Bilon i banknoty znikną z naszych portfeli

2018-02-15 19:23:45(ost. akt: 2018-02-15 17:28:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Polacy lubią karty płatnicze. Bo to i wygoda, i oszczędność czasu i zero z resztą przy kasie. Ale gotówka się nie poddaje. Czy narzucanie sposobu płatności jest zgodne z prawem?
Według badań przeprowadzonych przez NBP aż dwie trzecie Polaków uważa, że płatność kartą jest wygodniejsza niż płatność gotówką, bo transakcja zajmuje kilka sekund. Na jednej transakcji zbliżeniowej można zaoszczędzić 22 sekundy.

Zresztą do transakcji bezgotówkowej nie potrzebujemy już nawet karty. Wystarczy smartfon z aplikacją. Z takiej możliwości korzysta ponad 4,5 mln Polaków.

Nie dziwi więc, że coraz więcej firm po prostu z gotówki rezygnuje. Widać to zwłaszcza w gastronomii. Do niedawna klienci sklepów skarżyli się jeszcze na wywieszone w sklepach informacje o treści: „płatność tylko gotówką”. Sytuacja się jednak odwróciła, bo teraz często możemy się spotkać z wywieszką „płatność tylko kartą”. Klienci zastanawiają się więc nad legalnością takiej wywieszki, ale dla tych, którzy czują się zmuszani do używania karty, nie mamy dobrych wiadomości...

Jak wiemy prawnym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty. Ustawa o NBP precyzuje, że chodzi o banknoty i monety, ale forma nie jest przesądzona. To kwestia umowy kupna-sprzedaży. Wystarczy więc, że właściciel wywiesi informację o akceptowanych przez niego sposobach płatności w widocznym miejscu. Jeśli klient jest uprzedzony, że może zapłacić tylko kartą, to oznacza, że wyraża na to zgodę.

W Polsce coraz rzadziej broni się gotówki. Według prognoz, za 4 lata w kraju ma być nawet 1,2 mln terminali płatniczych. Obecnie takich urządzeń jest ok. 600 tys. Na ten cel trzeba będzie przeznaczyć ok. 600 mln zł. Część przedsiębiorców przypomina jednak, że problemem jest koszt terminali. Wsparcie oferuje im fundacja Polska Bezgotówkowa. A polega ono na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala i kosztów obsługi przez rok.

Bezgotówkowa jest zwłaszcza Skandynawia. Szwecja jest nawet najbardziej bezgotówkowym państwem na świecie. W ubiegłym roku w tamtejszych sklepach zaledwie 1 proc. płatności odbyło się drogą tradycyjną. W Sztokholmie można też natknąć się na wywieszki z komunikatem: „Nie przyjmujemy gotówki”. A do 2030 roku w Szwecji mają zniknąć banknoty i monety.

— Odchodzenie od gotówki ma uzasadnienie ekonomiczne. Pomijam kwestię, że nie będziemy ciągle nosić przy sobie pieniędzy. Najważniejsze jest to, żeby można było prześwietlić wszelkie operacje gospodarcze — mówi prof. Andrzej Buszko, ekonomista UWM. — W niektórych krajach pieniądze są nie wiadomo skąd, a tak naprawdę pochodzą z szarej strefy. Jeśli płacimy kartą, to wiemy skąd pieniądze przyszły na konto i ile ich jest.

Wiadomo, że człowiek płacący kartą ma jasne źródła dochodu. Nie wiemy, skąd gotówkę ma ten, kto płaci tradycyjnie. Znane są przecież przypadki, że ktoś przyjeżdża do salonu samochodowego z walizką pieniędzy. Sam taką sytuację widziałem. To, że wiezienie takiej kwoty przez miasto nie jest bezpieczne, to jedno, ale dlaczego ten ktoś nie chciał pieniędzy włożyć na konto? — zastanawia się prof. Buszko.

I dodaje: — W niektórych krajach, np. w Skandynawii, faktycznie gotówka zanika. Tam dziwnie patrzy się na tych, którzy gotówką płacą. Bo płacenie kartą jest wygodne zarówno dla tych, którzy ją pobierają, jak i tych, którzy płacą.

— A co z bezpieczeństwem?
— Zagrożenie oczywiście istnieje, bo można ukraść komuś PIN czy dostęp do konta — przyznaje prof. Buszko. — Błąd mogą popełnić zwłaszcza osoby starsze. Ale jak jest internet, to są różne możliwości zabezpieczenia transakcji. Zakładamy kilka kont, ustalamy limity operacji. Ale przecież dawniej jeździliśmy głównie dorożkami, które zastąpiono samochodami. Można powiedzieć, że jest z nimi utrapienie, bo są wypadki, bo trują środowisko, ale mamy postęp, bo ograniczamy emisję spalin. Dziś nie wyobrażamy sobie braku samochodów, autobusów czy tramwajów. Taki sam rozwój czeka gotówkę.

pj

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gotowka #2742849 | 79.184.*.* 5 cze 2019 17:20

  nigdy w życiu gotowka nie wyjdzie z obiegu nie robcie paniki. gotowka to gotowka. takie kantoromaty czy bankomaty zawsze beda na prąd

  odpowiedz na ten komentarz

 2. restauracja frombork #2449275 | 83.21.*.* 27 lut 2018 14:21

  wrestauracjach to wazna jest płatnosc gfotówką i to jak najwiecej bez paragonu,bu moc dalej w spokoju okradac US. przy okazji skubnie sie troche kasy z dotacji unijnej i bedzie gitara.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Lord #2448569 | 217.97.*.* 26 lut 2018 14:03

  Ludzie jakby odarci z rozumu pchają się ku zaczipowaniu. Taki będzie finał tej niby wygody, otóż argumenty będą takie, że dla wygody czyli życia bez troski o posiadanie przy sobie, dowodu os., paszportu, gotówki, biletu, karty bankomatowej, karty parkingowej itd... będziemy zaproszeni do zaczipowania, a później w sposób bardziej agresywny zmuszeni... Wystarczy teraz popatrzeć co się dzieje - karta plastikowa coraz powszechniejsza oraz konto na portalu społecznościowym również. Czyli inwigilacja postępuje bo i jedno i drugie pozwala monitorować kto kim jest, czym się interesuje, jakie ma poglądy, jakie środki i gdzie przelewa i w jakich miejscach loguje się do bankomatu. ... Ludzie jak bezmyślne owce pchają się w coraz bardziej uzależniające ich od złowrogiego systemu zachowania. A potem będzie płacz, bo nie tak miało być a wolności nie będzie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Człowiek z wyobraźnią #2446680 | 188.137.*.* 23 lut 2018 09:06

  Trudno mi uwierzyć że ludzie nie domyslają się co będzie sie działo jak szlag trafi caly system, nie bedzie prądu albo rządy zablokują konta. Nawet chleba nie kupicie. A co sie bedzie wtedy działo na ulicach to juz chyba mozecie sobie wyobrazić

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kris #2444925 | 37.47.*.* 20 lut 2018 21:52

  Gotówka to podstawaa plastik mozna wyrzucić na smietnik bez terminali bankomatów calej tej badziewiaszczej elektroniki i tp i td jest g..o wart

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (48)