15-lecie umowy o współpracy między Warmią i Mazurami a obwodem kaliningradzkim

2017-03-05 18:04:19(ost. akt: 2017-03-05 19:30:54)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Trwają obchody 15-lecia umowy o współpracy między Warmią i Mazurami a obwodem kaliningradzkim. W niedzielę w filharmonii wręczono Proporce Dobrego Sąsiedztwa, a w poniedziałek na UWM odbędzie się konferencja poświęcona stosunkom polsko-rosyjskim.
Głównym wydarzeniem obchodów był koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Na scenie wystąpiła Kaliningradzka Obwodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych pod dyrekcją Andrieja Stiepanienko.
Zespół, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia, ma w swoim repertuarze klasykę rosyjską i światową, romanse oraz muzykę filmową.

Orkiestra jest stałym uczestnikiem wielu festiwali muzycznych w Rosji w Unii Europejskiej. W niedzielnym repertuarze znalazł m.in. „Taniec chochlików” Аntonio Bazziniego i jeden z najbardziej znanych romansów rosyjskich — „Oczi cziornyje”.

Wśród gości znaleźli się m.in. konsul generalny Rosji w Gdańsku Aleksandr Karaczewcew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew i Andrzej Ryński, który 15 lat temu, będąc marszałkiem naszego regionu, podpisał porozumienie.


Przed koncertem wręczono Proporce Dobrego Sąsiedztwa, które przyznał Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, doceniając wzorowe relacje między Warmią i Mazurami a obwodem kaliningradzkim. Wyróżnienia, które wręczył Józef Bryll, prezes stowarzyszenia, odebrali wicegubernator obwodu kaliningradzkiego Aleksander Rolbinow i marszałek Gustaw Marek Brzezin.

— W ciągu tych 15 lat wiele się wydarzyło, ale myślę, że obywatele obwodu kaliningradzkiego dużo nauczyli się od mieszkańców Warmii i Mazur, a mieszkańcy Warmii i Mazur od mieszkańców obwodu. Wymiana kulturalna czy biznesowa zawsze zwycięża, ponieważ wszystko mija, ale dobro sąsiedzkie nigdy — przyznał w rozmowie z nami Aleksander Rolbinow, wicegubernator obwodu kaliningradzkiego.

A marszałek Gustaw Marek Brzezin dodał: — Kaliningrad zawsze robił na mnie wrażenie, przede wszystkim przez nadmorskie położenie i ujście Pregoły, do której wpada nasza Łyna. To także ośrodek wysokiej kultury, szczególnie muzycznej. Rosjanie są do Polaków bardzo pozytywnie nastawieni, a rosyjscy przedsiębiorcy chętni do współpracy, dlatego o te wzajemne stosunki powinniśmy dbać.

Ambasador Siergiej Andriejew stwierdził, że dla mieszkańców obu regionów te 15 lat to niewielki odcinek w długiej historii. — Z sąsiadami warto podtrzymywać kontakty i dobre relacje. Uważam również, że strona polska musi zdecydować, jakie chce mieć stosunki z Rosją w przyszłości — powiedział.Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner #2196314 | 88.156.*.* 6 mar 2017 21:43

  Każda okazja dobra do bankietowania. To dawniej nie było żadnej współpracy? Czy była nielegalna bez umowy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2196173 | 212.69.*.* 6 mar 2017 17:39

  Niech zapłacą za szkody ludzkie, materialne i moralne, niech się walną w piersi, pójdą na kolanach do Częstochowy, to wtedy możemy się kumplować. Ale tak się nigdy nie stanie. Ruscy mają swoją historię, produkowaną na swój użytek, dużo tanków i rakiet i wszystkich gdzieś.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PSL - nie głosuję #2195897 | 83.6.*.* 6 mar 2017 10:05

   Zniesienie MRG to dobra decyzja dla polskiej gospodarki. MRG to działanie na szkodę polskiego budżetu (przemyt paliwa, alkoholu i papierosów), to uniemożliwienie przejazdu przez granicę osobom, które jeżdżą w celach biznesowych i turystycznych (mam na myśli mafię przemytników np. na przejściu w Bezledach).

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. zakonnica #2195884 | 5.172.*.* 6 mar 2017 09:24

    A CISNINE DLA STATKOW DO ELBLAGA ------- ODTWORZA ------'''''''PRZYJACIELE''''' CZY NIE....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. JOJO #2195875 | 94.254.*.* 6 mar 2017 09:13

     Polski polityk jest jak dziecko we mgle.Zjedzą ich na śniadanie zawodowcy z GRU,NKWD,a przy okazji oczywiście nas schrupią jak zwykle.Pana schrupią,panią schrupią........

     odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (23)