Beata Kacprzycka, sołtys Orłowa: Znowu ktoś o mnie pomyślał [PLEBISCYT SUPERSOŁTYS 2018 ]

2018-02-06 15:42:18(ost. akt: 2018-03-09 22:35:53)
Beata Kacprzycka, sołtys Orłowa

Beata Kacprzycka, sołtys Orłowa

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Wychowała czterech synów, a teraz poświęca się sprawom wsi. Beata Kacprzycka jest sołtysem Orłowa i rok temu zdobyła tytuł Brązowego Sołtysa Powiatu Nidzickiego. Czy powtórzy sukces? Każdy może zagłosować na lidera swojej wsi!
Orłowo to niewielka wieś położona blisko dwóch jezior. Miejscowość graniczy z dwoma rezerwatami przyrody: Ostoja żółwia błotnego i Jeziora Orłowo Małe. Do Orłowa Beatę Kacprzycką z południa Polski przygnała miłość. To było trzydzieści lat temu. Decyzji nie żałowała ani chwili.

Pani Beata ukończyła pedagogikę specjalną, trochę pracowała na świetlicy jako wychowawca. Ale życie poświęciła domowi i dzieciom. Szybko została wdową, więc to na jej barkach spoczywało wychowanie dzieci. — Synowie są już dorośli, a ja zostałam babcią. Mam piękną wnuczkę! — mówi z dumą. To właśnie ona stoi na czele Orłowa.

Sołtys w spódnicy? Nikt nie miał problemu, żeby zaakceptować panią Beatę jako lidera wsi. Ale... — ...nie jest to wdzięczna służba — mówi wprost. — Jeszcze się taki nie znalazł, co by wszystkim dogodził. Najgorzej, jak krytykują ci, którzy sami nic nie robią.

Ale na wsparcie mieszkańców — tych chętnych i zaangażowanych — pani sołtys też może liczyć. — Chcemy pokazać, że to, że żyjemy na wsi, nie znaczy, że jesteśmy zacofani albo gorsi — tłumaczy. — My też mamy swój honor i ambicję. I chcemy, żeby nasze małe ojczyzny się wyróżniały!

Żeby dbać o wieś, trzeba po prostu zakasać rękawy. Pani Beata tłumaczy, że mieszkańcy wsi nie mają tyle możliwości, co miastowi. Ale też mają czym się pochwalić. — Nasza świetlica jest odnowiona i piękna. I ciekawostka historyczna: w naszym Orłowie jest cmentarz pobitewny.

Cmentarz w Orłowie zajmuje 0,46 hektara i jest największym pobitewnym cmentarzem wojennym na Warmii i Mazurach. To na nim spoczywa 1427 żołnierzy rosyjskich i niemieckich, którzy zginęli 23 sierpnia 1914 roku w bitwie pod Tannebergiem.

Pani Beata sołtysem jest pierwszą kadencję. Cieszy się, że bierze udział w naszym konkursie. — Jest mi bardzo miło, że znów ktoś o mnie pomyślał i ktoś na mnie głosuje — mówi z uśmiechem. Znów, bo w ubiegłorocznej edycji na SuperSołtysa Beata Kacprzycka w swoim powiecie zajęła trzecie miejsce i tym samym zdobyła tytuł Brązowego Sołtysa Powiatu Nidzickiego. Co chce zrobić dobrego dla swojej wsi? — Chcemy oświetlić drogę w kierunku świetlicy i zmodernizować drogi gminne. Marzą mi się także zajęcia kulinarne i spotkania z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Jeśli z Orłowa się ucieka, to tylko za pracą i za chlebem. Ale pani Beata nie z tych, którzy się poddają. — Mówią na mnie gieroj baba — śmieje się.

A jak prezentuje się aktualny ranking? Według danych liderem rankingu regionalnego pozostaje Bogusław Łatanyszyn, sołtys wsi Minty w gminie Bartoszyce. Na drugim miejscu jest Lech Hermanowicz, sołtys Stegi Małej w gminie Górowo Iławeckie. Pierwszą trójkę zamyka Emil Rońda, sołtys Henrykowa w gminie Orneta.

Czekamy na kolejne kandydatury. Nazwiska sołtysów należy przysyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Kandydatów można zgłaszać do 5 marca, do godziny 15. Głosowanie potrwa do 9 marca. 
Nazwiska kandydatów i zasady głosowania są na stronie: www.gazetaolsztynska.pl. Koszt sms-a wynosi 1,23 zł z VAT.

Tytuł „SuperSołtysa 2018” danego powiatu otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Kolejnym dwóm kandydatom, którzy otrzymają największą liczbę głosów, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Konkursy na SuperSołtysa 2018 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie, otrzyma tytuł SuperSołtysa 2018 Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

AT


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pełna zgoda pani Beato #2435171 | 83.6.*.* 7 lut 2018 08:03

    Sołtys to lider danej społeczności. By został zauważony sam musi " zakasać rękawy" i większość prac w wiosce zrobić sam. Zawsze jest narażony na krytykę ze strony tych co nic nie robią, nic od siebie nie dają a mają wysokie wymagania. Dobrze jak gmina stara się współpracować z Sołtysem i mu pomaga choć bardzo często jest z tym różnie. Z różnych niezrozumiałych dla Sołtysa względów utrudniają mu i blokują jego działania co ma odzwierciedlenie w niektórych gminach z dużą rotacją Sołtysów. Ja pani życzę wysokiego miejsca w rankingu jak również tym Sołtysom, którzy dbają o swoje miejscowości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Sołtys Tatar #2435015 | 88.199.*.* 6 lut 2018 21:49

    Dziękuję za tak duże poparcie w tej zabawie..

    odpowiedz na ten komentarz