Radni obniżyli pobory burmistrza Rynu, wojewoda stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie

2017-12-21 11:14:46(ost. akt: 2017-12-21 11:38:05)
Burmistrz miasta i gminy Ryn Józef Karpiński

Burmistrz miasta i gminy Ryn Józef Karpiński

Autor zdjęcia: Arch. GG

Radni Miasta i Gminy Ryn obniżyła o 1740 pobory burmistrza Józefa Karpińskiego. Wojewoda warmińsko-mazurski w ramach nadzoru prawnego stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie (z 25 października 2017 r.).
O 1740 złotych radni Miasta i Gminy Ryn obniżyli pobory burmistrza Józefa Karpińskiego. Taką uchwałę podjęli 25 października 2017 r.

Do tej pory Józef Karpiński zarabiał 12100 złotych brutto. Radni podjęli decyzję o obniżeniu jego wynagrodzenia, zarzucając mu nienależyte wywiązywanie się z obowiązków i wprowadzanie radnych w błąd. Była także mowa o skargach mieszkańców dotyczących burmistrza i kierowanego przez niego urzędu.

W uzasadnieniu projektu uchwały obniżającej pobory burmistrza radni zwrócili m.in. uwagę na sprawę budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym w Rynie, zarzucając burmistrzowi wprowadzenie ich w błąd, co do możliwości budowy takiego obiektu przez samorząd. Podobnie radni zostali wprowadzeni w błąd co do możliwości ustawienia kasetonów z kwiatami wzdłuż drogi krajowej 59 przecinającej Ryn. Do takich spraw „dorzucono” skargi mieszkańców Szymonki i Orła na stan dróg.

Burmistrz Józef Karpiński – jak przekazywał nam w rozmowie telefonicznej – sprawę obniżenia mu wynagrodzenia traktuje jako działanie polityczne grupy opozycyjnych radnych.
— Nie wszystko w uzasadnieniu uchwały polega na prawdzie, sprawa wygląda inaczej — twierdził burmistrz.

— Za zmniejszeniem wynagrodzenia opowiedziało się ośmiu radnych, a siedmiu było przeciw — mówił w październiku "Gazecie Giżyckiej" Jarosław Filipek, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Rynie.

Jednak organ nadzorczy, czyli wojewoda warmińsko-mazurski, stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta i Gminy Ryn z 25 października 2017 r. w sprawie wynagrodzenia burmistrza miasta i gminy Ryn. "Zdaniem organu nadzoru, uchwała XXXVII/273/17 w sposób rażący narusza obowiązujący porządek prawny".

Jak czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym: "W myśl art. 18 ust. 2 pkt. 2 ustawy o samorządzie gminnym, do rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego działania oraz przyjmowanie sprawozdań z jego działalności. Z cytowanego przepisu nie wynika natomiast niczym nieskrepowane uprawnienie do zmiany tego wynagrodzenia. Oznacza to, że organ stanowiący gminy nie może tego dowolnie, a zmiana wysokości wynagrodzenia może nastąpić w granicach ściśle określonych przepisami prawa".

Podsumowując uchwała Rady nie zawiera należytego, wyczerpującego i wszechstronnego uzasadnienia. Jest ono zbyt ogólnikowe.

GG

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2403905 | 37.249.*.* 23 gru 2017 22:44

    proszę w pilnie o konsultacje neurologiczną, oczy szczególnie prawe. cito

    odpowiedz na ten komentarz

  2. obserwator bis #2402710 | 95.40.*.* 21 gru 2017 21:03

    jak się ktoś ........ ,urodził to kanarkiem nie umrze . Tak ,tak Józef !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz