Ambasador Rosji na UWM. Gazeta „Po sąsiedzku” wyróżniona

2017-03-06 17:15:38(ost. akt: 2017-03-06 18:26:26)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wygłosił w poniedziałek na UWM wykład na temat „Trudnych relacji polsko-rosyjskich i jak się w tej sytuacji odnaleźć”. Podczas spotkania na uczelni została wyróżniona gazeta „Po sąsiedzku”, którą wydaje Grupa WM.
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew jest optymistą. Rosyjski dyplomata wierzy, że stosunki polsko-rosyjskie będą jeszcze dobre — powiedział to podczas wykładu na UWM.

Ambasador gościł w Olsztynie z okazji obchodów 15-lecia współpracy Warmii i Mazur z obwodem kaliningradzkim, które zorganizowało Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód. Stowarzyszenie wyróżniło Proporcami Dobrego Sąsiedztwa oba regiony w niedzielę na gali w filharmonii. A na UWM odbyła się konferencja poświęcona relacjom polsko-rosyjskim. Przed spotkaniem ambasador spotkał się z rektorem UWM.

— Mamy studentów z Rosji, m.in. 16 studentów z uniwersytetu z Biełgorodu, przyjechali do nas na semestr letni na wydział prawa — powiedział prof. Ryszard Górecki, rektor UWM w oczekiwaniu na wykład ambasadora. — Mamy konkretny pogram współpracy z kilkoma innymi uczelniami z Rosji.

Przed wykładem ambasadora specjalne podziękowanie odebrał Jarosław Tokarczyk, prezes grup WM, która została wyróżniona za wydawnictwo dwujęzycznej gazety „Po sąsiedzku”.

— Gazeta „Po sąsiedzku” i jej wydania internetowe sprzyjają dobrym relacjom i współpracy między regionami — podkreślił Wiesław Łubiński, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Współpraca Polska—Wschód, które uhonorowało wydawnictwo Grupy WM. A wyróżnienie wręczyli prezesowi Tokarczykowi wspólnie ambasador Andriejew i prezes Łubiński.

Gazeta „Po sąsiedzku” ukazuje się już od sześciu lat. Gazeta jest dwujęzyczna, polsko-rosyjska. — Wydajemy ją z myślą o mieszkańcach po obu stronach granicy, wierząc, że ta powinna łączyć, a nie dzielić, bo współpraca leży w interesie obu stron — stwierdził prezes Jarosław Tokarczyk. — I nasza gazeta ma pomoc w tym, zarówno w kontaktach między firmami, instytucjami, jak też między mieszkańcami sąsiadujących ze sobą regionów.

Dziś gazeta „Po sąsiedzku” to uznany i wiodący na rynku tytuł. — Rozpoznawalny już w obwodzie kaliningradzkim — dodał Tomasz Miroński, redaktor naczelny gazety „Po sąsiedzku”.

Dzisiaj stosunki polsko-rosyjskie nie są najlepsze, a wielka polityka odciska swoje piętno także na relacjach między regionami. Dowodem było choćby zawieszenie małego ruchu granicznego między Rosją a Polską, co znacznie ograniczyło kontakty między Warmią i Mazurami a obwodem kaliningradzkim. I o tym mówił ambasador Rosji Siergiej Andriejew. Dyplomata podczas wykładu analizował, co przeszkadza Polsce i Rosji w utrzymywaniu dobrosąsiedzkich stosunków.


am

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marzena #2196648 | 89.231.*.* 7 mar 2017 15:08

  Czy ambasador prosto z UWM pojechał złożyć kwiatki w Pieniężnie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. Rowerzysta #2196638 | 88.156.*.* 7 mar 2017 14:48

  Ja bym się wstydził pokazać z takim wyróżnieniem, wystarczy zainteresować się co mówił ten ambasador w olsztynie podczas wykładu, a mianowicie stare dobre "proradzieckie" śpiewki jak to rosja jest biedna bo wszyscy ją atakują, a krym to sam się zajął normalnie .... Holenderski samolot spadł z ponad 2200 osobami na pokładzie pewnie pprzed podmuch wiatru... Ja tam nic do rosjan nie mam ale niebezpiecznie jest teraz gdy Trump próbuje się dogadać z Putinem, a straci tylko na tym Polska bo nas przehandlują...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. marzena #2196500 | 89.231.*.* 7 mar 2017 11:34

   Nie doczekam się na swój komentarz. A szkoda, bo jakoś wulgaryzmy i hejty polityczne nigdy nie czekają na moderację. Ale to normalne, że cenzura jest wybiórcza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. marzena #2196416 | 89.231.*.* 7 mar 2017 08:31

   Oczywiście gratulowali sobie z nikim nieuzgadnianych dobrosąsiedzkich wizyt do zlikwidowanego pomnika sowieckiego w Pieniężnie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. my i oni #2196365 | 83.24.*.* 7 mar 2017 05:28

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobrosąsiedzkie stosunki , współpraca itd. itp . Polacy Rosjanie , jesteśmy sąsiadami jesteśmy Słowianami , WSZYSTKO NAS ŁĄCZY nie niszczmy tego .

   Pokaż wszystkie komentarze (10)