Pierwszy Polak zachorował na odrę. Sanepid coraz bardziej zaniepokojony

2018-01-24 14:37:39 (ost. akt: 2018-01-24 15:49:55)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Do tej pory odrę chorowali wyłącznie obywatele Ukrainy. Teraz mamy pierwszy przypadek zachorowania u obywatela Polski. To mieszkaniec Ostródy.
W naszym regionie mamy dwa ogniska tej choroby: w Ostródzie i w Olsztynku. Pierwsze zachorowania zanotowano w podostródzkich Morlinach, potem w Olsztynku. Teraz znowu w Ostródzie.

- Mamy do czynienia z kolejnym zachorowaniem, tym razem u obywatela Polski, pracownika jednej z ostródzkich firm - informuje Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. - W tej chwili w naszym województwie jest 11 zachorowań na odrę, z tego 9 potwierdzonych.

- Niepokoi nas to, że zachorowania dotyczą już nie tylko pracowników pochodzących z Ukrainy - dodaje. - To, że pojawiają się zachorowania wśród Polaków, jest dowodem na to, że były to osoby nieszczepione. Dlatego ciągle mówimy o konieczności wykonywania szczepień i przekonujemy rodziców, którzy poddali się ruchom antyszczepionkowym, że szczepić się warto. Jeśli liczba osób zaszczepionych przeciw odrze spadnie poniżej 80%, to przy takiej presji tego wirusa zza wschodniej granicy, istnieje zagrożenie, że pojawi się epidemia wyrównawcza. A my staramy się do tego nie dopuścić.

Łącznie do tej pory na Warmii i Mazurach zaszczepiono ochronnie prawie 900 pracowników zakładów, gdzie pojawiła się odra.

W Polsce odrę jako masową chorobę wyeliminowały obowiązkowe szczepienia. W 2017 roku w Polsce zachorowały na nią 63 osoby.

Obecnie w niektórych krajach europejskich obserwujemy wzrost liczby zachorowań na odrę co ma związek z uchylaniem się od szczepień. W zeszłym roku we Włoszech odnotowano ponad 3 tys. zachorowań.

Przypomnijmy, że teraz Ukraina zmaga się ze wzrostem zachorowań na odrę. Chorują głównie dzieci (na Ukrainie silny jest ruch antyszczepionkowy). W tym roku na Ukrainie odra zabiła 3 osoby. Ostatnią było nieszczepione dziecko. W sumie w styczniu ma odrę na Ukrainie zachorowało około 2 tysięcy osób.

jest choroba zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Po 2-3 dniach pojawia się wysypka na skórze twarzy i szyi, która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.


Podejrzenie lub zachorowanie na odrę powinno być zgłaszane przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien wypełnić obowiązujący formularz zgłoszenia zachorowania na chorobę zakaźną i przesłać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która z kolei przekazuje go do Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Równocześnie należy przesłać materiały kliniczne w celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego potwierdzającego lub wykluczającego zachorowanie na odrę oraz izolacji wirusa odry.

Istnieje skuteczny środek zapobiegawczy w postaci bezpiecznej szczepionki przeciwko odrze.Odra:

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fado #2428650 | 89.64.*.* 29 sty 2018 15:44

  Noooo to się antyszczepionkowcy cieszą. A teraz raz, dwa zapisujemy się do szczepienia :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dalajlama #2426104 | 94.254.*.* 25 sty 2018 20:14

  PRL Odra choroba jeansy Odra no i rzeka Odra chorowałeś na odrę to mówiono przeszedłeś odrę. ZA PRL choroby które dziś wywołuj panik były normą i nikt nie szalał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kiedy zacznie zatrudniać #2425455 | 88.156.*.* 24 sty 2018 22:13

  muzułmanów? To są silni i zdrowi mężczyźni. Ci ze wschodu są chorowici, zabiedzeni, zakażeni....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. k.w. #2425439 | 195.136.*.* 24 sty 2018 21:34

  skąd wiadomo, że to osoba nie zaszczepiona? dowód? może to jakaś mutacja odry? Włochy: odmowa szczepień ze względu na ukrywanie informacji o zdarzeniach niepożądanych po szczepieniach...mnie to do szczepień nie zachęca

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. dwa cytaty z tekstu #2425358 | 24 sty 2018 19:16

  "Pierwszy Polak zachorował na odrę. Sanepid coraz bardziej zaniepokojony" Vs "W 2017 roku w Polsce zachorowały na nią 63 osoby." Logiczne inaczej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (22)