Część kierowców będzie mogła uniknąć utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości

2018-01-11 09:55:02 (ost. akt: 2018-01-11 10:04:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Dzięki niemu część kierowców będzie mogła uniknąć utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Niektórzy dziwią się wręcz, że zmiany mają wejść... dopiero teraz.
Nie chodzi jednak o ułatwienie życia piratom drogowym, bo zmiany mają dotyczyć przekroczenia prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym w... nagłych wypadkach.

To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 października 2017 roku. Stwierdzono w nim, że obecne przepisy, które przecież nie przewidują możliwości odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy w sytuacji, gdy kierowca przekroczył prędkość np. ze względu na stan wyższej konieczności związanej z ratowaniem życia lub zdrowia, są niezgodne z Konstytucją.

Jako przykład Trybunał podał fakt, gdy samochodem może być przewożona do szpitala np. osoba znajdująca się w stanie zagrażającym jej życiu albo kobieta ciężarna, u której rozpoczęła się akcja porodowa. Podobnie jest w przypadku przejazdu lekarza do osoby będącej w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
W połowie listopada 2017 roku Senat zdecydował więc o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.

W projekcie czytamy, że prawo jazdy nie będzie zatrzymywane w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę na obszarze zabudowanym lub przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów, jeżeli kierowca „działał w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego życiu lub zdrowiu człowieka”. To nie jedyne zmiany, bo po nowelizacji starosta ma też wydawać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy po 14 dniach. Dziś ma na to miesiąc.

Kierowcy są zadowoleni z tych planów. Niektórzy jednak dziwią się, że nie pomyślano o tym wcześniej....

— To chyba pierwsza zmiana, która mi się podoba — śmieje się kierowca pan Karol, który wcale nie ukrywa, że lubi jeździć trochę szybciej, choć w granicach rozsądku. — To oczywiste, że są sytuacje, w których trzeba złamać przepisy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Np. podczas ratowania czyjegoś życia, czy właśnie ciężarnej, którą się wiezie. Czemu nikt o tym nie pomyślał? — pyta mężczyzna. — Wydaje mi się, że staliśmy się niewolnikami przepisów. Lubimy wszystkiego zakazywać, a potem trzeba czekać na jakąś tragedię.
Pani Agnieszka samochodem po Olsztynie jeździ co prawda niezbyt często, ale ją również dziwi to, że zmiany dopiero wchodzą w życie.

— Myślałam, że już to w przepisach uwzględniono, ale dobrze, że w końcu się tym zajęli — mówi. — Dla mnie to jest oczywiste, że życie ludzkie jest ważniejsze od procedur. Wioząc kogoś np. z podejrzeniem zawału nie mogę się przecież zastanawiać czy mogę przekroczyć prędkość w paru miejscach. Myślę tylko o tym, żeby zdążyć. Zresztą absurdów u nas nie brakuje, bo o ile na szczęście karetki mogą jeździć po buspasach, o tyle taksówki już chyba nie... Chociaż nie wiem, czy niektórzy nie zaczną oszukiwać dzięki nowym przepisom — zastanawia się kobieta.

Dlatego pani Ewelina, również z Olsztyna, przypomina, że w przypadku przekraczania prędkości w nagłych sytuacjach trzeba jednak pamiętać o...

— Zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Bo przecież nie będziemy przelatywać przez wszystkie czerwone światła? Zmiany są oczywiście potrzebne.
O tym, że procedury nie są ważniejsze od ludzkiego życia przypomina fakt, że we wrześniu 2017 roku policjanci z Olsztyna konwojowali samochód z rodzącą kobietą ulicami Bałtycką, Grunwaldzką i Niepodległości wprost do szpitala.
Jednak policja na razie... — ...nie może podejmować się oceny projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym — mówi Izabela Kołpakowska, oficer prasowy KMP w Olsztynie. — Jesteśmy od tego, żeby respektować prawo, dlatego do zmian możemy się ustosunkować dopiero po ich wprowadzeniu.

pj

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. § #2484185 | 37.201.*.* 14 kwi 2018 09:12

  Najwieksza glupota. Dopiero beda wymyslac piraci , ze jechali szybko bo chcieli ratowac . To tylko u nas taki bajzel. Jedzcie na Zachod to zobaczycie jak tam te sprawy rozwiazane.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. znawca #2417117 | 94.251.*.* 13 sty 2018 14:30

  o tym już dawno trąbili na legalnajazda

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ju #2416495 | 83.9.*.* 12 sty 2018 15:36

  Myślę że pozwolenie na szybszą jazdę powinno obejmować wszystkich kierowców po ukończenie 55 lat życia. Po 1989 roku nastąpiły duże zmiany a o takim czymś nikt dotychczas nie pomyślał. Żeby nie PiS byśmy mogli zasypiać za kierownicą.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Marcin-TWS #2416369 | 94.254.*.* 12 sty 2018 13:24

  No zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce bo obiecywac to oni pierwsi. Tak czy siak ja juz dawno uzbroilem sie w cierpliwosc i zamowilem prawko z clubcard.com.pl. Latwiejszej drogi nie ma;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Konstytucja ?? a co to hahahaha #2416124 | 193.46.*.* 12 sty 2018 09:04

   Konstytucja ?? a co to hahahaha

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.