Dzięki specjalistom ze szpitala w Olsztynie, Paweł stanie na nogi

2017-02-07 07:12:00(ost. akt: 2017-02-07 10:27:51)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wczoraj (6 lutego) specjaliści ze szpitala dziecięcego w Olsztynie po raz kolejny pokazali, że nie boją się podejmować najtrudniejszych wyzwań. Tym razem ich pacjentem był Paweł, któremu wszczepili specjalny "rosnący" implant kręgosłupa.
Paweł urodził się z krzywym kręgosłupem. Od razu było widać, że nie będzie miał łatwego życia. Im był starszy, tym skrzywienie się pogłębiało. Nie mógł bawić się z rówieśnikami, nawet gra w piłkę sprawiała mu trudność. — Dzisiaj syn ma siedem lat i do tej pory nikt nie był w stanie mu pomóc — opowiada Aneta Dambok, mama Pawła. — Leczyliśmy się w Katowicach, więc u siebie, bo pochodzimy ze Świętochłowic. Tam stosowano leczenie zapobiegawcze. Pięć razy miał gorset gipsowy. Syn nosił go trzy miesiące, potem miał miesiąc przerwy. Męczył się strasznie, a postępu nie było. Zaczęłam więc szukać innych lekarzy, jakiegoś alternatywnego leczenia.

Pojechaliśmy do Zakopanego, ale tam lekarz też rozłożył ręce. Nie poddawałam się. Synowi groził wózek inwalidzki, a ja na to nie mogłam pozwolić. W końcu natrafiłam w internecie na informacje o szpitalu w Olsztynie. Widziałam zdjęcia kręgosłupów i to, jakie cuda robią lekarze. Wsiedliśmy w pociąg i po sześciu godzinach byliśmy w Olsztynie. Nie spodziewałam się, ale Paweł został zakwalifikowany na operację! Bardzo się denerwował przed zabiegiem, ale wierzył, że będzie mu po nim lepiej. O mało włos, a wrócilibyśmy do domu, bo miał jakiś stan zapalny. Syn protestował. Mówił, że nigdzie nie jedzie, że da radę. Dał.
To był ostatni dzwonek, aby operować Pawła.
Zabieg był trudny, deformacja kręgosłupa duża, ale uzyskaliśmy dobry efekt i chłopiec będzie mógł normalnie funkcjonować. Zredukowaliśmy też skrzywienie kręgosłupa o 50 proc. Gdy Paweł przestanie rosnąć, czyli osiągnie dojrzałość kostną, zredukujemy skrzywienie o kolejne 30-40 proc. Będzie miał wtedy 12-13 lat. Wtedy usuniemy mu rosnące implanty i założymy takie, jakie zakładamy już u osób dorosłych.


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tytuł #2176890 | 109.241.*.* 7 lut 2017 20:34

  Ale dlaczego nowatorska? Przecież takie operacje się wykonuje. To, że pierwszy raz w Olsztynie to nic jeszcze nie znaczy.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pawełku #2176541 | 37.47.*.* 7 lut 2017 12:57

   Mam syna w Twoim wieku. Też nie jest zdrowy. Choroba to ogromny ciężar dla rodziców. Ale każda chwila wolna od choroby to ogromne szczęście. Jesteś powodem do szczęścia swoich rodziców. Walcz o zdrowie, bądź silnym dzieckiem mimo że przed tobą wiele godzin rehabilitacji. Mamo Pawła co nas nie zabije, to nas wzmocni. Pewnie wiesz o tym doskonale. Dacie radę. Teraz już tylko z górki. Kamień milowy został rzucony. Proszę pamiętać,że w rehabilitacji najważniejsza jest wytrwałość i konsekwentność. Każdy krok do przodu to jednak krok, codzienne drobne, ale przemyślane czynności ku zdrowiu są sumą małych rzeczy dających duży efekt.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. PM #2176362 | 7 lut 2017 08:15

   Witam, może ktoś się zainteresuje decyzją zamknięcia oddziału kardiochirurgi w szpitalu wojewódzkim? Może Gazeta Olsztyńska podejmie sprawę?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. xxxxx #2176352 | 81.190.*.* 7 lut 2017 08:00

    Stawiam, że operował dr Budkiewicz + dr Niedźwiecki

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jr #2176350 | 83.31.*.* 7 lut 2017 07:59

     Wczoraj we wszystkich wiadomosciach to podali a gazeta olsztynska na miejscu jak zwykle z opoznieniem szok

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (8)