Facebook bije się w pierś i... zapowiada śledztwo

2018-03-26 18:00:43(ost. akt: 2018-03-26 13:49:23)
Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Autor zdjęcia: Brian Solis/ Flickr

Odkąd media ujawniły gigantyczny wyciek danych użytkowników Facebooka Mark Zuckerberg milczał. Teraz szef popularnego serwisu społecznościowego zapowiedział śledztwo w sprawie.
Przypomnijmy, brytyjski Cambridge Analytica, ośrodek analityczny, który pracował nad kampanią Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, uzyskał informacje z profili ok. 50 mln użytkowników Facebooka. Akcje spółki straciły na wartości, śledztwo rozpoczęła amerykańska Federalna Komisja ds. handlu, własne postępowanie zapowiedziała też Unia Europejska.

Na dodatek, co rzadko się zdarza, Komisja ds. energii i handlu Izby Reprezentantów Kongresu w Stanach Zjednoczonych imiennie wezwała Marka Zuckerberga na przesłuchanie. Tego samego dnia miliarder Elon Musk nakazał usunąć z Facebooka strony swoich firm, Nordea (największy bank w Skandynawii) nałożyła kwarantannę na Facebooka, a Mozilla wycofa z serwisu reklamy.
Zarówno Zuckerberg, jak i Sheryl Sandberg, czyli dwie najważniejsze osoby w firmie, długo nie zabierały głosu w sprawie. Zuckerberg w końcu to zrobił.


Szef Facebooka podkreślił, że serwis domagał się w przeszłości skasowania informacji przez Cambridge Analytica, ale miał zostać oszukany, co poskutkowało zawieszeniem konta CA.

Zuckerberg zapowiedział kilka rozwiązań, jakie zostaną zastosowane w celu ochrony danych użytkowników serwisu oraz śledztwo w sprawie wszystkich aplikacji zbierających duże ilości informacji o użytkownikach przed 2014 r. Wówczas serwis wprowadził ograniczenia w dostępie do danych uzyskiwanych przez zewnętrzne programy. Zuckerberg zapowiedział też dodatkowe ograniczenia w dostępie aplikacji do danych użytkowników.Jednak czy dzisiaj da się chronić dane osobowe?

— Jeśli chcemy całkowicie ustrzec się śledzenia, to wyjście jest jedno: kupić chatkę w lesie, nie płacić kartą i wyrzucić telefon — mówi Adam Augustyniak z Katedry Informatyki i Badań Operacyjnych UWM. — Z Facebooka trzeba korzystać z głową. Dlatego wrzucanie zdjęć swojego mieszkania uważam za bezsensowne. Wykorzystanie tego przeciwko nam jest banalnie proste — podkreśla. — Co więcej, korzystając z telefonu, zgadzamy się na to, żeby operator wiedział, gdzie jesteśmy. Ale każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony chcemy wygody i bezpieczeństwa, a z drugiej nie chcemy być śledzeni. To może pozwólmy ludziom wchodzić na stadiony z zakrytą twarzą? Tak samo jest z telefonami.

Czy chęć tego, żeby być anonimowym, jest do końca dobra? Tu też są dwie opcje. Jeśli ktoś jest świadkiem koronnym czy dziennikarzem z wielką bazą informacji, to powinien uważać.

Adam Augustyniak podkreśla, że w rozmowach o anonimowości często słyszymy argument „przecież nie masz nic do ukrycia”.

— Nie mam, ale to nie znaczy, że chcę wszystko sprzedać innym — mówi. — Ale np. każdy, kto korzysta z usług Google, musi się liczyć z tym, że aplikacje cały czas sprawdzają, gdzie jesteśmy. Nie wrzucajmy jednak zdjęć swoich CV czy skanu dowodu osobistego w internet.

Facebook podupadł wizerunkowo. Czy odbuduje zaufanie?
— Ludzie protestują w zasadzie tylko w Stanach Zjednoczonych, a użytkownicy Facebooka są na całym świecie — przypomina Augustyniak. — To działa na korzyść serwisu. Mimo wszystko nie sądzę, że to długo potrwa. Jesteśmy społeczeństwem uzależnionym od tego portalu.
pj

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Biały #2472478 | 37.47.*.* 28 mar 2018 09:06

  Czemu jest pełno kłusownikow na rezerwacie ( Oświn ) od strony nowych guj czemu ich nie łapie strarz rybaczka tez jedem mieszka guja 24 Irek Puchacz to stary kłusownik na rezerwacie tam kłusuje ponad 20lat

  odpowiedz na ten komentarz

 2. twek #2471984 | 83.6.*.* 27 mar 2018 14:31

  Widzę w Olsztynie sami przeciwnicy facebooka, a złożę się że 98% osób tu komentujących go ma. Ludzie... Jak się potrafi umiejętnie korzystać to czemu nie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jaśniepan #2471847 | 213.76.*.* 27 mar 2018 11:25

  Nie posiadam, ale przymierzam się :) Chciałbym i boję się, wsiadać czy ..., ale raz się żyje ... , podobno kogo tam nie ma ten nie istnieje :) Mam dylemat, mieć cukierka czy zjeść cukierka (bez skojarzeń z Zuckerbergem) - hm, hm, hm - raczej wejdę pomimo tego gówna, życie :)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Scigacz #2471607 | 94.254.*.* 26 mar 2018 22:30

  Ach ta gazeta olsztyńska i wieści z zachodniego świata biznesu ... :) Wielki pożar w centrum handlowym w syberyjskim mieście, march for our lives w Waszyngtonie ,14 krajów UE, USA, Kanada i Ukraina wyrzucają dziesiątki rosyjskich dyplomatów...no, ale w tym regionie to propaganda Fejsbuka jest priorytetem...a może jak zwykle zabrakło tematów? Lepiej pisać o ministerialnych testach, których nawet jeszcze nie ma dla młodych mam?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zukierberg #2471513 | 89.228.*.* 26 mar 2018 20:17

   Facebook to opium dla ludu!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)