Z takiego przystanku żal odjeżdżać... [ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-01-13 18:26:41 (ost. akt: 2018-01-13 18:41:08)
Niezwykły przystanek we wsi Skajboty

Skajboty- gm. Barczewo. Mieszkańcy wsi w niecodzienny sposób ozdobili przystanek autobusowy. Urządzili wnętrze jak wiejską kuchnię.

Niezwykły przystanek we wsi Skajboty Skajboty- gm. Barczewo. Mieszkańcy wsi w niecodzienny sposób ozdobili przystanek autobusowy. Urządzili wnętrze jak wiejską kuchnię.

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Biegacz przez Warmię biegł. Zobaczył przystanek autobusowy w malowniczo położonych Skajbotach. Zrobił zdjęcie. W sieci zrobiło ono furorę. Cóż w tej fotografii takiego nadzwyczajnego? Przystanek stylizowany jest na wiejską kuchnię!
Wiejskie, na dodatek mało używane przystanki, kojarzą się z łupinami pestek słonecznika, szkłem i niedopałkami walającymi się pod nogami. Na ścianach, jeśli mamy szczęście, przeczytamy wyznania miłosne lub hasła dopingujące lokalną drużynę piłkarską. A jeśli szczęścia mamy mniej, znajdziemy wulgaryzmy. Jednak w Skajbotach w gminie Barczewo jest inaczej.

Na miejscowym przystanku aż chciałoby się zamieszkać. Jedyne czego zdaje się tam brakować, to gorejącego kaflowego pieca i parzącej się na nim kawy.
W Skajbotach byliśmy we wtorek.

Na przystanek wchodzimy prawie tak, jak się wchodzi do domu. Ściany wymalowane szlaczkami w kwiatki, dojrzymy tam też obraz z jeleniem. Za namalowanym oknem zawsze słoneczna pogoda, a namalowany zegar zawsze pokazuje godzinę trzecią. Jest też półka z gazetami. Na przystanku ławki i stoliczek. A na stoliczku najprawdziwsza bożonarodzeniowa choinka z ozdobami.

To miejsce wprawia w dobry nastrój.

Niezwykły przystanek we wsi Skajboty

Skajboty- gm. Barczewo. Mieszkańcy wsi w niecodzienny sposób ozdobili przystanek autobusowy. Urządzili wnętrze jak wiejską kuchnię.
Nz. Barbara Kosowska - Sołtys wsi Skajboty

Na zdjęciu Barbara Kosowska, sołtys Skajbot

— Nasz przystanek zmienia się, tak jak zmieniają się pory roku. Latem jest tu pełno kwiatów i zieleni, zimą też robimy, co możemy, aby nadać mu odpowiedni koloryt. Jesienią może przystroimy go dyniami? — mówi nam Barbara Kosowska, od 8 lat sołtys Skajbot.

I po dalsze informacje kieruje nas do pomysłodawczyni oryginalnego przystanku.
Jedziemy malowniczą polną drogą. Nad autem krąży olbrzymi myszołów, w oddali widać pasącą się zwierzynę. Ewa Legeżyńska mieszka w przepięknym starym domu kawałek za wsią. Jej dom i obejście pachną sztuką.

Niezwykły przystanek we wsi Skajboty

Skajboty- gm. Barczewo. Mieszkańcy wsi w niecodzienny sposób ozdobili przystanek autobusowy. Urządzili wnętrze jak wiejską kuchnię.
Nz. Ewa Legeżyńska - pomysłodawca akcji.

Ewa Legeżyńska, pomysłodawczyni metamorfozy przystanku

Stare stylowe meble aż proszą, by je pogłaskać. W ogrodzie znajdziemy wielkie ekrany, na których Maria, jedna z córek pani Ewy, malowała wraz z przyjaciółmi podczas letniego pleneru. Maria była też współtwórczynią oryginalnego przystanku.

— To było w czasie matury Marysi, czyli już prawie dwa lata temu. Zaprosiła tu znajomych z klasy z plastyka, energia twórcza ich rozpierała — wspomina pani Ewa.

