Mamy problem z brudem i nieczystościami na jeziorach

2016-11-21 08:06:35 (ost. akt: 2016-11-21 08:13:31)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Mazury mają problem z nieczystościami - stwierdzili działacze organizacji pozarządowych i samorządowcy, którzy będą szukać rozwiązania tego problemu podczas debaty "Czy mazurskie jeziora są czyste".
Debata odbędzie się w czwartek (24.11) w Giżycku. Organizuje ją Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, zaproszeni zostali żeglarze, samorządowcy, mieszkańcy.

"Chodzi nam nie tyle o czystość wód, bo to monitorują uprawnione do tego instytucje i wiemy, że nie jest z tym najgorzej, ile o to, co się dzieje z nieczystościami z jachtów. Pora powiedzieć wprost, że mamy z tym na Mazurach problem" - powiedziała PAP prezes zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich Jolanta Piotrowska.

W debacie w Giżycku mowa ma być także o zanieczyszczaniu przez żeglarzy brzegów jezior i wysp. Problem jest stary, ale - co przyznają zgodnie wszyscy żeglarze - nie maleje, a narasta.

W ocenie miłośników Mazur, którzy od lat zgłaszają pomysły, jak zmniejszyć problem brudzenia i zanieczyszczania Mazur utrzymujący się stan rzeczy jest też efektem "papierologii" i urzędniczej niemocy.

Szacunki mówią, że w sezonie po mazurskich jeziorach pływa dziennie 12 tys. jachtów, a na każdym z nich jest przeciętnie pięć osób. "To nam daje 60 tys. ludzi, czyli miasteczko. O ile jednak w miasteczku każdy ma toaletę, o tyle na jachtach już tak nie ma. Toalety chemiczne są tylko na niektórych łodziach, a i ci, którzy je mają, nie zawsze opróżniają je w portach, są i tacy, którzy ich zawartość wylewają do wody" - przyznała Piotrowska.

W mazurskich portach działają od kilku lat płatne punkty, w których można "zrzucać" nieczystości z jachtowych toalet. Obecnie żadna ze służb nie kontroluje, czy jacht ma toaletę, a jeśli ma - gdzie załoga ją opróżnia.


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ya #2117521 | 83.6.*.* 21 lis 2016 17:28

  "Chodzi nam nie tyle o czystość wód,... wiemy, że nie jest z tym najgorzej, ile o to, co się dzieje z nieczystościami z jachtów. Pora powiedzieć wprost, że mamy z tym na Mazurach problem" Czyli te nieczystości nie trafiają do wody i nie wpływają na jej czystość? To brzmi jak jakiś bełkot Woda jest czysta ale mamy problem z nieczystościami które do niej trafiają To o co tu w końcu chodzi? Jest problem czy go nie ma?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ign #2117446 | 89.229.*.* 21 lis 2016 16:13

  Regularne jawne mycie jachtów myjką ciśnieniową z użyciem detergentów chociażby w Ekomarinie na oczach spacerujących giżycczan czy turystów mówi o skali problemu. A przecież regularnie myte są właśnie wspomniane w artykule tysiące jachtów żaglowych i motorowych. Jednak głównym problemem jest zrzucanie poprzez zamontowane odpływy fekalii lub też opróżnianie zawartości toalet chemicznych bezpośrednio do wody.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Fragles #2117442 | 94.234.*.* 21 lis 2016 16:09

  W tym kraju ze wszystkim jest problem, na nic nie ma pieniędzy a urzędnicy zarabiają krocie. Dać im najniższą krajową tak jak większość Polaków zarabia i znajdą się pieniądze na załatwienie wielu ważnych spraw w tym kraju.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. REPUBLIKA #2117408 | 89.229.*.* 21 lis 2016 15:02

  Całe szczęście że sezon na jachty jest krótki , bo jeziora mają szansę zregenerować się po tym szaleństwie !!! Tak na marginesie te Ekomariny to takie maszyny do zarabianie pieniędzy na nowobogackich motorówkach i łodziach ,bo tam z edukacją ekologiczną i nadzorowaniem dbania o zachowanie czystości w jeziorach to nie niewiele ma wspólnego ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ted #2117297 | 109.44.*.* 21 lis 2016 11:53

  Inie tylko turysci robia smietnik ,duza popowka tam niech zajza kiedys bylo szysto odkad pzw tam jest ,zrobili jedem smietnikvog

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD