Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej - pierwsza przysięga terytorialsów z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2018-04-22 17:10:11(ost. akt: 2018-04-22 17:24:33)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam (...)". Te słowa, 22 kwietnia 2018 r. w Morągu uroczyście wypowiedziało ponad 130 terytorialsów z Warmii i Mazur. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę.
Terytorialsi z Warmii i Mazur 22 kwietnia złożyli przysięgę wojskową. W obecności swoich najbliższych, tych, za których bezpieczeństwo są odpowiedzialni, a także poprzedników – kombatantów Armii Krajowej wypowiedzieli słowa przysięgi, które rozpoczynają ich drogę służby wojskowej.

Przysięga żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Składającym przysięgę towarzyszyli ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. W uroczystości wzięło udział blisko 300 żołnierzy OT.


Przysięga wojskowa w której uczestniczył minister obrony narodowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy, odbyła się w parku miejskim w Morągu.

"Każdego dnia, swoją służbą, będziemy dawać dowód słowom roty przysięgi wojskowej, realizując jednocześnie naszą misję, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – podkreślają żołnierze batalionu lekkiej piechoty w Morągu.


Minister Mariusz Błaszczak przypominając znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej zaznaczył, że formacja jest znakomitym dopełnieniem wojsk operacyjnych. Ich siłą jest znajomość terenu. Są to wojska złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby się przygotować do obrony naszej ojczyzny.

W uroczystości uczestniczył również Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, który odczytał w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do żołnierzy Obrony Terytorialnej.

"W rocie przysięgi wojskowej zawarta jest istota służby wojskowej. Stanowi wielkie zobowiązanie wobec Ojczyzny oraz dowodzi o sile charakteru i gotowości do poświęceń” - podkreślił ks. por. Marek Rycio, który odczytał list Biskupa Polowego Wojska Polskiego bp Józefa Guzdka.

Mówiąc o wrażeniach ze szkolenia szer. Łukasz Jankowski podkreślił, że podczas 16 dni nauczył się poprawnie obsługiwać broń. Dodał, że szkolenie było bardzo intensywne.

„Słowa przysięgi wojskowej ma się zaszczyt wypowiedzieć tylko raz w życiu. To kilka zdań, które oznaczają przyjęcie na siebie ogromnej odpowiedzialności za swoją Ojczyznę i swoich bliskich. To początek czasem trudnej, ale zawsze pięknej drogi. Wojskowa służba, którą rozpoczyna złożenie przysięgi, oznacza ni mniej, ni więcej, tylko codzienną troskę o losy i rozwój naszego kraju” – dodał płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

* * *
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.


Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olo2650 #2491625 | 37.248.*.* 26 kwi 2018 08:12

  W Polsce najdłużej żyją kombatanci AK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Olo #2491584 | 79.190.*.* 26 kwi 2018 07:32

  w jakim słowniku jest to słowo - terytorials ?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ?????? #2490096 | 83.28.*.* 24 kwi 2018 05:12

  Dlaczego tylko AK. a co z AL. BCH . itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Wiarus #2490080 | 176.221.*.* 24 kwi 2018 00:03

  Przysięga po 16 dniowym szkoleniu, ośmiodniowe kursy wyrównawcze i weekedowe zajęcia. Wierzę ,że macie dobre chęci i szczytne cele ale wasza wartość bojową jest bardzo niewielka. Przykro to mówić ale w przypadku konfliktu niewiele będziecie mogli zrobić. Liczy się profesjonalizm A nie dobre chęci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Radek #2489756 | 178.235.*.* 23 kwi 2018 16:00

  Trochę śmieszą mnie komentarze, że to niby armia Kaczora czy innego Macierewicza. Jestem po szesnastce i gwarantuję wam, że ta formacja nie ma nic wspólnego z polityką. Nie było o niej mowy nawet przez chwilę, a nawet jak któryś z uczestników szesnastki próbował pytać o kwestie polityczne przełożonych czy instruktorów to uzyskał odpowiedź, że w wojsku się nie politykuje. WOT to formacja składająca się z ludzi, którym wyłącznie dobro kraju leży na sercu. Nie ma to nic wspólnego z rozwalaniem armii. Instruktorzy szkoleni, przez wybrane osoby z GROM-u przekazują głównie wiedzę opartą na wspomaganiu wojsk operacyjnych, zwalczania grup dywersyjnych przeciwników organizowania zasadzek itd. To żaden "pazur" na Specnaz, tylko uzupełnienie wojsk operacyjnych. Panowie i Panie nienawiść do PiSu was po prostu zaślepia i nie myślicie logicznie bo skoro Polska to kraj którego nie stać na 300 tys. armii zawodowej to jak chcielibyście zatrzymać jakiegokolwiek wroga z armią liczącą 100 tys. ludzi?. Rezerwistów z obyciem w posługiwaniu się bronią też mamy coraz mniej. 16 dni to nie całe szkolenie tylko 3 lata zjazdów weekendowych. W tym czasie można całkiem dobrze wyszkolić terytorialsa

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (56)