Kto się boi Rosji? Zawieszenie małego ruchu granicznego podtrzymane

2017-08-08 07:00:54(ost. akt: 2017-08-08 15:52:40)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Bezwizowy mały ruch graniczny między Polską a obwodem kaliningradzkim nie zostanie szybko przywrócony. Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z agencją RIA-Nowosti odniósł się do sprawy: polityka dotycząca odwołania umowy o MGR zostanie podtrzymana. Tymczasem lokalni politycy PO uważają, że zawieszenie umowy to kara dla mieszkańców Warmii i Mazur.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jak wygląda Mały Ruch Graniczny?

Jak wygląda Mały Ruch Graniczny?

Przywrócenia umowy o małym ruchu granicznym miedzy Polską a obwodem kaliningradzkim domagają się politycy Platformy Obywatelskiej i część lokalnych samorządów. Bezwizowy ruch został zawieszony w lipcu 2016 roku, oficjalnie z powodów bezpieczeństwa. Chodziło o szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Umowa miała być zawieszona przez jakiś czas, ale ruch bezwizowy nie został wznowiony.

Nieoficjalnie krążyły różne teorie; od walki z szarą strefą, handlem papierosami i paliwem aż po strach przed "zielonymi ludzikami" i hipotetyczną dywersją Rosji. Żadnej z tych hipotez nikomu nie udało się potwierdzić. Choć politycy Prawa i Sprawiedliwości chwalili wzrost wpływów do budżetu z akcyz z rejonu Warmii i Mazur.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji RIA-Nowosti odniósł się do zawieszonego małego ruchu granicznego. — Wstrzymaliśmy ten program w zeszłym roku przed szczytem NATO w Warszawie ze względów bezpieczeństwa. Zdaniem ministerstwa spraw wewnętrznych, które podejmowało tę decyzję, okoliczności związane z kwestiami bezpieczeństwa nie zmieniły się, dlatego utrzymujemy naszą politykę dotyczącą odwołania małego ruchu granicznego — powiedział szef polskiego MSZ.

Minister zapewnił, że Polska nie doznała żadnych problemów z zawieszeniem umowy. Wskazał też, że Rosjanie zdążyli wyrobić sobie wizy długoterminowe. Co nie zapowiada szybkiego powrotu do małego ruchu granicznego na północnej granicy Polski.

Tymczasem politycy opozycji nie ustają w walce o przywrócenie umowy z Rosją. Na ostatniej konferencji PO w Elblągu Jacek Protas pytał czy zawieszenie umowy to czasem nie kara dla mieszkańców Warmii i Mazur. Senator PO Jerzy Wcisła poszedł o krok dalej i powiedział, że zawieszenie umowy może mieć związek z osobistymi fobiami prezesa.
Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emil #2304013 | 37.47.*.* 9 sie 2017 07:53

  Szkoda tylko że tracą na tym zwykli ludzie czyli społeczeństwo Warmii i Mazur. Państwo liczy tylko na wpływy do budżetu bo 500+ trzeba odrobić. A rosjanie jak byli tak i są nadal, oni problemow nie mają z wjazdem do naszego kraju, do tego jeszcze śmiesznie tanio mają wizy. A kase i tak zostawiają nie w kieszeniach polskich sprzedawców

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ed #2303986 | 94.254.*.* 9 sie 2017 07:16

  Dopóki PIS rządzi to nie będzie małego ruchu granicznego i dajcie już sobie spokój niedługo znów się rząd zmieni i powrócą do małego ruchu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kto się boi Rosji? #2303822 | 95.90.*.* 8 sie 2017 20:09

  Mi się zdaje, że jest odwrotnie. Właśnie dlatego, że ten rząd nie boi się Rosji i właśnie dlatego prowadzi normalną politykę adekwatną do zachowania Rosjan. A Rosjanie, jak to Rosjanie coś im nie spodoba to natychmiast albo embargo, albo zakręcanie kurka albo inne restrykcje. Rosjanie, a ściślej Kreml są bardzo agresywni i nie przyzwyczajeni do niezależności Polski. Myślę, że jak Rosjanie będą w porządku to natychmiast nasz rząd zmieni swoje zachowanie. Prosta sprawa, dlaczego nie chcą oddać wraku Tupolewa. Dlaczego w trumnach znajduje się części ciał należące do 8 osób. To barbarzyństwo. Rosja to nieustanna dywersja, dlaczego mamy im ułatwiać. Rurociąg Nord2 to nowy pakt Ribbentrop-Mołotow. Dlaczego mamy to akceptować? PO protestuje? Niech ktoś mi poda chociaż jeden przykład merytorycznego zachowania PO. Oni oprotestowują wszystko, co ma wspólnego z PIS. Więc nie przywiązywałbym do tego żadnego znaczenia.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. wyb #2303705 | 213.184.*.* 8 sie 2017 16:56

   "Zwrot podatku kusi naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Sprzęty elektroniczne, materiały budowlane, odzież oraz żywność – głównie te produkty kupują Rosjanie, którzy odwiedzają Warmię i Mazury w ramach Małego Ruch Granicznego. – U nas wszystko jest tańsze. Oprócz tego Rosjanie mogą odzyskać podatek VAT i dlatego tak chętnie robią u nas zakupy – mówi Ryszard Chudy, rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej." Czy to taki interes dla państwa to nie wiem bo podatków to z tego nie ma, zarabiają tylko niemieckie i portugalskie markety.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. userka #2303703 | 217.252.*.* 8 sie 2017 16:54

    Kur.a wielka mi dywersja. Jakby chcieli, dawno by weszli

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (31)