Długi, niskie zarobki i ryzykowne pożyczki. Sytuacja młodych nie napawa optymizmem

2017-07-27 09:02:55 (ost. akt: 2017-07-27 09:32:43)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Analiza sytuacji finansowej Polaków między 18 a 35 rokiem życia nie napawa optymizmem. Według raportów młodzi mają ponad 4,6 miliarda zaległości! Często kupują lepsze rzeczy niż pozwala na to ich wynagrodzenie. Młodzi również częściej ryzykują biorąc nieprzemyślane pożyczki, co często prowadzi do spirali długów.
Choć większość cen w sklepach dogoniła Europę to zarobki w Polsce jeszcze długo nie będą tak atrakcyjne jak na Zachodzie. Młody Niemiec czy Francuz, częściej może pozwolić sobie na modny smartfon czy własne mieszkanie, ale statystyczny Polak w ich wieku ma dużo ciężej. Młodym jednak nie przeszkadzają niższe zarobki i z chęcią korzystają z pożyczek, co często kończy się utknięciem w spirali finansowej.

Sytuacja finansowa młodych Polaków oszacowana na podstawie raportów zadłużeń, nie napawa optymizmem. Młodzi między 18 a 34 rokiem życia mają ponad 4,6 miliarda długów pozakredytowych. Co ósmy młody człowiek (18-24 lata) posiadający kredyt nie radzi sobie z jego spłatą.

Młodzi Polacy mają problem ze spłatą pożyczek i kredytów, nie płacą rachunków za telefon, gromadzą zaległości za alimenty, czynsz i jazdę na gapę. Średnia zaległość osób, które nie ukończyły 35 lat, wynosi ponad 8 tys. zł, przy czym wśród 18-24 latków jest to jeszcze 3 tys. zł, a wśród 25-34 latków już prawie 9, 5 tys. zł – wynika z badań „Życie finansowe młodych Polaków” Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych i BIG InfoMonitor.

— Zaległości młodych osób, są często wynikiem przeszacowania własnych możliwości finansowych, co prowadzi do spirali zadłużania. Zaczyna się od pomysłu, że tym razem wydam więcej na rozrywki, a opłacenie rachunku za telefon przełożę na następny miesiąc, nie mając świadomości, że za zaległe faktury na łączną kwotę co najmniej 200 zł można już trafić do rejestru dłużników. A taki wpis blokuje w bankach, ale nie tylko finansowanie na przyszłość czy też zakup niektórych usług — zauważa Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Z raportów banku centralnego wynika, że rosną również zobowiązania gospodarstw domowych. Zobowiązania na koniec III kwartału 2015 r. osiągnęły stan ponad 657 mld zł, przekraczając o 5,1 proc. poziom zadłużenia sprzed roku. Natomiast w końcu września 2016 r. zobowiązania polskich rodzin wyniosły łącznie 685, 7 mld zł i były wyższe o 4,3 proc. wobec stanu na koniec III kwartału 2015 r. Z badań NBP wynika, że gospodarstwa domowe zaciągają kredyty w dwóch celach: na sfinansowanie konsumpcji oraz na zakup nieruchomości. Pierwsze stanowią prawie jedną czwartą zobowiązań, drugie – ponad 60 proc. Transakcje dotyczące kredytów i pożyczek konsumpcyjnych wyniosły w III kwartale 2016 r. 46,3 proc.

Ewa Kruk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, które prowadzi m.in. edukację finansową młodzieży w szkołach podkreśla, że „doświadczenia pokazują, że problem zadłużenia wielu młodych Polaków ma przede wszystkim swoje źródło w braku umiejętności planowania”.

