.

Konferencja odbyła się w Galerii "Zamek" i była podzielona na dwa panele. Pierwszy to "Sytuacja społeczna i zdrowotna osób w podeszłym wieku - stan na dziś, prognoza na przyszłość". Drugi to "Opieka terminowa i jej aspekt społeczny". — Choroby nowotworowe wysuwają się w tej chwili na pierwsze miejsce, jako jedna z przyczyn zgonów w Polsce. Rozsiew jest bardzo gwałtowny, coraz więcej ludzi choruje i potrzebuje opieki w domu - mówi Elżbieta Limanowicz z Niepublicznego Zakładu Opieki Domowej w Kętrzynie. Inni zaproszeni specjaliści zwracali uwagę, że trzeba w sposób szczególny zadbać o ten okres życia. — Trzeba dać odpowiednią opiekę i możliwość towarzyszenia tym osobom stosownie do ich potrzeb, które różnią się od potrzeb ludzi w sile wieku czy osób młodych — twierdzi Tomasz Siwek, specjalista - neurolog.

Konferencja miała charakter zamknięty, jednak towarzyszyły jej inne działania, z których mogli skorzystać wszyscy zainteresowani. W Poradni Chirurgicznej reszelskiego ZOZ - u można było oddać honorowo krew. Na przyszpitalnym parkingu można było wykonać bezpłatne badania EKG, poziomu cukru, natlenienia czy ciśnienia tętniczego. Każdy uczestnik wziął udział w losowaniu nagród - niespodzianek. Wydarzeniu towarzyszyły też otwarte atrakcje kulturalne. W sanktuarium w Świętej Lipce odbył się koncert organowy, a tuż po nim spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią.

Okazją do organizacji uroczystości było 20 - lecie reszelskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. — 20 lat temu przekształconą tą instytucję z jednostki budżetowej w samodzielny publiczny zakład. Od samego początku naszym dążeniem było zajęcie się opieką długoterminową. Dzięki temu mamy teraz zakład opiekuńczo - leczniczy i oddział paliatywny. Zapotrzebowanie na to będzie stale rosło, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego my też cały czas chcemy się rozwijać — dodaje Katarzyna Ślimak - Duda.

Wojciech Caruk

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andy #2525160 | 91.199.*.* 25 cze 2018 07:17

    garstka ludzi, a ponoć kosztowało to 60 tysięcy; nieźle

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wyborca #2524662 | 83.9.*.* 24 cze 2018 10:06

    kampania rozpoczęta. Mohery tak samo zadecydują.

    odpowiedz na ten komentarz