Uczniowie z gminy Jedwabno do szkoły w Olsztynie muszą dojeżdżać na "stopa"

2018-02-18 12:20:00(ost. akt: 2018-02-17 23:19:57)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Firma transportowa, która świadczyła usługi przewozowych na trasie Jedwabno – Olsztyn i Olsztyn – Jedwabno zawiesiła połączenia. Największy problem mają uczniowie dojeżdżający do olsztyńskich szkół średnich - część z nich musi jeździć na "stopa".
- Nasze dziecko jest uczniem szkoły średniej w Olsztynie, dotychczas dojeżdżało busem, ale teraz przewoźnik "z dnia na dzień" zrezygnował i nie ma teraz żadnego połączenia, by mogło dotrzeć do szkoły - alarmują rodzice. - Nie jesteśmy w stanie dowozić i odbierać je ze szkoły, a ono jeszcze nie ma prawa jazdy. Boimy się, bo musi jeździć na "okazję". A teraz to człowiek nie wie, kogo spotka na swojej drodze, a poza tym to i zimno jest. Płakać nam się chce jak patrzę na to nasze dziecko jak wraca do domu zmarznięte - dodają.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zapewnienie dojazdu do szkoły, to zadanie własne gmin i dotyczy uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Jednak władze gminy Jedwabno pomimo, że nie jest to ich obowiązek, podejmują też działania umożliwiające młodzieży w dotarciu do szkół ponadpodstawowych.

- Przewoźnik poinformował nas w ostatniej chwili, że zwiesza całkowicie na tej linii połączenie.Twierdzi, że połączenie nie generowało zysków. Codziennego dojazdu do szkół ponadgimnazjalnych pozbawionych zostało siedem osób - mówi Izabela Zapadka kierownik referatu promocji, informatyki i komunikacji społecznej w Urzędzie Gminy Jedwabno. - Już 5-lutego podjęliśmy rozmowy z firmą "Bartczak", która oferuje swoje usługi na trasie Nidzica - Olsztyn. Busy te zabierają również pasażerów z Czarnego Pieca w gminie Jedwabno. Niestety, nie możemy spełnić warunków postawionych przez właściciela, który zażądał do takiego dowozu 300 złotych dziennie dopłaty od gminy. Niestety gmina nie może dopłacać przywatnemu przedsiębiorcy takich pieniędzy. Cały czas podejmujemy rozmowy z innymi firmami, poinformowani są też radni. Poprosiliśmy wójta gminy Purda o informację, jak w jego gminie rozwiązano ten problem. Myślimy też o ewentualnym kursie do Pasymia, a stamtąd kursuje wiele autobusów i busów do Olsztyna. Jest to trudna sytuacja. Matki przychodzą do nas, pytają, skarżą się, że dzieci muszą dojeżdżać na "stopa" do szkół. Szukamy dobrego rozwiązania tego problemu - dodaje.

Mieszkańcy gminy Jedwabno są oburzeni, tym co się stało. Nigdy wcześniej nie mieli problemu z brakiem komunikacji do stolicy województwa. Nie każdy z mieszkańców ma auto, którym może teraz dojechać do Olsztyna. Jak mówią mieszkańcy, szczególnie wtedy, gdy muszą dojechać do lekarzy specjalistów czy też szpitala wojewódzkiego.
- To co się dzieje to przekracza ludzkie pojęcie! Żadnego autobusu nie ma do Olsztyna ani spowrotem, do lekarza czlowiek nie ma jak pojechać ani do rodziny w odwiedziny - żali się pani Halina mieszkanka Jedwabna. - Kiedyś nie było problemu z połączeniami, a teraz jak człowiek nie ma samochodu to nigdzie się nie ruszy. Jak mąż chciał jechać do Olsztyna to musiał najpierw do Szczytna jechać. Nie dość, że zajmuje to dwa razy więcej czasu to i trzeba płacić podwójnie - dodaje.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fred #2447809 | 94.254.*.* 25 lut 2018 07:24

  Do galerii na szoping maja jak dojechac. A do szkoly to juz ciezko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pixi #2444439 | 94.254.*.* 20 lut 2018 06:20

  Jaki to problem? W Szczytnie jest kilka szkol. I placzenie z wiocha jsdwabno jest. Zachcialo sie zapisywac gnoje do szkol w miescie, to niech rodzice teraz postaraja sie o transport. Co ma do tego urzad gminy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. niutka #2443950 | 88.156.*.* 19 lut 2018 09:31

   Z tego co wiem nie tylko Jedwabne ma taki problem. Również gmina Purda ma identyczny problem.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Dopłata do: #2443564 | 37.47.*.* 18 lut 2018 13:13

    Internatu przez gminę dla tych rodzin

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz