Jak wygląda Mały Ruch Graniczny?

2017-04-27 17:59:13(ost. akt: 2017-04-27 16:09:11)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Wkrótce minie rok od zawieszenia przez rząd PiS umowy o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim. Mimo apeli mieszkańców i lokalnych samorządów do dziś ułatwienia w ruchu i handlu nie zostały przywrócone.
O raport dotyczący ekonomicznych skutków zawieszenia umowy dla województwa pyta resort rozwoju i finansów poseł Jacek Protas. – Oczekujemy także na zmianę stanowiska ministerstwa spraw zagranicznych w tej kwestii. W czwartek (27.04)do Olsztyna przyjeżdża wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.

- Do tej pory rząd nie przedstawił racjonalnych powodów zerwania współpracy w ramach małego ruchu granicznego, ani też wyliczeń, jakie skutki ekonomiczne ta decyzja przyniesie w najbliższych latach dla regionu – mówi poseł – Przypomnę tylko, że w lipcu ur. rząd jako powód zawieszenia umowy podawał szczyt NATO, później powoływano się na ogólne kwestie bezpieczeństwa, a nawet prowokacje rosyjskie. Nieudolna polityka zagraniczna rządu PiS wobec Rosji, prowadzona jest kosztem przygranicznych miast i powiatów Warmii i Mazur oraz Pomorza.

W interpelacji do wicepremiera Morawieckiego poseł pyta, czy Ministerstwo Rozwoju i Finansów podjęło się przygotowania raportu dotyczącego ekonomicznych skutków zawieszenia umowy o małym ruchu granicznym dla regionów przygranicznych.

- Przygotowanie rzetelnego raportu mogłoby zostać ważnym argumentem w debacie o przywróceniu małego ruchu granicznego – podkreśla Protas. - Na rozszerzenie umowy liczą miasta zrzeszone w Stowarzyszeniu EGO Kraina Bociana, skupiającego samorządy wschodnich Mazur.

W debacie o przywróceniu małego ruchu granicznego istotne są także aspekty społeczne i kulturalne, a także efektywność wykorzystania przez region środków Programu Polska-Rosja, współfinansowanego przez UE. Budżet programu to ponad 60 mln euro. Fundusze mogą być przeznaczone przez gminy m.in. na promocję lokalnej kultury i zachowanie dziedzictwa historycznego, ochronę środowiska i łagodzenie skutków zmian klimatycznych, poprawę dostępności komunikacyjnej oraz wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach. Środki wciąż są jednak zamrożone.

- Program Polska-Rosja ponownie został „zdjęty” z posiedzenia rządu – informuje poseł – Każdy tydzień zwłoki możne oznaczać utratę przez region milionów euro i rezygnację z wielu inwestycji.

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. norbi #2315241 | 83.3.*.* 27 sie 2017 18:52

  - a może ci "samorządowcy" z PO/ZSL zajmą sie wreszcie tym za co im płacą pozyskiwaniem inwestorów, wspieraniem lokalnego przemysłu, dbaniem o drogi a nie wspieraniem szmuglu i stwarzaniem problemów

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Senior #2234583 | 82.177.*.* 29 kwi 2017 18:37

  Rosyjskie MSZ oczekuje na wznowienie małego ruchu granicznego przez Polskę 2016-11-14 19:48:25 (ost. akt: 2016-11-14 19:56:22). Wiemy komu zawdzięczać i jak głosować w nadchodzących wyborach

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztynianin #2233589 | 213.184.*.* 28 kwi 2017 12:22

  A może pozew zbiorowy i wystąpienie o zwrot pieniążków za wizy ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. wolf #2233543 | 83.25.*.* 28 kwi 2017 11:30

  SPOKOJNIE....Już wkrótce wybory samorządowe. Czołowym hasłem kandydatów PiS będzie ,,przywrócimy MRG" tylko dajcie nam władzę. I o to przecież chodziło, najpierw zabrać by potem mieć kartę przetargową.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jan #2233426 | 81.190.*.* 28 kwi 2017 09:47

   Przemytnicy zrobili sobie wizę i nadal śmiagają po paliwo. Co ciekawsze moga teraz wjeżdżać nawet po kilka razy dziennie, bo wiza biznesowa to umożliwia. MRG trochę porzadkowało przemytników. Jak nie znacie zasad to nie trolujcie niepotrzebnie. PIS ma osobiste zatargi z Rosjanami dlatego to wszystko robi żeby utrudnić wymianę przygraniczną. Rosjanie kupują wizy Shengen w Niemczech i Finlandii (nie w Polsce !!!) za 20 EUR i tez śmigaja na zakupy. Takie to sankcje pisowskie, że tracą wszyscy Polacy. Celnicy rosyjscy jak i polscy sa normalni dla turystów jak podchodzisz do kontroli z uśmiechem, dla przemytników jest gorzej, taka praca. Policja jest bardzo skrupulatna, bardziej niż w Polsce, jednak to nie jest tak, że szukają na siłę wszystkiego żeby zatrzymać dowód rejestracyjny. Ludzie w Obwodzie sa bardzo sympatyczni, dużo mozna zobaczyć, polecam mierzeję kurońską, centrum Kaliningradu, Swietlogorsk, Zelenogradsk. Hotele-pensjonaty są na bardzo wysokim poziomie, za niewielkie pieniądze, polecam Era SPA, za 100 zł masz dwuosobowy pokój ze śniadaniem + możesz dokupić za 25 zł za 2/os nieograniczony wstęp do kompleksu basenowego z profesjonalną, czystą Ruska Banią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)