12 miastom z naszego regionu grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Tak twierdzą badacze

2017-08-09 15:18:08 (ost. akt: 2017-08-09 16:33:38)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Badacze z Polskiej Akademii Nauk zbadali sytuacje średnich miast w Polsce. 122 średnim miastom z 255 w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Największe problemy mają Prudnik, Hajnówka, Bartoszyce i Kętrzyn. Na liście znalazło się 12 miast z województwa warmińsko-mazurskiego.
Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. — Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik — podkreślił.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Śleszyńskiego.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza Minister Rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Lista miast z województwa warmińsko-mazurskiego względem nasilenie problemów społeczno-gospodarczych, od największych do najmniejszych:

Silna utrata funkcji, mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza
1. Bartoszyce
2. Kętrzyn
3. Braniewo
4. Szczytno

Silna utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza
5. Giżycko
6. Olecko
7. Pisz
8. Ełk
9. Lidzbark Warmiński

Utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza
10. Mrągowo
11. Elbląg
12. Działdowo

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zmotoryzowany #2312275 | 78.8.*.* 23 sie 2017 08:22

  Jest i Braniewo, w ścisłej czołówce. Mieszkam w tym mieście od dziecka, skończyłem szkoły, zrobiłem studia. Nie wyjadę stąd z bardzo prostego powodu. Większość młodych, którzy decydują się na wyjazd za granicę, posiada przeciętne wykształcenie. Liceum czy technikum, czasami nawet i tego nie posiadają. Są świadomi, że nawet jeśli potrafią dużo, są inteligentni, oczytani itp. to nie będą tego w stanie poprzeć dokumentami. Czeka ich tutaj praca na jednym z terminali przeładunkowych, czy też w browarze na produkcji, w fabryce mebli. Zarobki są marne, dlatego uciekają. Kto zdecydował się na studia i powrót do rodzinnego miasta zaczyna doceniać nowe możliwości. Tak naprawdę zaczyna brakować ludzi do pracy i w stanowiskach można przebierać (oczywiście zgodnie ze swoimi kwalifikacjami). Więc nie uważam, że jest tutaj źle, po prostu trzeba było się uczyć i teraz zacząć z tego korzystać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ktoś #2310717 | 185.163.*.* 21 sie 2017 06:00

  Będzie dobrze. Dobra zmiana sobie z tym poradzi.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. PSL-nie głosuję #2308059 | 83.6.*.* 15 sie 2017 21:18

  Barwo Burmistrz Szczytna. Nareszcie w czymś prowadzimy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. to Pisz #2307291 | 77.253.*.* 14 sie 2017 09:51

  autor się nie popisał to nie jest Kętrzyn, zajrzyjcie do pełnego wykazu, miasto Pisz posiada największy współczynnik - 96, a więc to Pisz przoduje w Polsce na tej liście wstydu

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Kętrzyn ??? #2307128 | 77.247.*.* 13 sie 2017 20:59

  taki "dobry gospodarz" - burmistrz psl

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)