Chcemy, by Olsztyn i region był bezpieczny. Ruszyliśmy z akcją #bezpieczneGOdnia!

2018-03-27 18:12:34 (ost. akt: 2018-04-04 15:04:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To zdarzenie wstrząsnęło Olsztynem. W niedzielę kierowca zabił na przejściu dla pieszych młodą kobietę. Chcemy, by Olsztyn i region był bezpieczny dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Ruszamy z akcją #bezpieczneGOdnia.
W niedzielę wieczorem na skrzyżowaniu ulic Synów Pułku z Orłowicza na olsztyńskich Nagórkach samochód osobowy potrącił 23-latkę. Kobieta zginęła na miejscu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierowca mercedesa omijał inny samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by przepuścić 23-latkę. W środę odbędzie się pogrzeb kobiety.

Kierowca, który zabił olsztyniankę... — ...już dwukrotnie stracił prawo jazdy — mówi nam Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Zostało mu odebrane za liczne wykroczenia, które kończyły się punktami karnymi. Jak widać, niczego go nie nauczyły.

Dwa dni wcześniej, 22 marca, około godziny 16 przy Galerii Warmińskiej na przejściu dla pieszych inny kierowca potrącił 17-latka. 83-letni kierowca fiata punto, podróżujący z rodziną, wyjeżdżał z parkingu przy galerii w kierunku centrum. Jechał środkowym pasem i zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

Na lewym pasie stały auta, które przepuszczały pieszych. Kiedy grupa przechodniów przeszła na drugą stronę, kierowca punto ruszył. Przez samochody stojące na sąsiednim pasie nie zauważył, że na przejściu znajdował się jeszcze jeden pieszy, który prawdopodobnie przebiegał przez ulicę. Potrącony 17-latek trafił do szpitala.

To tylko dwa przykłady. Na polskich ulicach giną tysiące. To piesi, ale też kierowcy.


Po ostatnich wypadkach na naszej stronie internetowej i profilu na Facebooku pojawiła się lawina komentarzy.

— Olsztyńskie skrzyżowania, słynne w całym kraju, gdzie wszyscy naraz mają zielone światło i gdzie od czasu do czasu kogoś potrącą — napisał internauta o nicku Andakon. — Kiedyś były zielone strzałki, przed którymi trzeba było się zatrzymać, by przepuścić pieszego. Teraz zielone strzałki są niepotrzebne, bo wszyscy mają zielone. — Po co w takim razie wydano miliony na kamery ITS? — pyta JB.


— Pomysł bardzo nam się podoba. Na pewno włączymy się w akcję, która może zwiększyć bezpieczeństwo w mieście — mówi Rafał Prokopczyk.

Policja też chce walczyć o bezpieczeństwo na drogach. „Patrz i słuchaj!” to akcja skierowana głównie do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja potrwa do końca września. Jej celem jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi na zagrożenia na jezdni.
A tych jest niemało. I nie chodzi tylko o ignorowanie przepisów przez kierowców. Piesi często korzystają bowiem z telefonów, w uszach mają słuchawki i nie patrzą na drogę. Wbiegają na przejścia na czerwonym świetle lub uważają, że samochód zatrzyma się w miejscu niezależnie od prędkości. A jadącego nawet 30 kilometrów na godzinę auta nie da się zatrzymać w sekundę...

W żadnym innym kraju Unii Europejskiej nie ginie tylu pieszych, co w Polsce. Dane są zatrważające. Tylko w 2017 roku w 8197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7587 zostało rannych. Szczególnie niepokojące jest to, że 3408 wypadków to efekt nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Skutek? Zginęło 205 pieszych.

Paweł Jaszczanin

Komentarze (95) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jacek Maszkiewicz #2606888 | 95.48.*.* 23 paź 2018 07:30

  Zaczęli Państwo akcje "bezpieczneGOdnia"i w jaki sposób, jakimi środkami realizujecie Pańśtwo ten projekt? W ciągu ostatnich kilku dni w Olsztynie było kilka zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Chyba, że robicie Pańśtwo to, co zawsze, czyli informujecie o zdarzeniach. Wtedy jednak nie było sensu takich dziwnych artykułów informujących o Państwa zaangażowaniu w bezpieczeństwo mieszkańców. Proszę redakcję o odpowiedź.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2596932 | 195.60.*.* 8 paź 2018 08:41

  kto CIĄGLE zmienia organizacje ruchu na skrzyżowaniu IWASZKIEWICZA-TUWIMA z bezkolizyjnego na kolizyjne? CZŁOWIEKU przez Ciebie GINĄ ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ehhhh #2514107 | 88.156.*.* 5 cze 2018 21:51

  jakby było mało korków w mieście .... nie przeszkadzają mi kontrole bo nie łamię przepisów, przynajmniej się staram ale chciałbym też wrócić do domu w mniej niż godzinę

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Jak zwykle to samo #2504394 | 95.160.*.* 18 maj 2018 22:55

  Propagandowa prasa wymyśliła propagandową akcję. Kierowcy dalej wymuszają pierwszeństwo. Kiedy pieszy przechodzi, kierowca robi manewr i omija na pasach. BRAWO PROPAGANDOWA AMATORSKA PRASO. Jak to możliwe że ta prasa jeszcze jest ?!?!?!?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. ??? #2503674 | 81.190.*.* 17 maj 2018 20:26

  W końcu wprowadzą wizy dla NOLi i innych wieśniakó NSZ NOS itp?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (95)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD