Najczystsze jeziora na Warmii i Mazurach. I klasa czystości

2017-07-06 16:30:08 (ost. akt: 2017-07-06 18:48:22)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Czystość jezior na Warmii i Mazurach sprawdzają nie tylko turyści. Jeziora pod względem czystości sprawdzają także specjaliści. Choć do krystalicznej czystości nam daleko, to całkiem dużo jezior na Warmii i Mazurach ma wody zaliczane do I klasy czystości pod względem ekologicznym.
Czystość jezior określają klasy jakości. I klasa połączona z co najmniej dobrą oceną stanu chemicznego daje jako wypadkową dobrą ocenę tzw. jednolitej części wód (JCW).

Poniżej przygotowaliśmy jeziora szczególnie godne polecenia. Wśród nich są popularne akweny i te leżące z dala od popularnych szlaków.

Najwyższe miejsca w naszym rankingu najczystszych jezior zajmują ex aequo trzy jeziora. Podajemy w porządku alfabetycznym.

1. Jezioro Jegocin leży w Mazurskim Parku Krajobrazowym na terenie Puszczy Piskiej, na południowy wschód od miejscowości Wejsuny. Ma powierzchnię ok 120 ha, głębokość maksymalna wynosi 36,1 m. Jest to jezioro bezodpływowe, ale limnologowie przypuszczają, że istnieje odpływ podziemny do jeziora Śniardwy.

Zbiornik otoczony jest lasem i objęty strefą ciszy. Wokół brzegów nie ma żadnych zabudowań ani pól namiotowych. To idealne miejsce do spacerów.

Dojazd do jeziora drogą z Pisza w kierunku Rucianego Nidy. Za wsią Snopki skręcamy w prawo na Wejsuny i około 5 km dalej znajdziemy parking położony w pobliżu jeziora.

2. Jezioro Leleskie ma powierzchnię ok. 450 ha, maksymalną głębokość 49,5 m; .
Brzegi są w kilku miejscach bardzo dobrze dostępne. Na wschodnim brzegu pola biwakowe, są tez dzikie kąpieliska i zejścia do wody.
Na polu biwakowym można w sezonie wypożyczać kajaki i rowery wodne. Wokół brzegów jest sporo drewnianych pomostów dla wędkarzy. Można tu złowić m.in.: sielawę, leszcza, płoć, okonia, szczupaka i węgorza.
Z jeziora Leleskiego przepłynąć można kajakiem lub łodzią do jeziora Kalwa. W zachodniej części znajduje się odpływ, prowadzący przez jezioro Kiepunek do jeziora Kalwa.
W środkowej części jeziora jest półwysep, tworzący cieśninę o szerokości 0,5 km. Naprzeciwko widać długą, zalesioną wyspę i kilka mniejszych. W sumie na Leleskim jest 8 wysp o łącznej powierzchni około 5,5 ha.

Na północnym wschodzie do jeziora uchodzi strumień odprowadzający wody z trzech małych jezior: Kruklinek, Elganowiec i Okrągłe.
Na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi. Na południe od jeziora leży ciekawy Rezerwat Sołtysek.

3. Jezioro Stromek to niewielki zbiornik o powierzchni niespełna 100 hektarów i maksymalnej głębokości 2,5 metra, położony w gminie Biskupiec w powiecie olsztyńskim. To płytkie jezioro sąsiaduje z wioską Mojtyny, otoczone jest lasami. W północnej części zbiornika istnieje połączenie z Jeziorem Pierwój, w południowej wypływa rzeka Babant, zasilając Jezioro Babięty Wielkie.
Według relacji zaprzyjaźnionych wędkarzy można tam złowić niewielkie szczupaki i okonie. Miejsce jest tak urokliwe, że nawet niedobór większych okazów nie zmąci nam radości z pobytu nad jego brzegami.

To były te trzy najczystsze, teraz zaś w telegraficznym skrócie pozostałe jeziora, szczycące się stanem JCW co najmniej dobrym. Są to (znów w kolejności alfabetycznej, w nawiasie położenie):
Dobskie (część akwenu Mamry), Ełckie (Ełk), Gawlik (Wydminy - Gawliki Wielkie), Kuc (niedaleko Kosewa i Jeziora Probarskiego), Łańskie (gmina Stawiguda, powiat olsztyński), Łaśmiady (okolice Ełku), Mamry (Węgorzewo), Maróz (na południowy wschód od Olsztynka), Narie (okolice Morąga), Probarskie (okolice Kosewa gm. Mrągowo), Śniardwy (największe jezioro w Polsce, od Mikołajek na północnym zachodzie po Okartwowo na północnym wschodzie), Wukśniki (najgłębsze jezioro na Warmii i Mazurach, na południe od Miłakowa), Zdedy (niewielkie jeziorko na południe od drogi Orzysz - Ełk), Zdrężno (na północ od Ełku).

Na mapie oznaczyliśmy jeziora, które wyróżniliśmy jako trzy najczystsze.Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. waw #2281024 | 109.231.*.* 7 lip 2017 18:51

  a w stolicy sledzikowia znalezli bombe okolo 500kg i gdzie ja chca przetransportowac do Orzysza powiat piski woj. warminsko-mazurskie niech u siebie w jednosce na krywlanach w B-stoku to detunuja a nie sie pchaja na mazury do Orzysza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ansolwent ART #2280636 | 83.9.*.* 7 lip 2017 08:45

  3-4 lata temu brałem udział w konferencji dot. jezior i rekultywacji . Poziom wykładów żenująco niski. Jako absolwent Wydziału Ochrony Wód na ART byłem porażony. Pan dyrektor z jakiejś instytucji od dofinansowania opowiadał takie bzdury, że włos mi się jeży do dnia dzisiejszego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lesnik #2280550 | 88.211.*.* 7 lip 2017 07:33

  Jezioro Limajno w Swobodnej woda krystaliczna plywaja w nim raki

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Typ #2280521 | 31.0.*.* 7 lip 2017 06:11

  ....teraz zaś.....

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Urzędnik gminny #2280431 | 83.9.*.* 6 lip 2017 22:33

  Na UWM nie ma już starej kadry, która miała wiedzę nt. rekultywacji. Prof.: Lossow, Mientki, Gawrońska (a wcześniej Olszewski). Jeśli jeszcze ktoś się zna to dwu panów doktorów: Michał i Grzegorz. Pozdrawiam Panów doktorów i życzę sukcesów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)