Reakcja może uratować życie

2017-12-01 12:53:44(ost. akt: 2017-12-06 12:58:41)
przemoc wobec kobiet

przemoc wobec kobiet

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Bicie, gwałt, ubliżanie... form przemocy jest wiele. Ważne, żeby wiedzieć, jak reagować. Powiat olsztyński kolejny już raz włącza się w ogólnoświatową kampanię „Biała wstążka”. Akcja ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet.
Dobrze by było, żeby mężczyźni potrafili stanąć w obronie krzywdzonych kobiet. Nieważne, czy widzą takie sytuacje w klubie, czy na ulicy — tłumaczy Monika Ćwiek, pełnomocnik wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień w Urzędzie Gminy w Świątkach. — Dobrze, jeśli koledzy z pracy zareagują na widok koleżanki, która ma siniaki na twarzy. Ale ważne jest także, żeby wiedzieli, co z tą wiedzą zrobić, i gdzie pójść.

„Biała Wstążka” prowadzona jest w 55 krajach. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie. Właśnie wtedy w zaledwie sześć tygodni 100 tysięcy mężczyzn w tym kraju przypięło sobie białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przejawy agresji wobec nich.

Kolejny rok z rzędu powiat olsztyński włącza się w tę ogólnoświatową kampanię, czyli akcję skierowaną do mężczyzn, mającą na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Na liście instytucji, które podczas kampanii otwierają swoje drzwi, jest także Urząd Gminy w Świątkach. — U nas interesanci dowiedzą się, co jest przemocą, a co nie. Podpowiemy, jakich zachowań nie należy akceptować — tłumaczy Monika Ćwiek.

Co możemy zrobić, jeśli sami lub ktoś z naszych bliskich doświadcza przemocy? — W naszym powiecie jest wiele instytucji i organizacji, do których można się zgłosić. Oczywiście w takich przypadkach powiadamiamy też policję. Można też zadzwonić na Niebieską Linię — odpowiada Monika Ćwiek.

I dodaje: — Pamiętajmy, że na przemoc nie można się godzić! Nie można też usprawiedliwiać jej sprawców. Nasza reakcja może uratować komuś życie. A coraz częściej zdarza się, że kobiety giną z rąk sprawców.

W tym roku do „Białej Wstążki” włącza się także Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach. — To instytucja, która cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców naszej gminy — mówi Monika Ćwiek. — Interesanci dowiedzą się, jak rozpoznać przemoc, poczytają o kryzysie w małżeństwie. Do ich dyspozycji będzie także literatura dotycząca przemocy.

Dlaczego kobiety wstydzą się przyznać, że są ofiarami przemocy? — Niektóre kobiety mają przekonanie, że „takich rzeczy” nie wynosi się z domu. Dlatego kobiety zostają same z tym problemem — odpowiada Krzysztof Rubas, specjalista psychoterapii i rehabilitacji osób uzależnionych i współuzależnionych oraz specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie (rozmowa z Krzysztofem Rubasem w „Gazecie Olsztyńskiej” w sobotnim wydaniu z 2 grudnia — red.). — Jest mnóstwo działań podjętych przeciwko przemocy. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wręcz nakazała gminom zaopiekowanie się ofiarami przemocy.

at

Inicjatywy „otwartych drzwi” z okazji kampanii „Biała wstążka”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku
2.12.2017 r. w godz. 9.00-11.00

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stawigudzie
8.12.2017 r. godz. 9.00 — porady prawne, dyżur specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Urząd Gminy w Świątkach / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świątkach / Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Światkach / Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
1.12.2017 r. godz. 7.00-16.00

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie — Ośrodek Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, ul. Jagiełły 5
2.12.2017 r. w godz. 10.00-14.00

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrym Mieście
2.12.2017 r. w godz. 9.00-13.00 w MOPS Dobre Miasto