Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Odpalasz fajerwerki jeszcze przed nowym rokiem? Robisz to nielegalnie

2016-12-30 06:58:00 (ost. akt: 2016-12-29 17:15:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Koniec roku zbliża się nieubłaganie. Niektórzy już wypróbowują sylwestrowy arsenał, ale do 31 grudnia jest to nielegalne. Służby przypominają, osoby lekceważące obowiązujące przepisy narażają się na poniesienie konsekwencji prawnych przewidzianych w kodeksie wykroczeń.

Amatorzy fajerwerków muszą pamiętać o tym, że legalnie mogą korzystać z wyrobów pirotechnicznych jedynie przez cztery dni w roku. Wszystko zgodnie z rozporządzeniem wojewody warmińsko-mazurskiego z dnia 21 października 2013 roku.

Rozporządzenie wyrobów pirotechnicznych wolno używać legalnie bez powiadamiania odpowiednich służb tylko 4 dni w roku: 31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia.

Fajerwerki odpalane przed sylwestrem to nie jedyne zmartwienie służb ratunkowych. Co roku funkcjonariuszki i funkcjonariusze wszystkich służb apelują do pirotechników amatorów o rozwagę, zarówno w obchodzeniu się z fajerwerkami jak i zakupem ich ze sprawdzonego źródła.

W noc sylwestrową na terenie całej Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat.

Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Właściciele zwierząt domowych powinni pamiętać też o swoich pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków:

• kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;

• fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu;

• do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych

• korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar;

• fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się;

• pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska;

• oddalmy się na co najmniej 10 m. od odpalanego fajerwerku

• huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie
były narażone na odgłosy wybuchów;

• szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe;

•osobie, która sprzedaje materiały pirotechnicze osobom niepełnoletnim, grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat dwóch.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmia #2146445 | 37.47.*.* 30 gru 2016 19:42

  pusty przepis! Na osiedlach blokowiskowych - i nie tylko - jak na poligonie. Zas . . cy po 10, 12 lat nawalaja petardy od polowy grudnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nie dotykaj bo ci utnie :-) #2146390 | 109.241.*.* 30 gru 2016 18:50

  Hey praso. Jeżeli ktoś odpali nielegalnie petardę, mam zadzwonić na policję czy lub i na straż miejską ? Chyba że dzięki temu artykułowi tejże prasy :p stanie się CUD i faktycznie nie będzie rannych. Pozdro dla naczelnego Igora "igorowicza" :p .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ina #2145976 | 88.156.*.* 30 gru 2016 10:38

  Mieszkam na Dworcowej niedaleko Tesco .Od świąt banda smarkaczy (12 lat) odpala petardy. Nie mam pojęcia kto im to sprzedaje , ale ja czuję się jak na poligonie. To jest jakieś zdziczenie straszą zwierzęta i ptaki. Nigdzie nie strzela się koło domów mieszkalnych , jest to zabronione. A u nas kanonada trwa , bachory się bawią. Za wypadki z petardami i leczenie powinni płacić rodzice . Mają na petardy , to i na lekarza też znajdą. W imieniu mojego przerażonego psa, nie życzę im niczego dobrego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do olsztynianka #2145944 | 176.221.*.* 30 gru 2016 09:39

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. nie życz nikomu tego co tobie nie miłe ....... brzydko tak i to w starym roku!!

 5. olsztynianka #2145883 | 89.228.*.* 30 gru 2016 07:56

  Wszystkim odpalającym petardy nielegalnie,życze wszystkiego najgorszego w szczególności pourywania różnych części ciała.Mam satysfakcję,ze moje życzenia w jakieś cześci się spełniają.Uważaj, bo może teraz spełnią się dla ciebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)