Nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego? Możesz być bezradny wobec nowego pomysłu rządu

2017-09-26 10:30:00(ost. akt: 2017-09-26 11:38:08)
Nie płacisz abonamentu, nie będzie mógł oglądać TV

Nie płacisz abonamentu, nie będzie mógł oglądać TV

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Rząd ma nowy pomysł na ściąganie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Tym razem obowiązkową opłatę na rzecz mediów publicznych mielibyśmy płacić składając raz do roku zeznanie PIT.
Rząd, chcąc uszczelnić ściągalność abonamentu, szuka patentu na skuteczne sięgnięcie do kieszeni obywateli. I co rusz pojawia się nowy pomysł. Najnowszy mówi o płaceniu abonamentu przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego: PIT, KRUS i CIT.

Nad takim projektem pracują właśnie urzędnicy ministra kultury. Dotychczasowy abonament nazywałby się opłatą medialną, którą trzeba byłoby płacić niezależnie od tego, czy ma się w domu telewizor, czy też nie. I miałby ją płacić każdy, kto ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem.

Ile? Ponoć ok. 8 zł za miesiąc. Dziś miesięczny abonament wynosi 22,7 zł. Z tą różnicą, że dotyczy jednego gospodarstwa domowego. I nie jest ważne to, ile osób w nim zamieszkuje.
Co więcej, nową opłatę płaciliby też emeryci (złotówkę miesięcznie), którzy dziś — w przypadku, gdy ich emerytura nie przekracza miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia — z opłaty abonamentowej są zwolnieni.

Czy nowe rozwiązanie poprawiłoby ściągalność abonamentu RTV? 

— Który to już pomysł... pięćdziesiąty... — żartuje prof. Marek Sokołowski, medioznawca z UWM. — Jest to jakaś forma wsparcia mediów publicznych, jednak nieszczęściem stało się, że zaczęliśmy je określać jako media narodowe. I, niestety, są one pod rządami komisarzy politycznych.

A to sprawia, że wiele ludzi dzisiaj jest zdania, że mediów narodowych nie da się ani oglądać, ani słuchać. — Jednak media rządowe, utrzymywane przez rząd, są nawet w Stanach Zjednoczonych — zaznacza prof. Sokołowski. I dodaje: — Zawsze mówiło się o misji mediów publicznych, tylko gdzie dziś jest ta misyjność? Z drugiej strony, jest tak potężna dziura budżetowa w telewizji, że coś z tym fantem trzeba zrobić.

Pomysłów na uzdrowienie finansów TVP było już wiele. Przypomnijmy, że jednym z nich było sięgnięcie do kieszeni kierowców, którzy obowiązkowo mieliby wnosić opłatę za posiadanie radia w samochodzie. I nieważne byłoby m.in. to, czy tego radia by słuchali, czy byłby to jedynie gadżet.


Innym pomysłem było ściąganie abonamentu od osób, które korzystają z usług telewizji kablowych i satelitarnej. Sieci miałyby przekazywać Poczcie Polskiej wykazy klientów korzystających z ich usług. A to pozwoliłoby ściągać od nich abonament RTV, bo skoro ktoś ma kablówkę w domu, to musi też mieć telewizor.Z tego pomysłu nic nie wyszło, jak zresztą z opłaty audiowizualnej, która miała być ściągana przez zakłady energetyczne od każdego właściciela licznika prądu. Weto postawiła jednak Unia Europejska, z którą nowe przepisy nie zostały skonsultowane.


I chociaż opłacanie abonamentu RTV to obowiązek ustawowy, ściągalność jest dzisiaj niewielka. Jak pokazują sondaże, Polacy nie chcą łożyć na Telewizję Publiczną.

Aż 64 proc. z nas twierdzi, że chętnie zrezygnowałaby z oglądania i słuchania publicznych mediów, gdyby została zwolniona z obowiązku płacenia na nie abonamentu. Dziś regularnie płaci abonament zaledwie 8 proc. abonentów. Natomiast, według Poczty Polskiej, zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu na koniec 2016 roku wyniosły ponad 1,4 mld zł. 
Wpływy z abonamentu RTV maleją od kilku lat. W 2016 roku wyniosły ok. 744 mln zł, podczas gdy w rekordowym roku 2003 było to aż 919 mln zł.

A rząd szuka rozwiązania, bo TVP jest mocno pod kreską finansową. Stąd też rządowa pożyczka dla TVP w wysokości 800 mln zł, która ma pozwolić jej przetrwać. Może wyjściem byłoby więc finansowanie telewizji publicznej z budżetu państwa? — To dobry pomysł — odpowiada prof. Sokołowski. — Bo to nie jest budżet państwa. To jest budżet nas wszystkich.

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. najgorszy sort #2342579 | 95.160.*.* 3 paź 2017 17:09

  Za co mam płacić za te klamstwa których nie da się sluchac niech mnie pocaluja w d.......ev

  odpowiedz na ten komentarz

 2. A może by tak #2339811 | 88.156.*.* 30 wrz 2017 09:29

  Wprowadzić podatek od C2H5OH ??? Skoro jest dostępny w sklepach to dlaczego ludziki mają go nie konsumować .Ustalić normy spożycia i wio Do dzieła Dojna Zmiano !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mario J #2339209 | 94.254.*.* 29 wrz 2017 10:58

  TVP powinna być kodowana i kto chce oglądać zapłaci i po kłopocie. Jeśli ja mam płacić za tą telewizję z "idiotycznymi" reklamami o podpaskach mówiących jaki to komfort w czasie pory obiadowej,albo o majtkach zatrzymujących mocz to bardzo dziękuję.Nie wspomnę o powtórkach za powtórkami.O filmach w czasie świąt jak:.Sami swoi.Kevin sam w domu,jak rozpętałem II wojnę i im podobne. Czy film oglądany co dwa czy trzy miesiące jest wart oglądania? Dodam jeszcze jedną głupotę naszego rządu bo chce wprowadzić opłatę abonamentową nawet dla tych co mogą oglądać. Proszę więc karanie każdego mężczyznę za gwałty bo chociaż nie gwałcą ALE MOGĄ bo MAJĄ SPRZĘT do GWAŁTU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. gorszy sort #2338729 | 95.160.*.* 28 wrz 2017 18:30

  Jak mam płacić za coś czego nie ogladam

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. SUNG #2338582 | 92.60.*.* 28 wrz 2017 15:16

  Nie dość, że musisz sam zarobić pieniądze na zakup telewizora, sam musisz opłacać pakiety tv itp to jeszcze masz płacić podatek za to, że ze swoich pieniędzy kupiłeś telewizor i go posiadasz? To jest KPINA I KOMPROMITACJA TVP!! Niech oni najpierw dadzą mi za darmo telewizor i pakiety to zapłacę za oglądanie ich kanałów na ich telewizorze. Niech jeszcze na przykład koncerny obuwnicze wprowadzą podatek od noszenia ich butów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (42)