Ugościła maturzystów, ale zażądała zapłaty. — Powiedziałam: Zróbcie coś dla wsi. Pomalujcie nasz przystanek! — opowiada.

Pierwszym pomysłem młodzieży było graffiti. — Pomyślałam: Nie pasuje to do nas. Zróbcie wiejską kuchnię!

W kilka godzin przystanek był gotowy. — Wszyscy mieliśmy z tego mnóstwo frajdy, ja namalowałam tam taką malwę z tyłu — wspomina pani Ewa.

Gdy wszystko zostało już wymalowane, postarano się o odpowiednią scenografię. — Postawiłam stary stolik i piękne gięte krzesełko po babci, które, niestety, szybko zniknęło. Tak samo szybko zniknęła gustowna lampa.

Niezwykły przystanek we wsi Skajboty

Skajboty- gm. Barczewo. Mieszkańcy wsi w niecodzienny sposób ozdobili przystanek autobusowy. Urządzili wnętrze jak wiejską kuchnię.

Dzisiaj mieszkańcy bardziej zwracają uwagę na to, co się dzieje wokół. No i dbają o otoczenie. Barbara Kosowska przekonuje: widać, że sztuka łagodzi obyczaje. — To taka nasza wizytówka, ludzie uwielbiają ten przystanek. Jadą samochodem czy rowerem i chętnie się tu zatrzymują i przysiadają. Latem kręci się tu sporo turystów, którzy wciąż robią zdjęcia. Serce się raduje, gdy widać, że przystanek nie został zapomniany i zniszczony — podkreśla pani sołtys.

— A dla mnie największym zaskoczeniem było to, kiedy przyszły tu dziewczynki ze swoimi lalkami i bawiły się w dom! — dodaje pani Ewa.

Niestety, jest też jest jedna sprawa, która kładzie się małym cieniem na tej optymistycznej ciepłej historii. Piękny przystanek w Skajbotach powoli staje się przystankiem donikąd. — Wycofują nam stopniowo wszystkie busiki. Trzeba niemało się nagimnastykować, żeby nie mając samochodu dostać się do Olsztyna i wrócić z powrotem. Bardzo to smutne, że ktoś mieszkający w stolicy naszego województwa ma tylko jedną szansę dziennie, by wysiąść na tym naszym pięknym przystanku. Mimo to serdecznie zapraszamy — zachęca Ewa Legeżyńska.

A pani sołtys ma już kolejne plany. — Na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy poruszę kwestię zorganizowania konkursu na najpiękniejszy przystanek. Byłoby wspaniale, gdyby takie cuda zaczęły powstawać również w okolicznych wsiach. A potem ich szlakiem można byłoby zorganizować jakiś rajd rowerowy... — mówi Barbara Kosowska.

ap


Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Działacz społeczny #2438061 | 83.9.*.* 11 lut 2018 10:47

  A te rade sołeckom do wymiany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. sky #2438058 | 83.9.*.* 11 lut 2018 10:40

  a tam brzydko tamuj

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Sonia #2421953 | 83.9.*.* 20 sty 2018 08:06

  Tak byłam tam i to prawda ,że uwagę zwróciłam na pięknie kwitnące rośliny a potem przystanek.Tak czy siak pięknie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. M d #2421803 | 83.9.*.* 19 sty 2018 20:24

  Zgadzam się ,że chodzi o przystanek.Prawdą jest też to ,że nikt nie prosił się o media.Tylko ,że mieszkam w Skajbotach bardzo długo i muszę powiedzieć ,że bez Pani Basi i Eli to ten przystanek dalej byłby zarośnięty po pachy i zaśmiecony ,jeśli nawet byłyby złote ściany to nikt nie zwróciły uwagi na niego uwagi.To ich s tarania i praca wielu mieszkańców przyczyniła się,że tak jest pięknie.Tak więc oceniamy przystanek i teren wokół.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. MM113 #2420760 | 31.11.*.* 18 sty 2018 15:44

  Żal patrzeć na takie negatywne komentarze, widać co niektórzy się bardzo nudzą w domu, że im się takie głupoty chce wypisywać. Pozdrawiam :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (30)