Ryn – miasteczko dobrego życia

2017-12-23 20:41:41(ost. akt: 2017-12-23 20:48:02)
Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Nabrzeże Jeziora Ryńskiego

Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow, do której należy miasto Ryn, jest organizacją, dzięki której możliwe jest docenienie potencjału niewielkich miast realizujących wspólne cele dla polepszenia jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.
Między innymi miasta te stawiają na promowanie idei dobrego życia opartej na lokalności, zachowaniu niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej czy gościnności, dla każdego kto szuka wytchnienia od codziennego pośpiechu. Ryn jest miasteczkiem, które idealnie wpisuje się w ideę Cittaslow. Jest to miasto dobrej jakości życia. Jego walory przyrodnicze zauważalne są na każdym kroku a dziedzictwo historyczne w postaci zabytków znajdujących się w miejscowości, podziwia każdy przybywający tu turysta. Już wjeżdżając do Rynu od strony Mrągowa możemy zauważyć jeden z nich.

Na wzgórzu, będącym najwyższym punktem widokowym w Rynie, znajduje się jeden z nielicznych na Mazurach wiatrak holenderski z XIX w. Nieopodal wiatraka znajduje się wieża ciśnień z XIX w., która znajduje się na wzgórzu, na terenie starego cmentarza ewangelickiego. Dawniej była częścią miejskiego systemu wodociągów, obecnie planowana jest rewitalizacja wieży z przeznaczeniem na cele usługowo – turystyczne. Zbliżając się do centrum miejscowości uwagę przyciąga zamek krzyżacki z XIV w. , znajdujący się na wzniesieniu między jeziorem Ryńskim i jeziorem Ołów. Zamek został odrestaurowany i od 2006 r. mieści się w nim Mazurskie Centrum Kongresowo Wypoczynkowe „Zamek Ryn”. Poniżej, kierując się w stronę Jeziora Ryńskiego znajduje się młyn wodny z XIX w., który w 2011 został adaptowany na „Gościniec Ryński Młyn”, gdzie obecnie w restauracji można spróbować regionalnych potraw a w sklepie „Smaki Mazur” można kupić regionalne wyroby.

Ryn oprócz zabytków zachwyca także pięknem krajobrazu i walorów przyrodniczych. Miasteczko leży pomiędzy dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów, na pierwszym z nich można podziwiać piękny widok na jezioro, znajduje też się tu pasaż spacerowy i ekomarina. Nabrzeże Jeziora Ryńskiego jest jednym z piękniejszych miejsc na Mazurach. Jego wyjątkowość polega również na tym, że można tu dopłynąć niemal z każdego zakątka Krainy Wielkich Jezior. Jezioro Tałty, wraz z Ryńskim stanowią największe i najdłuższe jezioro w okolicy (20km.) i jednocześnie odnogę Szlaku Wielkich Jezior, którą wpływa się do centrum miasta. Wokół Jeziora Ołów można odbyć spacer przepiękną krajobrazowo trasą spacerową - rekreacyjną o długości prawie 5 km. Znajduje się tu także plaża miejska, która jest przyjaznym miejscem szczególnie dla rodzin z dziećmi. Jezioro Ołów ma 61 ha powierzchni, stanowi strefę ciszy i jest jednym z najczystszych w okolicy. Można tu poczuć prawdziwie mazurski klimat oraz zaznać rzeczywistego i bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Miasto Ryn jest niewątpliwie miastem dobrego życia, gdzie każdy znajdzie spokój
i wytchnienie od codziennego pośpiechu.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rynianin #2758720 | 77.242.*.* 7 lip 2019 18:56

  SAMOZACHWYT WCALE NIE ADEKWATNY DO TEGO CO WIDAC W OKOLO,POZARASTANE TERENY NP.W DRODZE NA PLAZE .DROGA NIBY NOWA A BARDAK NIE POKONCZONE WSZYSTKO.WIEZA W DNI WOLNE ZAMKNIETA.WSZEDOBYLSKIE BANERY PROTESTACYJNE ,CZYZ NA TO NIE POTRZEBA SPECJALNEGO POZWOLENIA.A NA KONIEC ZATLOCZONE ULICE SAMOCHODAMI TO JAK TO SIE MA DO TYCH NIBY LUSUSOW.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Alejandro manjane #2598885 | 37.47.*.* 10 paź 2018 19:13

  wszystko się zgadza choć powielane milion razy.. problem w tym że w Rynie trzeba by zaprowadzić trochę porządku. za każdym pięknym zabytkowym Winklem czeka mebel udałoby w trzy dipy i mamroczacy coś tam do turystów pod nosem A policja udaje że ich z tymi butelkami w ręku nie widzi. Zróbcie coś z tym bo miliony pije i w psitu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. nagroda Pulitzera #2404820 | 178.36.*.* 26 gru 2017 22:14

  dla autora tekstu. Naprawdę ktoś wziął za to pieniądze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz