Piersi można i trzeba badać samodzielnie

2017-10-17 12:15:48 (ost. akt: 2017-10-17 12:41:00)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Z okazji Dnia walki z rakiem piersi w szpitalu w Bartoszycach uczono panie jak samodzielnie badać piersi. Z tej możliwości skorzystało około 50 pań. Akcję prowadziły położne ze szpitala przy wsparciu pań ze stowarzyszenia Amazonki w Bartoszycach.
Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Bartoszycach i Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach kobiety mogły dziś nauczyć się samokontroli piersi i poddać się badaniu piersi.

W holu szpitala poza położne Agnieszka Mieszała i Dorota Huszcza instruowały kobiety jak dokonywać samobadania piersi. Tę umiejętność można było ćwiczyć na silikonowych odlewach piersi wśród których były piersi bez zmian nowotworowych i z guzami w różnych miejscach i równej wielkości.

Każda z pań dowiedziała się, że piersi samodzielnie należy badać przynajmniej raz w miesiącu.

— Należy przypominać o badaniu piersi lekarzom ginekologom podczas badań — mówiła Agnieszka Mieszała.

Akcję wspomagały panie ze stowarzyszenia Amazonki Bartoszyce. Zachęcały panie przychodzące do szpitala, aby poświęciły kilka minut na naukę samobadania.

— Jesteśmy żywym przykładem na to jak takie badanie jest ważne. Wśród nas są panie, które same wyczuły w swoich piersiach niepokojące zmiany i poszły do lekarza. Dzięki temu wszystkie jeszcze żyjemy — mówiła Maria Majewska, która zmiany nowotworowe wyczuła u siebie 16 lat temu.

— Jestem też przykładem tego, że samo badanie mammograficzne może nie wystarczyć do wykrycia guzków, czy innych zmian. Byłam na badaniu mammograficznym ale ono nic nie wykryło, bo mój guz umiejscowiony był bardzo wysoko i dopiero sama go wyczułam — opowiadała Maria Majewska.

— To oczywiście nie oznacza, że należy rezygnować z mammografii, czy innych badań — wtrąciła Irena Gluza. — W moim przypadku to właśnie badanie mammograficzne wykryło guz w ojej piersi — mówiła.

Amazonki zajmowały się głównie nakłanianiem kobiet do udziału w instruktażu.

— Wiemy, że wiele kobiet nie chce się tego uczyć w obawie, że coś u siebie wykryją. Panie wolą nie wiedzieć, że mają jakieś zmiany i dlatego wspomagamy akcję szpitala — mówiły Mariola Kuś i Maria Jaskólska ze stowarzyszenia.

— Przypominamy paniom, żeby prosiły o badanie piersi podczas badań ginekologicznych bo często jest tak, że nie mamy pewności, czy coś u siebie same wykryłyśmy. Warto potwierdzić samobadanie u lekarza. Także wtedy, gdy nic u siebie nie wykryłyśmy — mówiła położna Agnieszka Mieszała.

Na koniec dodała, że mężczyźni także powinni badać swoje piersi, bo także zapadają na choroby nowotworowe piersi

W akcji prowadzonej w szpitalu wzięło dziś udział około 50 pań. Kilka z nich nie poprzestało na nauce samobadania i zdecydowało się na badanie w gabinecie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska