Studenci UWM przeciwko reformie ministra Gowina

2018-06-18 16:06:54 (ost. akt: 2018-06-18 16:10:29)
Studenci UWM: Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych

Studenci UWM: Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Jako studenci i studentki UWM nie pozostajemy bierni wobec zmian procedowanych w szkolnictwie wyższym — napisali na Facebooku organizatorzy protestu przeciwko tzw. Ustawie 2.0.
W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu tzw. Ustawy 2.0 reformującej system szkolnictwa wyższego. Przewiduje ona m.in. zmianę modelu finansowania szkolnictwa wyższego, powstanie rad uczelni czy zwiększenie uprawnień rektora. Propozycja resortu ministra Gowina zawiera również nowe rozwiązania dotyczące m.in. uprawnień do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych, ścieżek uzyskania doktoratu, publikowania w czasopismach oraz roli habilitacji.

Pojawiły się jednak obawy, że społeczność akademicka utraci na rzecz rad uczelni część swoich dotychczasowych przywilejów. Dlatego przeciwko przyjęciu zmian aktywnie protestuje środowisko akademickie.
Do protestujących już uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego czy Wrocławskiego dołączył też UWM w Olsztynie. Akademicki Komitet Protestacyjny przygotował list poparcia.
Na co wskazują studenci?

„Kandydat na rektora nie będzie musiał poddawać się pełnej weryfikacji wyborczej, będzie wyłaniany przez rady uczelni składające się z osób spoza Akademii. W ustawie nie zagwarantowano, że w radzie nie będą mogli zasiadać politycy. Rodzi to więc niebezpieczeństwo wprowadzania faktycznej kontroli politycznej autonomicznych dotąd uniwersytetów” — czytamy w liście poparcia.

Studenci proponują inny rodzaj reformy szkolnictwa wyższego polegającej m.in. na zwiększeniu nakładów na naukę do 2 proc. PKB, wzmocnieniu praw pracowniczych, podniesieniu wynagrodzeń, wprowadzeniu jasnych zasad uzyskiwania stopni naukowych czy wprowadzeniu długoterminowego i stabilnego finansowania badań, gdzie krótkoterminowe granty nie będą podstawowym źródłem pozyskiwania funduszy w nauce.
— Chcieliśmy okazać wsparcie w obliczu procedowanych zmian. Przede wszystkim popieramy postulaty innych ośrodków akademickich — mówi Martyna Morawska, protestująca studentka czwartego roku prawa. — Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych. Nie jesteśmy przeciwni samej reformie szkolnictwa, bo jest konieczna, ale w takiej formie, jak ta procedowana w Sejmie, jest niedopuszczalna — podkreśla.

W liście studentów UWM czytamy m.in.: „Naukowcy będą przymuszani do publikowania wyników swoich badań w czasopismach i wydawnictwach wskazanych przez ministerstwo, prowadzonych niejednokrotnie przez bogate uczelnie i komercyjne firmy wydawnicze z USA i Europy Zachodniej, wydawanych w języku angielskim (...). Działalność badawcza i dydaktyczna powinna być wolna od jakiejkolwiek presji politycznej, reforma 2.0 taką presję umożliwia”.

Protesty przyniosły już pewien skutek. W piątkowym bloku głosowań Sejm nie głosował nad reformą szkolnictwa wyższego. Głosowanie jest w planie następnego posiedzenia. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek wyraziła jednak nadzieję, że projekt zostanie przyjęty. Zwróciła jednocześnie uwagę, że do ustawy złożono „dużo poprawek, w związku z czym poniekąd zrozumiałe jest to, że komisja nie zdążyła tego przeprocedować”. Łącznie poprawek było ponad 240.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu, ma zacząć obowiązywać od października.

Paweł Jaszczanin


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. UWM jest cienkie jak gumka od majtek #2526752 | 88.156.*.* 27 cze 2018 13:26

  i to LOGO - gdzie piorun wie o co chodzi - a che cyc jeszcze cieńsze

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Potomkowie i spadkobiercy #2526323 | 83.6.*.* 27 cze 2018 01:45

  PGR-owców to co się dziwić , że nie wiedzą o co kaman i reagują z miesięcznym opóznieniem .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2521638 | 88.156.*.* 19 cze 2018 11:36

  "Obudzili się" o miesiąc za późno; natomiast logo jest nowoczesna, lecz dolne "daszko-rowki" powinny być zamienione miejscami bowiem symbolizują nazwę mazursko-warmiński zamiast warmińsko-mazurski.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szymek #2521582 | 82.160.*.* 19 cze 2018 10:41

   Marnie wygląda ten protest. Widać, że studenci zgromadzeni przez prof. Astramowicz-Leyk (Nowoczesna) są tam na siłę i za karę. Studenci maja w dupie tę reformę bo Oni są tam dla papierka. A pani pożal się profesor powinna opuścić szeregi UWM, a szczególnie Instytuty Politologii, bo dla mnie nie jest już niezależną politolog, ale "partyjniaczką" partii debili, kótrzy nawet budżetu nie potrafią rozliczyć i tracą subwencję. Jak Pani ma uczyć studentów obiektywnego spojrzenia na politykę, skora sama się Pani sprzedała tak marnej partii, której już prawie nie ma. Wstyd, że wciąga Pani studentów w swoją polityczną, bezsensowną gierkę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kadrze - tym hab. 2 razy zalezy na ŻYWEJ gotó #2521497 | 88.156.*.* 19 cze 2018 07:30

    a tym studentom nieukom POżytecznym Idiotom zalezy na papierku

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

   Unia Europejska

   VISA MASTER CARD