Zapewnij swojemu pupilowi opiekę na wakacje

2017-07-18 07:12:00(ost. akt: 2017-07-18 09:15:12)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Plecaki spakowane, zarezerwowany hotel... Tylko: co z psem? Dobrze, jeśli w rodzinie jest ktoś, kto na czas naszego urlopu zaopiekuje się naszym czworonogiem. Jeśli nie możemy liczyć na czyjąś pomoc, sami musimy załatwić opiekę pupilowi.
Suczka Milka jedzie z nami do Łeby, żółwia wywozimy do dziadków, a patyczaki dostają jedzenie i pilnują domu — śmieje się Katarzyna Cis z Olsztyna.

Wakacje z Milką rasy shih tzu już się sprawdziły, więc w tym roku państwo Cis nie mieli dylematu, czy suczkę zabrać ze sobą. Co innego w zimowe ferie.

— W styczniu wybieraliśmy się na narty. Nie wiedzieliśmy, jakie warunki będą panować, więc Milka została w domu. Zapewniliśmy jej opiekunkę. Dziewczyna mojego chrześniaka sprawdziła się świetnie. Zajmowała się Milką przez tydzień. Pies był wtedy jeszcze bardzo młody, więc na pewno tęsknił za nami, ale z rozłąką poradził sobie bardzo dobrze.

Katarzyna Cis słyszała o hotelach dla zwierząt, które zapewnią opiekę zwierzęciu. — Kiedyś nawet zastanawiałam się nad takim rozwiązaniem — wspomina. — Ale chyba nie miałabym serca umieścić tam Milki. Wiem, że wszystko by tam miała zapewnione. Ale nie chciałabym narażać jej na stres.

Co do żółwia i patyczaków pani Katarzyna nie ma żadnych obaw. — Dbamy o nie, ale im naprawdę jest wszystko jedno, kto im poda jedzenie – wyjaśnia.
Co roku w sezonie wakacyjnym właściciele stają pod dylematem, co zrobić ze swoim pupilem.

Bogusław Tworkowski, lekarz weterynarii, zachęca, żeby zwierzę zabrać ze sobą na wakacje. — Zawsze to radzę właścicielom czworonogów — mówi weterynarz. I żartuje: — Po powrocie właściciel psa opowiada mi, że jego pupilowi najbardziej podobały się na przykład Helsinki.

Bogusław Tworkowski zauważa, że ludzie są coraz bardziej świadomi, że mogą zapewnić swojemu pupilowi opiekę na wakacje.

Wiedzą, że istnieją hotele dla psów. — Jeśli trzeba, to my też pomożemy. Wystarczy spytać, czy student odbywający u nas praktyki nie zechciałby wziąć psa na kilka dni — weterynarz podkreśla, że przychodnia nie ma z tego korzyści zarobkowych.

Zapewnia, że zwierzę bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. I że przed podróżą warto go zaszczepić przeciw kleszczom.

Karolina Bucholz z Olsztyna ubiegłoroczne wakacje zaplanowała pod foksteriera Borysa. Wypoczynek w Borach Tucholskich był strzałem w dziesiątkę. — Pies ma 10 lat. Potrzebował odetchnąć, więc wybraliśmy nocleg w ustronnym miejscu, z dala od hałasu i od ludzi — tłumaczy pani Karolina. — Wynajmowaliśmy wolnostojący dom z ogrodem.

W tym roku padło na Krynicę Morską, więc Borys na wakacje nie pojedzie. — Słońce, plaża i piach nie są odpowiednie dla psa — tłumaczy pani Karolina. — Dlatego Borysem zajmą się moi rodzice. W tym roku wakacje ustalamy pod synka Adasia.

Monika z Olsztyna czasami zajmie się psem lub kotem. — Zwykle opiekuję się zwierzętami znajomych — opowiada. — Nigdy nie biorę za to pieniędzy.
W jednym z hoteli dla psów w Barczewku jest 10 miejsc dla czworonogów. — Rezerwacje trzeba robić już w kwietniu — informuje Piotr Dworak, właściciel. — Zawsze jest mnóstwo chętnych.

I dodaje, że pies w tego typu hotelu to coraz częstszy wakacyjny obrazek.

at

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2288896 | 213.121.*.* 18 lip 2017 10:33

  W sprawie kota sołtysa GO znów wprowadziła cenzurę ,i to ma być ta wolność słowa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Hela #2288824 | 89.228.*.* 18 lip 2017 09:07

  Akcja olsztyńskiej mająca na celu uświadomienie olsztyniaków, za którą potem serdecznie podziękuje schronisko, że dzięki temu trafiło do nich mniej psów. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ wartości takie jak opieka nad zwierzęciem, troska ma się w sobie - to tzw. wyższe morale i na nic się tu zda pisanie o konieczności myślenia o mniejszych - czworonożnych braciach, bo pustaków się nie wychowa :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ROBOTNIK BUDOWLANY #2288802 | 188.146.*.* 18 lip 2017 08:44

  Ja tam się trzy psy jak zawsze na wakacje wyjeżdżam to zostawiam w domu tylko im karmy i wody zostawię i się dobrze mają

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)