Kobiety bankrutują szybciej. Jaki jest powód?

2018-05-22 07:11:26 (ost. akt: 2018-05-26 15:02:17)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Polacy bankrutują na potęgę. Upadłość konsumencką w ubiegłym roku zgłosiło aż 5 tys. 471 osób. Najwięcej wniosków o upadłość składają kobiety. Dlaczego płeć piękna dominuje w tej niechlubnej statystyce? Eksperci: mają za dobre serca.
Szybka pożyczka przed świętami, nagła utrata pracy albo podżyrowanie kredytu osobie, która nie zamierza go wcale spłacać — w długi jest bardzo łatwo popaść. Gorzej już z nich wyjść. Na szczęście raz na 10 lat można zgłosić upadłość konsumencką. I Polacy coraz częściej decydują się na ten krok.

Upadłość konsumencka to umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności.

Jak podaje BIG InfoMonitor, w 2017 r. skorzystało z niej 5 tys. 471 osób, czyli o 24 proc. więcej niż w 2016 r. Na upadłość konsumencką częściej decydują się kobiety niż mężczyźni. W ubiegłym roku to właśnie na kobiety przypadło 55 proc. bankructw ogłoszonych przez konsumentów.\

Jak czytamy w raporcie, ogłaszający upadłość konsumencką w 2017 r. winni byli bankom i nie tylko tym placówkom ponad 682 mln zł. Zobowiązania miało 8 na 10 osób z 5 tys. 471, które zbankrutowały.

Zapytaliśmy mieszkańców Olsztyna, dlaczego, ich zdaniem, właśnie kobiety częściej niż mężczyźni popadają w długi?

Marlena Mańkowska, studentka III roku dietetyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim uważa, że za długami kryje się kwestia niewłaściwego gospodarowania finansami.


Z kolei Jakuba Kowalika, studenta mikrobiologii i biologii molekularnej na UWM, dziwi, że płeć piękna składa najwięcej wniosków o upadłość konsumencką. — Zawsze wydawało mi się, że to właśnie kobiety mają zmysł finansowy... — zastanawia się głośno.

Zdaniem Jakuba o bankructwo łatwo, kiedy spotkają nas jakieś przykre i nieprzewidziane zdarzenia. Na przykład spadnie na nas nagła choroba.

Czy branie kredytów jest złe? — Dobrze przemyślany kredyt to taki, kiedy wiemy, że będą pieniądze na jego spłatę — uważa student. — Więc kredyty nie są złe same w sobie.

W jakim wieku są polscy bankruci? Portal businessinsider.com.pl podaje, że jeśli chodzi o średnią wieku bankrutujących, to nieznacznie starsze są kobiety — ich średnia wieku w ub. r. nieco przekraczała 48 lat, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynosiła niecałe 48 lat.

Bankruci najczęściej mają od dwóch do czterech kredytów, ale coraz więcej z nich ma ich ponad dziesięć. Skąd pochodzą osoby ogłaszające upadłość konsumencką? W ubiegłym roku najwięcej z nich pochodziło z Mazowsza oraz z Górnego Śląska. Mieszkańcy Mazowsza mają też największe zaległości finansowe. W sumie 1128 bankrutujących w stołecznym województwie, odpowiada za 29 proc. sumy zaległości wszystkich bankrutujących w 2017 r.

Dalej jest Małopolska i województwo dolnośląskie. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, wciąż niemal niezauważalna pozostaje instytucja upadłości konsumenckiej w województwach opolskim i lubelskim, gdzie w 2017 r. upadłość ogłosiło w sumie nieco ponad 220 osób.

Okazuje się, że po upadłość konsumencką nie sięgają tylko ci, którzy są już w ostateczności.


Dlaczego zaczęliśmy mieć tak liczne zobowiązania finansowe? — Był czas, kiedy Polacy zapożyczali się na potęgę — wspomina Anna Czaplicka z Warszawy, finansistka. — Mówię tu o czasach, kiedy wszyscy brali kredyty we frankach, bo były one korzystniejsze. Korzystali z tego i bogaci, którzy otwierali dzięki kredytom swoje przedsiębiorstwa, i klasa średnia. A potem pojawiła się niemożność spłaty tych kredytów.

Zdaniem pani Anny, Polacy mają też skłonność do życia ponad stan. — Wystarczy spojrzeć na święta, na różne uroczystości. Wtedy decydujemy się na szybkie pożyczki. Dlaczego? Bo trudno nam się przyznać do finansowej niemożności.

Pani Anna podkreśla, że ogłoszenie finansowej upadłości nie jest łatwym procesem. — Wbrew pozorom, to jest wstydliwe. Ale bywa, że dopiero po jego ogłoszeniu dana osoba zaczyna tak naprawdę żyć — mówi.

Dlaczego, wśród zadłużonych osób gotowych ogłosić upadłość, jest więcej kobiet?


Podobne zdanie ma dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog z UWM. — Kobiety są bardziej obciążone kwestiami rodzinnymi, pomagają innym — tłumaczy. — Ale też kobiety po prostu mniej zarabiają. Samotnym matkom łatwiej jest wpaść w spiralę zadłużenia. Bywa też, że panie w pewnym momencie życia zostają na lodzie, z niewielkimi dochodami.

AT

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cecil #2531153 | 46.29.*.* 5 lip 2018 11:54

  kobiety rzadza w polskich domach, zarzadzaja finansami i jakos to idzie wiec dla mnie trochę dziwne. No i nieważne czy to kobieta czy facet, ważne by rozumieli, ze fair jest splacac dlugi

  odpowiedz na ten komentarz

 2. kamyk #2531149 | 91.241.*.* 5 lip 2018 11:47

  co to ma za znaczenie czy ktoś ma taka albo inna plec? Dlug się placi i tyle. Mnie mama tego nauczyla, chociaż kobieta byscie tu powiedzieli

  odpowiedz na ten komentarz

 3. kometo #2513907 | 78.10.*.* 5 cze 2018 16:02

  kobiety nie ogarniają finansów, ja jak mam dlug albo rachunek to najpierw go place a potem wydaje na przyjemności, kobiety tez powinny się tego nauczyć

  odpowiedz na ten komentarz

 4. czytelnik #2511689 | 89.64.*.* 2 cze 2018 08:23

  Kompendium wiedzy na temat upadłości konsumenckiej znajduje się na stronie https://www.upadlosc-kancelaria.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Karol Sokół #2509882 | 87.205.*.* 29 maj 2018 09:43

  W momencie, gdy ktoś ma długi z którymi nie może sobie poradzić, warto skorzystać z pomocy firmy takiej jak Eureka Restrukturyzacje, dzięki której możliwe będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (24)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.