— Później dochodzi do tego brak umiejętności postawienia oporu przeciwko konsumpcyjnemu stylowi życia – najmodniejsze buty, najlepszy telefon. itd. Wiele osób nie zastanawia się nad swoją przyszłością, lecz żyje tu i teraz. Często taka postawa wynika z nadopiekuńczości rodziców, którzy zaspakajają większość potrzeb i zachcianek swoich dzieci, nie dopuszczając ich tym samym do samodzielnego podejmowania decyzji o charakterze finansowym. Taka postawa często prowadzi młodych ludzi do bezradności w sytuacji, gdy wreszcie przychodzi moment zarządzania finansami osobistymi — komentuje Ewa Kruk.

Łatwość i dostępność kredytów i pożyczek na rynku, powoduje, że klienci, którzy nie dostają już kredytu w tradycyjnym banku zgłaszają się do tzw. firm parabankowych, a ich oferta jest zazwyczaj dużo droższa, co powiększa sumę długu o kolejne wysokie koszty nowej pożyczki. Kumulowanie się długów może sprawić, że pożyczkobiorca zaczyna tracić wiarę, iż jest zdolny spłacić swoje zobowiązania. Nie widzi rozwiązania tej sytuacji. Często przestaje płacić którekolwiek ze swoich zobowiązań.

źródło: kurier.pap.pl

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nat #2605856 | 185.103.*.* 19 paź 2018 14:21

  EXTRA POŻYCZKA: https://telpozyczka.pl/r/16 ja korzystałam na zasiłki 500 + i mimo wpisów w biku dostałam

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Carolina #2516960 | 197.210.*.* 11 cze 2018 09:38

  Witajcie, moi ludzie z Polski, jestem Karoliną, przyszedłem powiedzieć każdemu, kto jest w moim kraju, cierpiący na jakiś kryzys finansowy, chcę, aby byli pewni i poinformowani, że istnieje firma pożyczkowa, która pomogła wielu osobom z innych krajów pomoc, wczoraj idę po pożyczkę od pani Stelli i jestem z Warsaw Warszawa, dostaję moją pożyczkę w wysokości 120 000 $, aby rozwiązać cały mój problem, a dziś wszystko jest w porządku, a także kiedy zawsze potrzebujesz pomocy finansowej, skontaktuj się z firmą mailem poniżej (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) dla ciebie szybki Niezawodny i przetestowany pożyczkodawca taki jak ona, ona naprawdę naprawdę pomogła mi w karierze i dziś chcę, abyś zabrał Stellę Rene, ponieważ ona jest prawdziwa i legit, i ma wiele osób z mojego kraju siebie, jeszcze raz bardzo dziękuję pani Stelli Rene. Carolina

  odpowiedz na ten komentarz

 3. OLO #2296737 | 5.172.*.* 28 lip 2017 08:38

  niech ida mlodzi dalej demonstrowac z KOD dla Platformersow ,jak sie nie ma wlasnego zdania na to co sie dzieje w kraju tylko sie powtarza co uslyszeli w tv to tak macie . zaraz jakis pacan powie ze jestem pisowiec ... ,.otoz w naszym kraju brakuje bezstronnych mediow te komercyjne sterowane sa liberalnymi pogladami bogaczy ktozi wietrza gigantyczne interesy w karaju ( na co pozwalala platforma ) a publiczna tvp chwali rzad za wszystko puentujac kazdy reportaz " cyt dzieki prawu i sprawiedliwosc" z dwojga zlego wole te druga , nawet taka GO jest stronnicza . reasumujac ---w polsce nie ma rzetelnych mediow i sierodkow masowego przekazu

  odpowiedz na ten komentarz

 4. teściowa #2296627 | 91.193.*.* 27 lip 2017 22:26

  Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Fuj!! niedobre. Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do , teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !!

  odpowiedz na ten komentarz

 5. miki #2296616 | 27 lip 2017 22:07

  Tak Was załatwili kolumbowie rocznik 1958 po zawodówkach. Sami nakradli w PRL bo tylko to potrafili, ustawili się a z Was zrobili parobków. Wmówili, że macie niską wydajność i zarobki nie mogą być zachodnie a Waszą pracę sprzedają na zachód za 3 x tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)